Konkurs wiedzy o Niepodległej.
W minionym 2018 roku obchodziliśmy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W naszej szkole podejmowano różnorodne działania: zorganizowano wieczór literacki, przeprowadzono projekt: "100 naj ...na stulecie Niepodległej", zorganizowano wystawę o Józefie Piłsudskim: "Imieniny Marszałka", koncert pieśni patriotycznej, wystawę plakatów o tematyce niepodległościowej, wystawę : "Jesteśmy dumni z polskich sportowców", wycieczkę do Muzeum Tradycji Niepodległościowych, szkolny konkurs: Mistrz pięknego czytania: „Czytamy najpiękniejsze polskie teksty ostatnich stu lat.” Uczniowie brali w familiadzie "Siła narodu polskiego" organizowanej przez PBG w Strykowie, a także odbył się bieg " Dla Niepodległej", w którym udział wzięli uczniowie, rodzice i nauczyciele. Uroczysty apel 9 listopada uwieńczył nasze działania.
W grudniu uczniowie klas IIIabc gimnazjum oraz kl.7 i 8 szkoły podstawowej przystąpili do Konkursu wiedzy o Niepodległej. Aby przeszłość łączyła się z przyszłością konkurs ten przeprowadzono z użyciem aplikacji Kahoot!
Zwycięzcami okazali się:
I miejsce: Piotr Walak kl. III a
II miejsce: Maciej Szulczewski kl. III c
III miejsce: Mikołaj Kielak kl. 7
„PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”
Do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego, w którym bierze udział nasza szkoła przyłączyła się również klasa II c. Jednym z wielu zadań wyznaczonych do realizacji było wykonanie grupowej pracy plastycznej „Strój ludowy naszego regionu”. Uczniowie wykonali łowickie stroje ludowe.
Niepodległa Biblioteka.
Nie mogło być inaczej! Biblioteka szkolna włączyła się również w obchody rocznicy Niepodległej. Już w maju, podczas Wieczoru w Bibliotece, wspólnie pisaliśmy życzenia dla Polski na następne 100 lat i przedstawiliśmy wizję swoich miejsc zamieszkania za 100 lat. W listopadzie zorganizowaliśmy wystawę książek związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości „Zaczytana historia”. Ponadto uczniowie klasy 3a gimnazjum wykonali piękny plakat „100 krótkich biografii wybitnych Polaków”, a uczniowie klasy 8a – „100 najtrudniejszych wyrazów języka polskiego”. Uczniowie wykorzystali zakupione książki w ramach wsparcia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz inne zasoby biblioteczne. Prace wyszły imponujące! Bardzo dziękujemy młodzieży i ich wychowawcom: p. Anecie Pęcherczyk – Wirowskiej i p. Adrianie Pietrasik za pomoc.
"Śpiewamy dla Niepodległej".
W piątek o godzinie 10.40 w pięknie wystrojonej auli szkolnej spotkały się dzieci z najmłodszej grupy wiekowej, aby śpiewem, ruchem i muzyką uczcić 100 - lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Następnie równo o godz. 11.11 wspólnie zaśpiewały 4 zwrotki hymnu Polski tym samym przyłączając się do bicia rekordu - "Dla Niepodległej". Było pięknie i podniośle - Kochamy Cię Polsko!!!
Pieśń dla Niepodległej.
Późnym piątkowym popołudniem nasza szkoła rozbrzmiewała piosenką, śmiechem i gwarem. Odbywał sie koncert Pieśń dla Niepodległej, w którym uczestniczyli uczniowie, rodzice, dziadkowie i nauczyciele. Śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, zarówno legionowe, jak i te współczesne, ukazujące piękno naszej Ojczyzny. Powiewały biało - czerwone flagi, balony, serca, a my ozdobieni narodowymi barwami bawiliśmy się wyśmienicie. Wyczerpani śpiewem mogliśmy posilić się pysznym ciastem przygotowanym przez rodziców, a zarazem uczestniczyć w akcji charytatywnej na rzecz naszej koleżanki. Do zbiórki pieniędzy przyłączyli się także pracownicy Urzędu Miejskiego w Strykowie oraz koleżanki i koledzy mamy naszej uczennicy, którzy przekazali zebraną przez siebie kwotę. Dużą popularnością cieszyła się patriotyczna fotościanka, gdzie użyczając swojego wizerunku mogliśmy zrobić zdjęcia z całą rodziną. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam przygotować imprezę oraz włączyli się do wspólnej zabawy.
„Dzień dla Niepodległej”
- tak wspominany przez uczniów klasy VIII :
„9 listopada 2018 r. w sali gimnastycznej w SP nr 2 w Strykowie odbył się apel z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczystość rozpoczęła się częścią oficjalną – wprowadzeniem sztandaru szkoły, a następnie o 11:11 odśpiewano : „Mazurka Dąbrowskiego” włączając się tym samym do ogólnopolskiego bicia rekordu w śpiewaniu hymnu. P. dyr. Eugeniusz Jacel przypomniał wszystkie dotychczasowe działania naszej placówki podejmowane w celu upamiętnienia 100-lecia niepodległej Polski.
Kolejnym elementem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez p. Ewę Kielak i Magdalenę Romanowicz przy udziale uczniów z klasy IIIa gimnazjum oraz IV-tych i VII szkoły podstawowej. Całość prowadziły 2 uczennice z klasy VIII. Program artystyczny został przygotowany w formie scenek historycznych na przestrzeni 1000 lat istnienia naszego kraju, począwszy od chrztu a skończywszy na I wojnie światowej i odzyskaniu niepodległości. Godnym uwagi były sceny bitew czy to, kiedy czwartoklasiści budowali z klocków imitacje polskich ważnych zamków. Widowiskowy był także finał, podczas którego uczniowie zatańczyli poloneza.
Na szczególną atmosferę wpłynęła również dekoracja, którą był przepiękny orzeł trzymający w pazurach tabliczkę z napisem 11 listopada oraz liczne rekwizyty dla aktorów przemieniające ich w królów, rycerzy czy husarię. Tu na podziw i podziękowania zasługują panie Dorota Zasada i Katarzyna Wilgocka oraz p. Anna Fortuna.
Uczniowie uznali uroczystość za udaną i wartościową, budzącą w młodzieży ducha patriotyzmu.”
„Kartka dla Powstańca”
Wśród licznych działań patriotycznych związanych ze 100-leciem niepodległości Polski nasza szkoła włączyła się do projektu „Kartka dla Powstańca” organizowanego przez Fundację „Sensoria” przy współudziale Poczty Polskiej. Uczniowie z klas starszych, zachęceni do wzięcia udziału przez nauczycielkę historii p. Renatę Karasińską wybrali głównie możliwość internetowego przesłania życzeń. Najmłodsi pisali kartki w ramach nauki redagowania życzeń, a swoje teksty ozdabiali kolorowymi rysunkami. Pozytywne zainteresowanie i zaangażowanie uczniów zachęca do wzięcia udziału w tejże akcji w roku następnym.
"JESTEŚMY DUMNI Z POLSKICH SPORTOWCÓW”
W ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski na szkolnym korytarzu zaprezentowano gazetkę pt. "JESTEŚMY DUMNI Z POLSKICH SPORTOWCÓW” , która cieszy się zainteresowaniem społeczności szkolnej oraz rodziców. Gazetka ścienna przedstawia sylwetki i osiągnięcia najsłynniejszych polskich sportowców z lat 1918-2018.
Jan Paweł II w swoich wypowiedziach podkreślał, że sport ujawnia nie tylko bogate możliwości fizyczne człowieka, ale także jego zdolności intelektualne i duchowe. Nie polega jedynie na sile fizycznej i wydolności mięśni, ale ma także duszę i dlatego musi w pełni ukazywać swe oblicze. Oto dlaczego prawdziwy sportowiec nie powinien dopuszczać do tego, aby kierowało nim wyłącznie obsesyjne dążenie do doskonałości fizycznej, ani podporządkować się bezwzględnym prawom produkcji i konsumpcji czy też celom wyłącznie utylitarnym i hedonistycznym. Na sportowcach spoczywa wielka odpowiedzialność. Są powołani by uczynić ze sportu okazję do współpracy i dialogu, przełamywać bariery językowe, rasowe i kulturowe, przyczyniać się do rozwoju cywilizacji miłości .
Zadaniem współczesnego sportu jest przekazywanie młodzieży takich wartości jak lojalność, wytrwałość, przyjaźń, współpraca i solidarność.
Lekcja w Muzeum.
W dniu 19.09.18r. w ramach obchodów 100- lecia niepodległości Naszej Ojczyzny kl.VII odwiedziła Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Muzeum upowszechnia tradycje niepodległościowe od końca XVII w po lata współczesne.
Młodzież w trakcie spotkania z kustoszem przypomniała sobie wiele informacji dotyczących historii Polski. Skupiliśmy się szczególnie na postaci marszałka J. Piłsudskiego i jego dorobku w walce o niepodległość.
Warte uwagi były eksponaty muzealne. Uczniowie najchętniej oglądali mundury powstańców ,broń, pocztówki i dokumenty z czasów zaborów.
Spotkanie zakończyło się quizem wiedzowym. Najbardziej zaangażowani uczniowie otrzymali nagrody-upominki.
Do zobaczenia na kolejnym przystanku wycieczek dla Niepodległej.
NIEZWYKŁE SPOTKANIE
Dziś, czyli 20 września, nas -uczniów kl. 4 odwiedziła... polska poezja patriotyczna. Nasi nieco starsi koledzy i koleżanki z klas III gimnazjum przedstawili nam przygotowany przez siebie montaż słowno-muzyczny. To wyjątkowe spotkanie miało na celu pobudzić w nas „ducha patriotyzmu”, wlać w nasze serca dumę z tego, ze jesteśmy Polakami. Razem z poezją na spotkanie z nami przybyła polska literatura. Gimnazjaliści przybliżyli nam legendę „O Czechu, Lechu i Rusie”, wyjaśniającą powstanie państwa polskiego. Powiedzieli też, że Polska nie zawsze była wolnym krajem, na mapie próżno było jej szukać. Aż 123 lata Polacy walczyli o to, by nasza ojczyzna znów widniała na mapie Europy. Dziewczyny: Ania, Zosia, Natalka i Ewa zaśpiewały pieśń, która dawniej zagrzewała do walki Legionistów walczących o naszą wolność. Kuba zagrał dla nas na gitarze pieśń patriotyczną.
Gimnazjaliści wyjaśnili nam, że „Polska - to taka kraina, która się w sercu zaczyna” (Ryszard Przymus „Polska”), że nasza ojczyzna to nasza miejscowość, podwórko, trzepak, rzeczka w lesie. Polska to wszystko to, co nas otacza, co jest nam bliskie, Polska to wszystko to, co kochamy. Gimnazjaliści zdradzili nam (w tajemnicy), że powinniśmy być dumni z tego, że JESTEŚMY WOLNI, że JESTEŚMY POLAKAMI. W radosnej aurze zaśpiewaliśmy wspólnie z naszymi starszymi kolegami i koleżankami z gimnazjum piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”.
A oto jeden z zaprezentowanych nam wierszy
Joanna Białobrzeska
Moja mała ojczyzna
Jest na mapie mała kropka,
ja tu mieszkam, tu mnie spotkasz.
Jakie ciekawie i wesoło
w moim świecie naokoło.
Na podwórku trzy kałuże,
położyły się przy murze,
trzepak bardzo dziś kaprysi -
duży dywan na nim wisi.
Słońce z cieniem gra tu w berka,
pan kominiarz z dachu zerka,
teraz chyba każdy przyzna,
że jest piękna ma Ojczyzna!Dziękujemy Ani, Zosi, Nadii, Ewie i Kubie
Lekcja dla Niepodległej.
W tym samym czasie kiedy uczniowie starszych klas uczestniczyli w biegu dla Niepodległej najmłodsi z klas 0- III również postanowili włączyć się w szkolną akcję i tego dnia wszyscy wyszli na szkolny dziedziniec. Uczniowie, aby uczcić rok odzyskania przez Polskę niepodległości postanowili w artystyczny sposób wyrazić swoje zamiłowanie do ojczyzny. Pojawiły się polskie symbole narodowe tj. flagi biało-czerwone, godła narodowe a także stadion narodowy i mapa Polski. Poszły w ruch farby i kolorowa kreda a stroje biało-czerwone dodawały uroku wszystkim dzieciom.
100 km na 100–lecie niepodległości Polski!
W ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski 19 czerwca zorganizowaliśmy „BIEG DLA NIEPODLEGŁEJ”, który zaangażował wszystkich członków społeczności szkolnej: uczniów, rodziców i nauczycieli, a nawet absolwentów i gości ze Szkoły Podstawowej w Koźlu, łącznie prawie 60 osób. Uczestnicy pokonywali wybrane odcinki: 500m,1000m, 2000m lub 5000m, i razem przebiegliśmy planowane 100 km. Patriotyczna atmosfera oraz świetne humory towarzyszyły nie tylko zawodnikom, ale także kibicom. Po zakończonym biegu mogliśmy zregenerować się w piknikowej atmosferze w szkolnym ogródku. Impreza była połączona z akcją charytatywną na rzecz pomocy w leczeniu dziecka naszego absolwenta, a więc rodzice przygotowali pyszne ciasta, a zaprzyjaźniony Zespół Szkół nr 1 w Bratoszewicach pomógł w przygotowywaniu zdrowych soków, których sprzedaż wspierała akcję. Udało się zebrać kwotę 1264, 58 zł, a po dodaniu wpływu z zebranej wcześniej makulatury 236,25 zł możemy wspomóc rodziców łączną kwotą 1500,83 zł. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i uczestnikom przedsięwzięcia.
Aby poczuć atmosferę tego wydarzenia warto zajrzeć do galerii zdjęć!
Wystawa na 100-lecie…
Rok 2018 Rokiem Jubileuszu NIEPODLEGŁOŚCI.
Od 6 kwietnia w naszej szkole można oglądać wystawę plakatów poświęconych 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Powstało 19 plakatów, a każdy z nich to inna interpretacja każdej z klas- od zerówki po III gimnazjum.
Gimnazjum śpiewa pieśni legionowe.
"Gdy serce ułana wyłożyć na dłoń, na drugim miejscu panna, przed panną tylko koń" - taki oto żartobliwy obraz polskiego ułana został przedstawiony w jednej z piosenek. Nie wszystkie jednak pieśni wesoło traktowały sprawy wojny, walki, śmierci. Były też pieśni legionowe dumne i gniewne na tę część narodu, która nie szanowała legionowego czynu i ni podzielała wiary w zwycięstwo i odzyskanie niepodległości. Te i inne utwory przypomnieli nasi gimnazjaliści podczas Koncertu pieśni patriotycznych.
A oto poszczególni uczestnicy i ich repertuar:
kl. III b - Pierwsza Brygada
kl. II a - O mój rozmarynie
kl. II b - Rozkwitały pąki białych róż
kl. II c - Przybyli ułani
kl. III a - Wojenko, wojenko
kl. III c - Piechota
Imieniny Marszałka.
19 marca w II Rzeczypospolitej był dniem, kiedy cały naród obchodził imieniny Marszałka. Ludzie słali listy, ustawiali się w kilometrowych kolejkach, aby wpisać życzenia do specjalnej księgi lub osobiście je złożyć . Organizowane były biegi na cześć Piłsudskiego, rozstawiano kuchnie polowe i serwowano gorące posiłki dla przybywających gości. W każdym urzędzie i szkole wisiały portrety Naczelnika, w kościołach odprawiane były msze dziękczynne. Nawet po śmierci Marszałka odbywały się uroczystości, akademie i apele.
Tego wszystkiego dowiedzieliśmy się przeglądając autentyczne gazety z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku oraz czytając informacje umieszczone na gazetce. Wzbogaciliśmy swoją wiedzę o czasach i ludziach, którzy tworzyli niepodległą Polskę.
Koncert pieśni patriotycznych
W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości dziś w naszej szkole odbył sie koncert pieśni i piosenek patriotycznych. Już od rana na korytarzach szkolnych usłyszeć można było piosenkę o ułanach pukających w okienko, o losach Pierwszej Brygady walczącej o wolność ojczyzny, a także piosenkę młodego patrioty. Tylu było chętnych do uczczenia pieśnią i piosenką czasów, kiedy toczyły się walki o odzyskanie niepodległości, że podzieliliśmy koncert na dwie tury.
A oto poszczególni uczestnicy i ich repertuar:
kl. IV a - Pierwsza Brygada
kl. IV b - Piechota
kl. V - Pierwsza Kadrowa
kl. VI - Rota
kl. VII -Przybyli ułani
Nasi młodsi koledzy śpiewali także inne piosenki sławiące piękno ojczyzny i budzące uczucia patriotyzmu.
oddział przedszkolny 0 a - Wojenko, wojenko
oddział przedszkolny 0 b - Płynie Wisła, płynie
kl. I a - Tu wszędzie jest moja ojczyzna
kl. I b - Pierwsza Kadrowa
kl. I c - Piosenka młodego patrioty
kl. II - Biały ptak
kl. III a - Jestem Polką i Polakiem
kl. III b- Przybyli ułani
Przypomnieliśmy pieśni, które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy was do wspólnego śpiewania w gronie rodzinnym i towarzyskim, aby rozwijać poczucie więzi rodzinnej i narodowej, a także poprzez pieśni przybliżyć naszą historię i ułatwić jej zrozumienie.
To, co w poezji i pieśni pozostawiły po sobie Legiony, okazało się wartością bezcenną. "Kulturę polską - powiedział Józef Piłsudski w przemówieniu "O wartości żołnierza legionów" - ożywiły pieśni żołnierskie, ich radość i nonszalancki stosunek do śmierci, a choć legiony już minęły, ale naród ciągle śpiewa ich pieśni".
Biblioteczna Familiada - "Siła narodu polskiego”
W dniu 20. marca br. Zespół uczniów klas trzecich szkoły podstawowej brał udział w trzeciej edycji Bibliotecznej Familiady - "Siła narodu polskiego” przygotowanej przez pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Strykowie. Uczniowie mieli do wykonania zarówno zadania zespołowe, jak i udzielali odpowiedzi indywidualnych. Liczyły się: refleks, błyskotliwość i praca w grupie. Problematyka zadań oscylowała wokół wybitnych polskich postaci, polskich symboli narodowych i pieśni patriotycznych, legend, geografii i historii Polski oraz najważniejszych, ponadczasowych wartości.
Tym razem nie udało nam się wygrać, ale uczniowie dzielnie walczyli do końca. Zwieńczeniem Familiady była krótka scenka historyczna „Rozbiory Polski” świetnie zagrana przez naszą drużynę w składzie: Liwia Lipińska, Antoni Cendrowski, Łukasz Balcerek, Antoni Proga, Alexander Sidorczyk i Adam Stęplewski. W nagrodę wszyscy uczestnicy Familiady otrzymali książki o tematyce Niepodległej oraz słodycze, zaś klasy trzecie dodatkowo grę planszową „Mapa Polski”.
100 naj... na stulecie niepodległej Polski.
Uczniowie klasy VI mieli nie lada wyzwanie: znaleźć po 100 wybitnych postaci, wynalazków, miejsc i wydarzeń, które związane są z ostatnimi stoma latami państwa polskiego.
Myślicie, że to łatwe? Wcale nie! W grupach trwały ożywione dyskusje, która postać bardziej zasługuje na uznanie, dlaczego umieszczany to miejsce, a nie inne, które wydarzenie powinno znaleźć się na tablicy. Po owocnych dyskusjach możemy zaprezentować wyniki swej pracy w formie plakatów. Poszerzyliśmy także swoją wiedzę na temat historii Polski, nie tylko tej z ostatnich stu lat. Historia naszej ojczyzny jest tak bogata, że zachęcamy wszystkich do jej poznawania.Zdjęcia w Albumie fotograficznym.
Strefa ciszy, relaksu, patriotyzmu.
Gdy podczas balu karnawałowego; klauni, wróżki, księżniczki, czarodzieje szaleli na parkiecie, w stołówce szkolnej panie bibliotekarki zorganizowały strefę ciszy. Przy kompocie i pączku można było poczytać książki, sięgnąć do literatury związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, rozwiązać rebusy zimowe i historyczne, a także pochylić się nad krzyżówką i zrobić sobie szybką powtórkę z historii naszego kraju.
Pewne jest, że w 2018 roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.