Nasze kursy
Futurystycznie, prosto z Lizbony.
Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego dwie anglistki Zespołu Szkół Nr 1 w Strykowie Katarzyna Cnotalska i Aneta Pęcherczyk wzięły udział w tygodniowym kursie „ ICT AND FREE WEB TOOLS IN EDUCATION: Another way to Teach and to Learn”, który miał miejsce w Lizbonie w Portugalii. Szkolenie odbyło się w dniach od 28 VIII do 1 IX 2017r. w ramach projektu edukacyjnego „Krok do przodu”, który finansuje Europejski Fundusz Społeczny- Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).
Moduły podjęte w czasie kursu to m.in.: Techniki foto- filmowe, Narzędzia Web 2.0, Platforma Moodle w klasie, TIK w projektach europejskich, Multimedia, Gamifikacja, Narzędzia Google w klasie, Appki w edukacji, Smartfony w klasie. Uczestniczki kursu złożyły wizytę w Technikum o różnych profilach, poznając strukturę i zaplecze szkoły. Zwiedziły również futurystyczną Klasę-Laboratorium na Uniwersytecie w Lizbonie. Udział w kursie pozwolił nie tylko na poznanie nowości w zakresie nauczania za pomocą nowoczesnych narzędzi TIK i wymianę doświadczeń w tym zakresie, ale również na poznanie innych nauczycieli-entuzjastów z wielu zakątków Europy i Azji: Włoch, Polski, Rumunii, Niemiec, Portugalii i Turcji.
Poznane narzędzia i aplikacje nauczycielki wykorzystywać będą na zajęciach, przy okazji konkursów, a także w projekcie edukacyjnym na platformie eTwinning pt. „Peace and Freedom”, jaki zarejestrowany został przez Katarzynę Cnotalską wraz z partnerską szkołą z Francji.
Był to już ostatni kurs anglistek. O innych kursach w ramach projektu „Krok do przodu” można przeczytać tutaj: https://zs1strykow.edupage.org/text30/?
„Austria razy dwa!”
Nauczyciel geografii i j. niemieckiego, Maciej Woźniak, uczestniczył w czasie wakacji w dwóch kursach organizowanych przez Austriackie Ministerstwo Edukacji. Pierwszy z nich, „Kaleidoskop Oesterreich”, odbył się w dwóch największych miastach Austrii, Wiedniu i Grazu. Uczestniczyło w nim dwudziestu dwóch nauczycieli języka niemieckiego z 18 krajów. Program kursu był bardzo intensywny i różnorodny tak więc o nudzie nie mogło być mowy. Główną część zajmowały warsztaty o charakterze dydaktycznym, gdzie w aktywny sposób mogliśmy zapoznać się z takimi tematami jak chociażby: wykorzystywanie smartfonów na lekcjach, prowadzenie bloga, praca z filmem i muzyką, rola gazet i czasopism w nauczaniu języka niemieckiego. Oczywiście poza typowymi zajęciami dydaktycznymi był czas na zwiedzanie pięknego Grazu, stolicy Styrii, landu nazywanego „zielonym sercem Austrii” oraz cesarskiego Wiednia, jednego z najpiękniejszych miast Europy. Równie bogaty był program kulturalny: wizyta w Muzeum Sztuki Albertina w Wiedniu, udział w koncercie w Operze w Grazu „Alles Walzer” czy otwarciu Festiwalu Literatury „o-Töne” w MQ w Wiedniu. Drugi z kursów „Oesterreich für jeden Geschmack”, odbył się również w dwóch miejscach: Grazu i malutkiej miejscowości u podnóża Alp, Raach am Hochgebirge. Także na tym seminarium główny nacisk położony był na aspekt dydaktyczny czyli zapoznanie się z różnymi metodami pracy na lekcjach języka obcego. Ważną część kursu zajęły zajęcia teatralne, które można wykorzystywać w procesie dydaktycznym. Prawdziwym hitem wśród wszystkich uczestników kursu była nauka walca wiedeńskiego. Również na tym kursie mogliśmy uczestniczyć w bogatym programie kulturalnym (m.in. koncercie w kazamatach twierdzy w Grazu, wystawie malarskiej rosyjskich autorów poświęconej Austrii) i krajoznawczym (wizyta w skansenie Stübing, zamku Riegersburg). Szczególnie „smakowite” na obydwu kursach były atrakcje kulinarne: wizyta w fabryce czekolady „Zotter”, wspólne pieczenie jednego z cukierniczych symboli Austrii – Apfelstrudla – strudla
Szkolenie przy arenie…
W dniach 7- 11 VIII 2017 roku dwie anglistki z Zespołu Szkół Nr 1 w Strykowie- Katarzyna Cnotalska i Aneta Pęcherczyk wzięły udział w tygodniowym szkoleniu zagranicznym w Sewilli w Hiszpanii. Kurs dla nauczycieli z Europy odbył się w ramach projektu „Krok do przodu”, współfinansowanego przez Unię Europejską- Europejski Fundusz Społeczny i Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
Celem kursu było poznanie aplikacji i narzędzi internetowych, jakie wykorzystywać można w pracy z młodzieżą na różnych przedmiotach. Wiedzą zdobytą na szkoleniu nauczycielki podzieliły się już poprzez stworzenie opracowań w języku polskim i angielskim na temat poznanych narzędzi TIK.
Oprócz intensywnego szkolenia, po zajęciach uczestniczki mobilności znalazły również czas na zwiedzanie miasta, m.in. Areny Byków wraz z muzeum- Plaza de Tires y Museo de la Real Maestranza de Caballeria, Złotej Wieży, Muzeum Morskiego, Pałacu Alcazar i Placu Hiszpańskiego.
Nauka pod toskańskim słońcem.
Czy tak się da? Oczywiście! Nauka we florenckiej szkole EUROPASS Teacher Academy to czysta przyjemność, nawet jeśli za oknami panuje ponad trzydziestopniowy upał. Kurs dla nauczycieli, entuzjastów TIK-u w nauczaniu, czyli „Tablets and Smartphones: using mobile devices as educational tools” w 100% spełnił oczekiwania jego uczestniczki- Katarzyny Cnotalskiej. Szkolenie we Włoszech odbyło się w dniach 10-15 lipca 2017r. w ramach projektu „Krok do przodu” finansowanego przez Unię Europejską- Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Znakomity, cierpliwy tutor Mario, ciekawe treści podjęte na kursie i uczenie się przez działanie, to najlepsze, czego można chcieć od takiego szkolenia. Poznane aplikacje i narzędzia internetowe z całą pewnością będą wykorzystywane przez anglistkę w pracy z młodzieżą. Kolejną wartością zagranicznego szkolenia są również inne doświadczenia, wyniesione z mobilności, takie jak nowe znajomości, możliwość spróbowania lokalnych dań, wycieczki fakultatywne po zajęciach, codzienne spotkania z kulturą. Warto w tym miejscu wspomnieć o światowej sławy, jednym z najstarszych muzeów w Europie mieszczącym się w mieście Medyceuszy- galerii Uffizi z dziełami takich sław, jak chociażby Giotto, Botticelli, da Vinci, Anioł, Rafael, Bellini, Tycjan czy Caravaggio. Ponadto, w promieniejącej aurą renesansu duszy Toskanii- Florencji, na pewno trzeba było zobaczyć Galerię dell’Accademia, a w niej- słynny pomnik Dawida, Pałac Vecchio, Plac della Signoria, Katedrę Santa Maria del Fiore, Baptysterium, kościół Santa Croce czy Most Złotników. A z kolei w okolicy Florencji należało zwiedzić wspomniane w jednej ze swoich pieśni przez Dantego Monteriggioni z twierdzą z murami o 14 wieżach obronnych. Nie można nie było zajrzeć do San Gimignano- miasta, zwanego „Manhattanem średniowiecza” lub "Miastem wież”, słynącego z czworokątnych wież zbudowanych przez zamożnych mieszkańców w XIII-XV w. W końcu odwiedziny Sieny- miasta założonego przez Etrusków z przepiękną katedrą z XII w. i zabytkowym centrum wpisanym na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO sprawiły, że do Toskanii chce się wrócić...
"Tap-Swipe-Pinch into English".
W dniach 28V- 3VI 2017 roku dwie anglistki z Zespołu Szkół Nr 1 w Strykowie- Katarzyna Cnotalska i Aneta Pęcherczyk wzięły udział w intensywnym szkoleniu zagranicznym w Liverpoolu w Zjednoczonym Królestwie. Kurs dla anglistów z całej Europy odbył się w ramach projektu „Krok do przodu”, współfinansowanego przez Unię Europejską- Europejski Fundusz Społeczny i Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. W kursie wzięło udział 28 nauczycieli z różnych części Europy: Anglii, Chorwacji, Bułgarii, Litwy, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Turcji i Włoch. Praca nad zadaniami, które trzeba było realizować w trakcie całego kursu w międzynarodowym towarzystwie wzmocniła europejski wymiar szkolenia. Celem kursu było poznanie dużej ilości aplikacji i narzędzi internetowych potrzebnych nowoczesnemu nauczycielowi XXI wieku. Oprócz intensywnych 50h szkolenia, uczestnicy znaleźli również czas na zwiedzanie miasta, z którego wywodzi się najbardziej znany rockowy zespół The Beatles.
Kurs "Tap-Swipe-Pinch into English" był już trzecim z kolei, jaki odbył się w ramach projektu „Krok do przodu”. W styczniu na kurs językowy wyjechała nauczycielka w-f-u Katarzyna Cymera, a w marcu- nauczyciel geografii i j.niemieckiego Maciej Woźniak oraz dyrektor Eugeniusz Jacel. Nauczyciele szlifowali język angielski na Malcie- kraju aglojęzycznym.
Kursy zapewniły realizację wszystkich celów projektu „Krok do przodu”, a mianowicie: podniesienie kompetencji językowych i zawodowych uczestników projektu, ich rozwój osobisty, wymiana doświadczeń pedagogicznych i międzykulturowych, nawiązanie nowych kontaktów międzynarodowych.
Alpa School of English na Malcie.
W drugiej połowie marca dyrektor szkoły i nauczyciel fizyki Eugeniusz Jacel oraz nauczyciel geografii i j. niemieckiego Maciej Woźniak uczestniczyli w dwutygodniowym kursie j. angielskiego w Alpa School of English na Malcie. Kurs ten odbył się w ramach projektu edukacyjnego „Krok do przodu”, który od połowy listopada 2016 roku realizowany jest w naszej szkole. Projekt ten finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Głównym celem projektu jest „nabycie kompetencji kluczowych i zawodowych przez przedstawicieli kadry pracującej w placówkach oświaty dzięki udziałowi w zagranicznych mobilnościach”.
"General English Course" na Malcie.