Projekty 2019-20
Projekt „Piękna Nasza Polska Cała”
Sprawozdanie z realizacji projektu „Piękna Nasza Polska Cała”
w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Noblistów Polskich w Strykowiew roku szklonym
2019/2020Nasze szkoła po raz kolejny włączyła się w realizację projektu „Piękna Nasza Polska Cała”, którego celem jest kształtowanie postaw patriotycznych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski. W realizację projektu zaangażowane były nauczycielki: Aleksandra Królikowska, Renata Miłkowska, Kalina Kupis, Justyna Grubska, Patrycja Buczyńska-Wiśnik.
W trakcie roku szkolnego zrealizowaliśmy następujące zadania:
- Grzybobranie – nasza polska tradycja. Rozpoznawanie gatunków grzybów, praca techniczna.
- Złota polska jesień – wystawa prac plastyczno-technicznych wykorzystujących dary jesieni, zorganizowanie kącika jesiennego.
- Rok Moniuszkowski – udział w powiatowym konkursie plastycznym „Moniuszko oczami dzieci” zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zgierzu.
- Projekcja filmowa „W starym kinie” – projekcje dawnych dobranocek, wykonanie prac plastycznych.
- Zaśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego.
- Napisz kartkę bohaterom – włączenie się do akcji Bohateron.
- Lekcja historii – Powstanie Warszawskie (czym było powstanie, dlaczego do niego doszło, kim są powstańcy, symbole powstania), odzyskanie niepodległości (czym jest niepodległość, dlaczego Polska utraciła niepodległość i jak ją odzyskała, kim był Józef Piłsudski).
- Udział w apelu z okazji 11 listopada.
- Przygotowanie kącika patriotycznego – symbole narodowe.
- Obserwacja polskiej przyrody zimą – zbieranie informacji o ptakach zimujących w Polsce, wykonanie plakatu, wystawa prac.
- Jak dbać o przyrodę – lekcja wiedzy o ekologii – jak segregować odpady i dlaczego to jest tak ważne, jakie są skutki używania plastikowych opakowań i czym można je zastąpić; wykonanie papierowych torebek na śniadanie do szkoły.
- Spotkania czytelnicze – polskie bajki i baśnie.
- Mam swoje prawa – lekcja o prawach dziecka, wykonanie wspólnej pracy – plakatu informacyjnego.
- Legendy polskie – czytanie polskich legend, wykonanie prac plastycznych.
- Wiosna, ach to Ty – obcowanie z przyrodą, dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie, uchwycenie obrazów w kadr, zadania – fotografowanie.
- Jak Polska długa i szeroka – zapoznanie z ciekawymi miejscami w naszym kraju, rozpoznawanie cech charakterystycznych dla danego regionu, miasta.
Realizacja projektu dała nam dużo satysfakcji, pozytywnej energii i niezapomnianych wrażeń. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję.
Koordynator projektu: Katarzyna Wilgocka
Zdjęcia w Albumie fotograficznym