***
5 lutego 1967 roku odbyło się uroczyste przekazanie młodzieży strykowskiej nowo wybudowanego obiektu szkolnego, a 6 lutego rozległ się pierwszy dzwonek i rozpoczęły się normalne zajęcia dydaktyczno – wychowawcze w Szkole Podstawowej Nr 2 w Strykowie.
Wszyscy: uczniowie, rodzice, nauczyciele cieszyli się z nowej szkoły usytuowanej na północno – zachodnich obrzeżach miasteczka nad rzeką Moszczenicą. Baza lokalowa prezentowała się nieźle: 12 sal lekcyjnych, pracownia fizyczno – chemiczna, dwie pracownie techniki, biblioteka, sala gimnastyczna z szatnią i magazynem sportowym. Pomieszczenia administracyjno – socjalne stanowiły: pokój nauczycielski, sekretariat z gabinetem dyrektora, jadalnia i kuchnia oraz gabinet lekarsko – stomatologiczny. Również wyposażenie szkoły w środki dydaktycznie nie budziło zastrzeżeń.
Pierwszym kierownikiem szkoły był Pan Kazimierz Błachowicz. Funkcję zastępcy powierzono Pani Krystynie Rudzińskiej.
Większość kadry pedagogicznej stanowili nauczyciele, którzy przeszli ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Strykowie. Oto skład 15 osobowej pierwszej rady pedagogicznej nowej szkoły: Irena Domańska, Elżbieta Stylak, Grażyna Mróz, Barbara Chojnacka, Wanda Zuchora, Elżbieta Tomczak, Teresa Łopacińska, Jan Pakuła, Irena Migdałek, Józef Jarocki, Barbara Zasada, Alicja Glińska, Zofia Pociuch, Ewelina Hudym, Maria Stachowicz, Marceli Woźniak. W bibliotece szkolnej podjęła prace pani Janina Jarzębowska. We wrześniu tego roku grono pedagogiczne powiększyły dwie nauczycielki: Mieczysława Chmielewska i Halina Wolska. Nastąpiła także zmiana na stanowisku kierowniczym w związku z odejściem na emeryturę Pana Kazimierza Błachowicza. Nowym kierownikiem szkoły została Krystyna Rudzińska, a jej zastępczynią – Teresa Łopacińska.
Rada pedagogiczna – maj 1967 r.
Od lewej stoją: Elżbieta Tomczak, Grażyna Mróz, Elżbieta Stylak, Ewelina Hudym,
Krystyna Rudzińska, Barbara Zasada, Zofia Pociuch, Janina Jarzębowska, Kazimiera Gechcińska.
Od lewej siedzą: Józef Miśkiewicz, Maria Miśkiewicz, Jan Pakuła, Zofia Simińska,
Kazimierz Błachowicz – kierownik, Helena Lasota, Barbara Chojnacka, Teresa Łopacińska, Józef Jarocki.
Uczniowie w Szkole Podstawowej Nr 2 nigdy nie mieli idealnych warunków do nauki. Według założeń projektowych w szkole tej powinno pobierać naukę maksymalnie 300 uczniów. W roku 1967 w 15 klasach uczyło się 529 uczniów. W latach 1967 – 1969, 1983 – 1990 liczba uczniów nie spadała poniżej 500 dzieci.
W ciągu czterdziestu lat miały miejsce wydarzenia, które wyrwały znaczny wpływ na funkcjonowanie placówki.
W pierwszym dziesięcioleciu do ważniejszych dat należy zaliczyć 2 września 1974 roku, kiedy to przekształcono placówkę w Zbiorczą Szkołę Gminną w Strykowie. Funkcję gminnego dyrektora szkoły objął Józef Migdałek, a zastępcą dyrektora do spraw wychowawczych została Teresa Łopacińska. Nadzorowali oni działalność placówek oświatowych, w których pobierało naukę blisko 1300 uczniów. W związku z reorganizacją szkoły podstawowe w Swędowie i Dobieszkowie uległy likwidacji . Dzieci starsze zaczęto dowozić do naszej „dwójki”. Młodsze zaś kontynuowały naukę w Swędowie i Dobieszkowie, w dawnych szkołach przemianowanych na punkty filialne Zbiorczej Szkoły Gminnej w Strykowie. Cztery lata później w roku 1978, rozwiązano punkt filialny w Dobieszkowie i wszyscy uczniowie z obwodu zlikwidowanej szkoły zaczęli uczęszczać do nas. W następnym roku przestał istnieć punkt filialny w Swędowie. Zbiorcza Szkoła Gminna kształciła wtedy 485 uczniów. Aby rozładować ciasnotę i zapewnić młodzieży dowożonej lepsze warunki pobytu w szkole adaptowano część korytarzy na I i II piętrze na świetlicę szkolną.
Drugie dziesięciolecie rozpoczęliśmy przygotowaniami do nadania szkole imienia i sztandaru. Pragnęliśmy, by patron szkoły związany był z drugą wojną światową, gdyż w Strykowie i okolicach znajdują się mogiły żołnierzy poległych w walce z hitlerowskim najeźdźcą. Szukaliśmy bohatera o nieprzeciętnej osobowości, reprezentującego trwałe wartości w tradycji narodowej. Podjęliśmy pracę wychowawczą wokół bohaterów Września: Stefana Starzyńskiego, Henryka Sucharskiego i majora Hubala. Najbliższą postacią wydał nam się Henryk Dobrzański, o którym śpiewaliśmy w hymnie najstarszej grupy wiekowej: „czynami Hubala wsparci za jego wzorem iść chcemy”.
Nie zaakceptowano nam jednak Hubala jako patrona. 6 czerwca 1979 roku placówka gminna jako pierwsza spośród szkół województwa otrzymała sztandar i imię poety i żołnierza – kronikarza I Armii Wojska Polskiego – Lucjana Szenwalda.
W tym czasie szkoła była dobrze wyposażona w środki dydaktyczne. Oprócz obowiązkowego programu nauczania prowadzono zajęcie dydaktyczno-wyrównawcze oraz liczne koła zainteresowań dla młodzieży.
Trzecie dziesięciolecie wyznaczały coraz bardziej ograniczone środki finansowe na oświatę. Od roku 1990 zaczęto wprowadzać „programy oszczędnościowe” powodujące ograniczenie zakresu działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły. Zmniejszono liczbę godzin z poszczególnych przedmiotów, zlikwidowano pracę w grupach i zajęcia pozalekcyjne. Zaczęły się poszukiwania optymalnych rozwiązań w celu poprawienia sytuacji finansowej szkoły.
Placówka podjęła działalność dochodową w celu zdobycia funduszy (m.in. wynajmowane były pomieszczenia, świadczone usługi kserograficzne, organizowane bale sylwestrowe, karnawałowe, loterie fantowe i sprzedaż informatorów telefonicznych). Środki zgromadzone na koncie specjalnym i składki rodziców pozwoliły na modernizację części sanitariów, malowanie stolarki okiennej i pomieszczeń. Z funduszy tych zakupiono kserokopiarkę, pomoce naukowe i książki do biblioteki.
Należy odnotować w tym miejscu bardzo pożyteczną inicjatywę rodziców, którzy wraz z dyr. Haliną Zaborowską powołali Społeczny Komitet Budowy Szatni. Za duży sukces można uznać zebranie na ten cel kwoty 28174,39 zł oraz nieodpłatne wykonanie projektu budowlanego przez pana Waldemara Sadowskiego i projektu instalacji elektrycznych przez państwo Wiesławę i Zdzisława Jóźwiaków – dziadków naszej uczennicy.
W latach dziewięćdziesiątych odeszła na emeryturę duża grupa nauczycieli pracujących od początku istnienia szkoły: Janina Jarzębowska, Józef Jarocki, Irena i Józef Migdałkowie, Teresa Łopacińska, Jan Pakuła, Elżbieta Stylak i Barbara Zasada.
Od 1 stycznia 1996 roku szkoła została przejęta przez zarząd samorządu lokalnego.
Czwarte dziesięciolecie rozpoczęliśmy przygotowaniami szkoły do wdrożenia nowej reformy oświatowej.
W ostatniej dekadzie 1997 roku zakończono prace związane z rozbudową szkoły. Do dyspozycji społeczności szkolnej oddano szatnię, aulę i pomieszczenie przeznaczone na salę komputerową. Rozbudowa szkoły poprawiła bezpieczeństwo uczniów, rozluźniły się (po usunięciu szafek ubraniowych) zatłoczone korytarze, uczniowie pozyskali nowe sale do realizacji zadań dydaktycznych.
Po udanym przedsięwzięciu rozbudowy szkoły przystąpiono do unowocześnienia bazy dydaktycznej. W 1999 roku szkoła otrzymała 10 komputerów w ramach programu MEN-u ,,Pracownia internetowa w każdej gminie”. Z funduszy Rady Rodziców zakupiono meble i rozpoczęły się pierwsze lekcje informatyki w szkole prowadzone przez mgr Joannę Dyszerowicz.
Kolejnym działaniem zmierzającym do poprawienia bazy szkolnej było uruchomienie siłowni. Kompletne wyposażenie sfinansował UKFiT. Z siłowni korzystali i nadal korzystają uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum oraz zawodnicy miejscowego klubu LUKS. Dzięki ćwiczeniom stosowanym na siłowni szkolnej podnosi się ogólna sprawność ruchowa, wydolność układu oddechowego i sercowo- naczyniowego uczniów.
1 września 1999 roku w wyniku wprowadzenia reformy oświatowej w siedzibie dotychczasowej Szkoły Podstawowej nr 2 utworzono Zespół Szkół Nr 1 w Strykowie. Dyrektorem została mgr Halina Zaborowska, funkcję wicedyrektora powierzono mgr Renacie Karasińskiej.
W skład Zespołu Szkół Nr 1 weszły: Szkoła Podstawowa Nr 2 i Gimnazjum Nr 1. To rozwiązanie organizacyjne ze względu na trudności lokalowe, miało mieć charakter tymczasowy do 2001 roku. Po tym okresie, zgodnie z założeniami reformy oświatowej i obowiązującymi wówczas przepisami prawa, przewidywano rozdzielenie obu szkół. W związku z tym w roku szkolnym 2001/2002 organ samorządowy rozpoczął proces tzw. ,,wygaszania podstawówki”- nie było naboru uczniów do klas pierwszych szkoły podstawowej, dlatego też w tym roku szkolnym nie mamy klasy szóstej
W pierwszym roku wprowadzenia reformy oświatowej do klas I-VIII Szkoły Podstawowej Nr 2 uczęszczało 350 uczniów . Do czterech pierwszych klas gimnazjalnych przyjęto 99 uczniów z trzech szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej Nr 1 w Strykowie, Szkoły Podstawowej nr 2 w Strykowie i Szkoły Podstawowej z Dobrej. W kolejnych latach ubywało uczniów w szkole podstawowej, a przybywało w gimnazjum. W roku szkolnym 2000/2001 ostatni rocznik uczniów opuścił 8- klasową szkołę podstawową, w następnym – 2001/2002 pierwsi absolwenci ukończyli gimnazjum.
Baza lokalowa nowo powstałego Zespołu Szkół po rozbudowie była dość dobra. W trójkondygnacyjnym budynku mieściło się: 16 sal lekcyjnych, sala komputerowa, biblioteka z czytelnią, świetlica, aula, jadalnia, kuchnia, szatnia, gabinet lekarski, sala gimnastyczna, siłownia i salka do gimnastyki korekcyjnej. Budynek szkolny oddany do użytku w 1967 roku wymagał jednak kapitalnego remontu. Od momentu objęcia stanowiska dyrektora przez Halinę Zaborowską przeprowadzono wiele prac remontowych i modernizacyjnych. Część tych prac udało się zrealizować z funduszy wypracowanych przez Radę Rodziców, której przez wiele lat przewodniczyła pani Mariola Pożarlik.
Uruchomienie gimnazjum i wprowadzenie nowych programów nauczania pociągnęło także za sobą konieczności modernizacji środków dydaktycznych. Zaczęto doposażyć szkołę w niezbędne media edukacyjne, utworzono drugą pracownię komputerową i pracownie języków obcych. Szkolną bibliotekę zaopatrzono w aktualne lektury szkolne, encyklopedie i inne publikacje.
Kadrę pedagogiczną Zespołu Szkół we wrześniu 1999 roku tworzyli nauczyciele dotychczasowej Szkoły Podstawowej nr 2 oraz trzech nauczycieli nowo zatrudnionych z innych placówek w gminie. Od 1września 1999 roku istniały dwie odrębne rady pedagogiczne, choć większość pedagogów pracowała nadal w obu szkołach. Wśród 33 nauczycieli zatrudnionych w Zespole Szkół 16 pracowało tylko w szkole podstawowej, 3- tylko w gimnazjum, a 14 jednocześnie w szkole podstawowej i gimnazjum.
W roku szkolnym 2001/2002 uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej i klas trzecich gimnazjum po raz pierwszy, po wprowadzeniu reformy oświatowej, poddani zostali zewnętrznemu badaniu efektów kształcenia. Szóstoklasiści pisali sprawdziany, a uczniowie klas trzecich gimnazjum egzaminy z przedmiotów humanistycznych i matematyczno- przyrodniczych. Wyniki tych sprawdzianów i egzaminów wyraźnie w punktach informowały uczniów, rodziców i nauczycieli o efektach kształcenia. Zarówno pierwsze wyniki zewnętrznych sprawdzianów i egzaminów jak i wyniki w kolejnych latach potwierdziły dobry poziom wiedzy i umiejętności naszych uczniów (należały do najwyższych w gminie i były wyższe niż średnia wojewódzka).
W ostatnim dziesięcioleciu szkoła podejmowała szereg działań zmierzających do zapewnienia zarówno uczniom szkoły podstawowej jak i gimnazjum najlepszych warunków do rozwoju, osiągania wysokiego poziomu kształcenia, harmonijnego rozwoju intelektualnego, duchowego, moralnego, społecznego i fizycznego.
Dodatkową ofertę edukacyjną w Szkole Podstawowej stanowiły nauka języka zachodnioeuropejskiego od I klasy, informatyka w klasie V i liczne koła zainteresowań: recytatorskie, informatyczne, teatralne, plastyczne, SKS oraz chór szkolny.
W gimnazjum uczniowie mogli uczęszczać na zajęcia koła polonistycznego, matematycznego, historycznego, informatycznego, plastycznego, turystycznego, recytatorskiego, SKS- u. Funkcjonował Klub Europejski, zespół taneczny ,,Gwiazdeczki”, Klub Ekologiczny ,,Terra” i Ludowy Uczniowski Klub Sportowy ,,Dwójka”.
W celu popularyzacji zainteresowań i uzdolnień uczniów organizowano corocznie w obu szkołach wiele konkursów przedmiotowych i tematycznych. Do najciekawszych konkursów w Szkole Podstawowej należały m.in. konkursy literackie związane z uroczystościami jubileuszowymi poświęcone Tuwimowi i Brzechwie. W Gimnazjum duże zainteresowania młodzieży budziły m.in. konkursy: ,,I ty zostaniesz Euklidesem”, ,,Podróże po mapie”, ,,Atom i cząsteczka”, ,,Najpiękniejsze kolędy święta”, Wiosenny konkurs tańca”. Ponadto w Zespole Szkół Nr 1 zorganizowano także wiele konkursów środowiskowych jak: ,,Mistrz ortografii w gminie”, ,,Poznaję i rozumiem świat”, ,,Święty Paweł- życie i dzieło”, ,,Świat Andersena”. Wielu uczniów corocznie brało udział w konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich, wojewódzkich i powiatowych, reprezentując dobry poziom, o czym świadczą liczne dyplomy, wyróżnienia i nagrody. Wśród uczestników konkursów byli m. in. finaliści olimpiad przedmiotowych: biologicznej- Sylwester Głowacki (przygotowywany przez mgr Teresę Stolarską); matematycznej- Artur Maciak (przygotowywany przez mgr Ewę Kielak) i historycznej- Adam Kotarski (przygotowywany przez mgr Grażynę Malangiewicz).
Dużym sukcesem mogą się poszczycić gimnazjaliści, którzy zajęli kilkakrotnie I miejsce w województwie w konkursie ekologicznym „ Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski ”i reprezentowali województwo łódzkie w konkursach krajowych, zdobywając kolejno IX, VII, IV miejsce w kraju.
W Zespole Szkół Nr 1 przywiązuje się dużą wagę do wychowania patriotycznego i regionalnego. Obchody rocznic patriotycznych były zawsze okazją do kształtowania w uczniach poczucia tożsamości narodowej, a systematyczna opieka miejsc pamięci narodowej służyła poznawaniu „bliższej Ojczyzny”, rozwijała zainteresowania i aktywność w poszukiwaniu źródeł informacji na temat wartości dziedzictwa kulturowego najbliższego środowiska, regionu, kraju.
Do rozwoju intelektualnego i kulturalnego uczniów przyczyniły się liczne imprezy jak choćby „Dzień Europejski”, na którym młodzież obu szkół przygotowała barwne widowisko środowiskowe, zapraszając gości z pozostałych szkół w gminie.
Kadra pedagogiczna Zespołu Szkół jest dobrze przygotowana do pełnienia ról dydaktycznych i wychowawczych.. Ustawiczne kształcenie i stałe doskonalenie – to trwały element pracy naszych nauczycieli. Wielu pedagogów ukończyło studia podyplomowe, zdobywając drugą specjalizację, a dziewięcioro posiada stopień nauczyciela dyplomowanego.
1 września 2006 roku, po przejściu na emeryturę dyrektor szkoły Haliny Zaborowskiej, która funkcję tę sprawowała przez 19 lat, kierowanie Zespołem Szkół Nr 1 powierzono dotychczasowej wicedyrektor - Renacie Karasińskiej.
Od 1 marca 2007 dyrektorem Zespołu Szkół Nr 1 została mgr Anna Tomczak, a wicedyrektorem - mgr Renata Karasińska. Od 1 września 2007 funkcję zastępcy dyrektora powierzono mgr Małgorzacie Wnuk. Od 1 września 2010 roku funkcję tę pełniła mgr Marzena Ciesielska, od 1 września 2011 mgr Anna Lewandowska.
1 marca 2012 r. dyrektrorem Zespołu Szkół Nr 1 w Strykowie została mgr Katarzyna Cymera. Od 1 września 2012 roku funkcję wicedyrektora pełni mgr Marzena Ciesielska.
W roku szkolnym2015/2016 funkcję dyrektora pełniła mgr Małgorzata Dzieciuchowicz, a wicedyrektora mgr Renata Walczak.
Od 1 lipca 2016 roku dyrektorem Zespołu Szkół Nr 1 w Strykowie jest mgr Eugeniusz Jacel, a wicedyrektorem od 1 września 2016 roku mgr Marzena Ciesielska.
Rada Pedagogiczne Zespołu Szkół Nr 1 zmierza do budowy nowoczesnej szkoły, która będzie służyła wszechstronnemu rozwojowi ucznia i która oparta będzie na współpracy wszystkich podmiotów edukacji. Ten cel przyświeca także rodzicom, którzy niejednokrotnie wykazują ogromne zainteresowanie szkołą i spieszą jej z pomocą. Ze strony władz samorządowych też widoczna jest troska o warunki pobytu dzieci i młodzieży w szkole. Dzięki dodatkowym środkom finansowym przydzielanym szkole przez organ prowadzący, znaczne poprawił się stan techniczny budynku i estetyka otoczenia.
Od 2008 roku szkoła z ogromnym sukcesem bierze udział w projektach finansowanych przez Unię Europejską.
Projekty międzynarodowe dla uczniów:
- 2009- 2011 projekt wielostronny w ramach programu „Uczenie się przez całe życie- Comenius Partnerskie Projekty Szkół”: „Four shades od four seasons of the year”- „Cztery odcienie czterech pór roku”, projekt w partnerstwie z Francją, Szwecją i Turcją. Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w kwocie 15 000 EUR. Koordynator: Katarzyna Cnotalska
- 2013-2015 projekt wielostronny w ramach programu „Uczenie się przez całe życie- Comenius Partnerskie Projekty Szkół”: „Music Advantages in the Diversity of Europe (MADE)”- “Rozmaitości muzyczne Europy”, projekt w partnerstwie z Francją, Hiszpanią, Rumunią, Włochami i Grecją. Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w kwocie 20 000 EUR. Koordynator: Katarzyna Cnotalska
- 2015/2016 projekt ze szkołą z Kowna na Litwie- Gymnasium of the Lithuanian University of Health Sciences, udział w międzynarodowym konkursie językowym “Head over heels in languages”. Koordynator: Maciej Woźniak
Wyjazdy uczniów i nauczycieli do szkół partnerskich: Szwecja- XI/XII 2009, Turcja- X 2010, Francja- V 2011 i XII 2013, Hiszpania- I 2014, Rumunia- IV 2014, Włochy- III 2015, Grecja- V 2015, Litwa- XI 2015, Niemcy- VII 2019, Estonia- IX 2019.
Wizyty obcokrajowców w naszej szkole w ramach projektów międzynarodowych:
- V 2010 kraje wizytujące naszą szkołę: Szwecja, Turcja i Francja
- X 2014 kraje wizytujące naszą szkołę: Francja, Hiszpania, Rumunia, Włochy i Grecja.
Projekty międzynarodowe dla uczniów na platformie eTwinning:
- 2016/2017 „A big creative European Family”– projekt realizowany w partnerstwie z: Francją, Grecją, Hiszpanią, Holandią, Norwegią, Litwą, Polską, Rumunią, Serbią, Turcją i Włochami. Koordynator- Katarzyna Cnotalska.
- 2016/2017 “Our regional cuisine on a European scene”- projekt realizowany w partnerstwie z: Austrią, Grecją, Hiszpanią i Włochami. Koordynator- Katarzyna Cnotalska.
- 2017/2018 „Peace & Freedom” – projekt realizowany w partnerstwie z Chorwacją, Francją, Grecją, Hiszpanią, Holandią, Litwą, Niemcami, Norwegią, Szwecją, Turcją, Ukrainą i Włochami. Koordynator- Katarzyna Cnotalska.
W ramach w/w projektów, uczniowie przełamują bariery językowe, ujawniają swoje talenty językowe, artystyczne, aktorskie, cyfrowe, nabywają wiedzę i wiele nowych kompetencji, rozwijają się społecznie, uczą się tolerancji.
Projekty dla kadry pedagogicznej szkoły:
1. Projekty indywidualne nauczycieli: Katarzyny Cnotalskiej (wyjazdy na kursy do Wielkiej Brytanii, Portugalii, Włoch, na Maltę) i Macieja Woźniaka (wyjazdy na kursy do Austrii i Niemiec)
2. 2014/2015 projekt dla kadry edukacyjnej „Idzie nowe!” współfinansowany przez Komisję Europejską w kwocie 14 628 EUR. Cele projektu: podniesienie kompetencji językowych i zawodowych uczestników projektu, ich rozwój osobisty, wymiana doświadczeń pedagogicznych i międzykulturowych, nawiązanie nowych kontaktów międzynarodowych. Działania główne projektu: trzy kursy językowe na Malcie (j.angielski) i trzy kursy metodyczno-dydaktyczne. Koordynator- Maciej Woźniak.
3. 2016-2018 projekt dla kadry edukacji szkolnej „Krok do przodu”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w kwocie 35 735 EURO. Cele: podniesienie kompetencji językowych i zawodowych uczestników projektu, rozwój osobisty uczestników projektu, wymiana doświadczeń pedagogicznych i międzykulturowych, nawiązanie nowych kontaktów międzynarodowych, wzbogacenie oferty edukacyjnej szkoły. Działania główne: 6 kursów językowych, 10 kursów metodyczno-dydaktyczno-informatycznych. Koordynatorzy- Katarzyna Cnotalska i Maciej Woźniak.
4. 2018-2020 projekt dla kadry edukacji szkolnej „Następny krok” w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” (realizowany w IV osi priorytetowej Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie: 4.2 Programy mobilności ponadnarodowej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020), współfinansowany przez Unię Europejską- Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w kwocie 33 390 EUR. Cele: podniesienie kwalifikacji i kompetencji kadry naszej szkoły; wzrost umiejętności językowych nauczycieli; podniesienie wymiaru europejskiego szkoły; zwiększenie efektywności pracy z uczniami o specjalnych potrzebach; poznanie sposobów pracy z uczniami z rodzin emigrantów; wzbogacenie oferty zajęć edukacyjnych. Działania główne: 18 mobilności: 2 wyjazdy typu job shadowing (8 mobilności), 7 kursów metodyczno-dydaktycznych (8 mobilności), 1 kurs języka angielskiego (2 mobilności). Koordynatorzy- Katarzyna Cnotalska i Maciej Woźniak.
Od 1 września 2017 roku szkoła stała się Szkołą Podstawową nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi.
W roku szkolnym 2017/2018 uczeń klasy gimnazjalnej Bartłomiej Kałach (przygotowywany przez mgr Katarzynę Cnotalską) zdobył tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego. Nagrodą było zwolnienie ucznia z egzaminu gimnazjalnego z danej jego części oraz prawo przyjęcia w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadgimnazjalnej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego lub międzynarodowego w publicznej szkole ponadgimnazjalnej, ogólnodostępnej.
Od 1 września 2019 roku jesteśmy Szkołą Podstawową nr 2.
2021-2023 projekt dla kadry edukacyjnej „Take it easy” w ramach projektu Erasmus+ współfinansowany przez Unię Europejską kwocie 21 806 EUR. Cele: 1. poznanie nowych aplikacji i narzędzi cyfrowych, aby w większym stopniu stosować TIK w procesie edukacyjnym 2. zwiększenie efektywności uczenia się poprzez edukację plenerowo-ekologiczną 3. poprawa kondycji psychofizycznej nauczycieli i uczniów 4. unowocześnienie warsztatu metodycznego w nauczaniu języków obcych. Działania główne: 12 mobilności: 1 wyjazd typu job shadowing (4 mobilności), 8 kursów metodyczno-dydaktycznych (8 mobilności). Koordynatorzy- Katarzyna Cnotalska i Maciej Woźniak.