Szkolimy się, poznajemy nowości, bierzemy udział w seminariach! Wszystko po to, aby jak najlepiej wydać pieniążki w ramach wsparcia szkoły programem Narodowego Rozwoju Czytelnictwa. W dniu 26 października nauczycielki biblioteki szkolnej brały udział w Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Piękne książki albumowe, graficzne, sensoryczne, edukacyjne; wspaniała literatura dla czytających z wszystkich grup wiekowych; gry planszowe, pamiątki, zakładki książkowe, notatniki i kalendarze! Czego tam nie było?! Ale najważniejszy był klimat i budujące widoki zaczytanych młodych ludzi! Świetne książki zapewne niebawem trafią do naszej biblioteki – to efekt wyjazdu do Krakowa. Cieszymy się bardzo!
Biblioteka na co dzień.
Zaczytani… zasłuchani… prawie zaczarowani… Tak wyglądają niemal wszystkie przerwy w szkolnej bibliotece. To zasługa zakupionych pięknych, nowych książek oraz zajęć z edukacji czytelniczej. Co tydzień, nauczycielki biblioteki szkolnej, czytają uczniom klas 0-3 fragmenty wskazanych książek. Książki oczywiście wybierają sami uczniowie. A później tłumnie odwiedzają bibliotekę …
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Biblioteka przyszłości – biblioteka w kosmosie"
Konkurs został ogłoszony we wrześniu 2018 roku przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Strykowie, adresowany do dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół podstawowych i przedszkoli miasta Stryków.
W konkursie wzięli udział uczniowie w trzech kategoriach wiekowych:
1. przedszkolaki i klasy „0”
2. uczniowie szkoły podstawowej klas I – IV
3. uczniowie szkoły podstawowej klas V - VIIITemat konkursu: Biblioteka przyszłości – biblioteka w kosmosie”
Zadanie uczestników polegało na przedstawieniu własnej wizji biblioteki w przyszłości, w ujęciu plastycznym. Wyobraźnia dzieci okazała się nieograniczona. Nasi młodzi twórcy doskonale poradzili sobie nie tylko z samym tematem, ale również z technikami plastycznymi.
Laureatami konkursu zostali:
Kategoria I:
przedszkola i zerówki
WYRÓŻNIENIA:Dawid Marczak - klasa „0A” SP Nr 2 w Strykowie
Jakub Śmigielski - klasa „0A” SP Nr 2 w Strykowie
Julia Adamczyk - klasa „0B” Sp Nr 2 w Strykowie
Alicja Walczak - klasa „0B” Sp Nr 2 w StrykowieKategoria II:
uczniowie szkoły podstawowej klas I - IVI MIEJSCE:
Chrząbka Klaudia - klasa IV SP NR 2II MIEJSCE:
Krzysztof Strasik - klasa IV SP Nr 2
Amelia Marczak - klasa IV SP Nr2III MIEJSCE:
Wiktoria Romańska - klasa II SP Nr 2
Aleksandra Cyniak - klasa IV SP Nr 2Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów nastąpiło dnia 23.10 2018 roku o godz. 10.00na sali Ośrodka Kultury i Rekreacji w Strykowie – impreza połączona była z występem teatralnym pt. „ Calineczka”. Była to wyjątkowa inscenizacja klasycznej baśni H.C. Andersena połączona z edukacją teatralną.
Opracowała: Gminna Biblioteka Publiczna w Strykowie
„Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.
W piątek 26 października 2018r. klasa IIIb pod opieką p. Renaty Karasińkiej i p. Sylwii Werst wybrała się do Łodzi celem obejrzenia, tak zachwalanego przez wszystkich filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.
„Film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” to historia polskich asów przestworzy, inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych
na granicy szaleństwa. Nikt nie latał tak jak oni. Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo. Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach, w których brali udział podczas Bitwy o Anglię, ale pokazuje również ich życie prywatne. Kogo kochali, kogo stracili
i za kim tęsknili”.Film rzeczywiście bardzo się wszystkim podobał i już nie możemy doczekać się kolejnego równie interesującego seansu filmowego.
Żywa lekcja historii
"Z pokolenia niech głos nasz idzie w pokolenie
O pamięć, nie o zemstę proszą nasze cienie
Los Nasz dla Was przestrogą ma być nie legendą,
Jeśli ludzie zamilkną głazy wołać będą..."Te mądre i ważne słowa były mottem "żywej lekcji historii", która odbyła się w naszej szkole. Poprowadził ją pan Piotr Firkowski, syn Mirosława, więźnia trzech niemieckich obozów koncentracyjnych. Mieliśmy możliwość wysłuchania obozowych pieśni, obejrzeliśmy dokument filmowy "Dzień jak co dzień", gdzie przewodnikiem po obecnym Muzeum KL Auschwitz był jego więzień, pan Mirosław Firkowski oraz wysłuchaliśmy prelekcji ilustrowanej zdjęciami z książki "Przez trzy kacety". Ta lekcja długo pozostanie w naszej pamięci.
„Drzewo Pamięci” zasadzone przez przedszkolaki.
Realizując zadania w ramach projektu „Piękna Nasza Polska Cała”, uczniowie z oddziałów przedszkolnych wspólnie z paniami i dyrekcją, zasadzili Drzewo Pamięci, symbolizujące życie i wolność - odzyskanie niepodległości po 123 latach przebywania Polski pod zaborami.
Każdy dołożył swoją stópkę dla pewności, że ziemia wokół drzewka jest dobrze uklepana. Oby się dobrze przyjęło i cieszyło oczy uczniów, rodziców i nauczycieli przez kolejne długie lata.
Szkolny Dzień Poezji „Jesienne Muzy…”.
„Najpiękniejsza jest pierwsza miłość
Miłość tych nastu – lat.
Miłość ta jest najtrudniejsza
I zawsze pozostaje w pamięci jej ślad.”W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nauczycielki biblioteki szkolnej wspólnie z aktywem bibliotecznym zorganizowały Szkolny Dzień Poezji „Jesienne Muzy…”. Podczas długiej przerwy, poprzez radiowęzeł szkolny, uczennice klasy 3a gimnazjum Ewa i Martyna recytowały wiersze absolwentów naszej szkoły. Teksty te zostały zawarte w zbiorze poezji „Miłość niejedno ma imię” wydanym w roku szkolnym 2011/12 (projekt p. Eweliny Korony – Sochaczewskiej i p. Kingi Kołackiej). Mogliśmy przez chwilę zasłuchać się i może nawet wzruszyć… Młodsze dzieci - Oliwka i Ewa z klasy 2b szkoły podstawowej pięknie recytowały „Nowe wierszyki dla dzieci.
Celem akcji była promocja poezji, jako szczególnego przedstawiania „światów za słowami” i zachęcenie do jej czytania. Wykorzystane zostały książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Akcje wolontariatu szkolnego.
Wolontariat szkolny już od początku roku szkolnego aktywnie rozpoczął pracę.
Pierwszym zadaniem, jakiego podjęli się uczniowie, była pomoc przy organizacji zawodów 3.Triathlonu Stryków, który odbył się na terenie Strykowa w dniu 15 września 2018 r. Trzydziestu jeden wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Strykowie, pod opieką pani Renaty Jagodzińskiej, pomagało organizatorom zawodów – „Stowarzyszeniu Klub Biegowy Powstaniec” podczas przygotowań w piątek oraz w sobotę podczas zawodów, a także sprzątania. Zawody cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a pomoc wolontariuszy w znaczny sposób wsparła organizatorów.
Niedawno zakończyliśmy kolejną akcję wolontariatu szkolnego, w którą zaangażowana była znaczna liczba nauczycieli, uczniów i rodziców. Szkoła Podstawowa Nr 2 w Strykowie odpowiedziała na apel Organizacji „Rzgowska Młodzież Patriotyczna” przyłączając się do akcji „ Kresowymi drogami do Polski niepodległość szła”. Są to trzy oddzielne przedsięwzięcia, które mają na celu pomoc Polakom na Kresach w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwsza akcja to zbiórka artykułów szkolnych pod hasłem „100 wyprawek dla polskich dzieci na Kresach na stulecie odzyskania niepodległości od młodzieży z województwa łódzkiego”, druga natomiast „ 100 zniczy na groby Obrońców Ojczyzny poległych na Kresach na stulecie odzyskania niepodległości od uczniów i harcerzy z województwa łódzkiego”. Obie akcje zostały objęte honorowymi patronatami Łódzkiego Kuratora Oświaty oraz Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Łodzi. Odzew wśród społeczności naszej szkoły był bardzo duży, udało się zebrać ogromną ilość wyprawek dla polskich dzieci z Kresów, które żyją w ubogich warunkach. Z całą pewnością na wielu twarzach pojawią się szczere uśmiechy i radość podczas rozpakowywania prezentów. Będą to Państwo mogli śledzić za pomocą linków, które będą zamieszczane na stronie internetowej naszej szkoły. Niebawem podejmiemy się trzeciej części akcji, czyli zbiórki artykułów żywnościowych dla kombatantów oraz dzieci z Domów Dziecka na Kresach. W szkole nad akcją czuwały panie Renata Jagodzińska i pani Sylwia Werst.
Serdeczne podziękowania chcemy złożyć na ręce rodziców naszego gimnazjalisty Adriana, państwa Siuta, którzy bezinteresownie, poświęcając swój czas i środki, zajęli się transportem zebranych wyprawek do Łodzi.
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM OSOBOM ZAANGAŻOWANYM W ZBIÓRKĘ i zachęcamy do dalszego wspólnego działania.
Wolontariat szkolny z opiekunkami.
Dzień Nauczyciela w klasie I b.
Dzień Nauczyciela uczniowie klasy I b uczcili w oryginalny sposób. Upieczone przez mamy babeczki ozdobiły kolorowym lukrem i cukrowymi posypkami. Wykazały się przy tym dużym zaangażowaniem i kreatywnością. Stworzyły prawdziwe cukiernicze arcydzieła. Udekorowanymi babeczkami uczniowie poczęstowali panią dyrektor, pana dyrektora, nauczycieli i pracowników szkoły. Sami też nie mogli oprzeć się pokusie degustacji.
Dzieci przekonały się, że wspólna praca oraz dzielenie się z innymi mogą dawać wiele radości.
Pszczeli Świat.
W poniedziałkowy poranek 15 października przywitał nas wspaniałym słonkiem . Dzieci z oddziału przedszkolnego 0a i 0b czekała jeszcze jedna miła niespodzianka – wizyta w pasiece Pana Dariusza w Lipce. Oj, działo się tam, działo… Pan Dariusz zaopatrzył dzieci w stosowne kapelusze ochronne i z wielkim zaangażowaniem i cierpliwością objaśniał proces powstawania miodu oraz opowiadał o życiu pszczół w ulach. Pszczołom ta wizyta najwyraźniej przypadła do gustu, gdyż obeszły się z dziećmi bardzo łagodnie. Dzieci były bardzo szczęśliwe, ponieważ Pan Dariusz przygotował ognisko z pysznymi kiełbaskami oraz każdemu wręczył w prezencie słoiczek miodu.
Wiemy, jakie walory zdrowotne posiada miód, zwłaszcza dla dzieci. Cieszymy się, że w naszej okolicy są jeszcze pasjonaci pszczelarstwa i nie zważając na ryzyko zagrażające bytowi pszczół, mozolnie i wytrwale kontynuują wspaniałą przygodę z tymi życiodajnymi owadami.
Panie Dariuszu dziękujemy za bardzo miłe przyjęcie i życzymy zdrowia i pomyślności Panu oraz pańskim wspaniałym pszczółkom!
Źródła informacji w bibliotece!
Uczniowie klas czwartych już doskonale wiedza, jakie są źródła informacji w bibliotece! Potrafią sami wyszukiwać znaczenia trudnych wyrazów, informacji np. o zwierzętach, samolotach czy bohaterach literackich, znajdować wyjaśnienia symboli czy przysłów. I, co najważniejsze, robią to nie korzystając z wszechobecnego Internetu. Podczas warsztatów bibliotecznych przeprowadzonych przez panią Marzenę Rusek w Gminnej Bibliotece Publicznej w Strykowie wszyscy spisali się na medal! Jedni szybciej, inni trochę dłużej, ale każdy czwartoklasista wykonał polecenia korzystając z bibliotecznych zasobów źródeł informacji. A polecenia wcale nie były łatwe. Brawo!
Święto Edukacji Narodowej.
16 października 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, potocznie zwana Dniem Nauczyciela. W uroczystości uczestniczyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie, ich rodzice oraz zaproszeni goście.
Tradycją naszej szkoły w tym dniu jest ślubowanie Samorządu Uczniowskiego.
Święto Edukacji Narodowej to szczególny dzień, w którym podkreślana jest wiodącą rola nauczycieli w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników szkoły. Z-ca Burmistrza Strykowa, pani Bożena Motylińska, wręczyła Nagrody Burmistrza, a Dyrektor Eugeniusz Jacel Nagrody Dyrektora Szkoły.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, uczniowie klas: Va i Vb wraz z zaproszonymi koleżankami i kolegami z klas starszych zaprezentowali program artystyczny. Na tle pięknej dekoracji, słowem, piosenką, tańcem i grą na instrumentach uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro dzieci i młodzieży.
"JESTEŚMY DUMNI Z POLSKICH SPORTOWCÓW”
W ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski na szkolnym korytarzu zaprezentowano gazetkę pt. "JESTEŚMY DUMNI Z POLSKICH SPORTOWCÓW” , która cieszy się zainteresowaniem społeczności szkolnej oraz rodziców. Gazetka ścienna przedstawia sylwetki i osiągnięcia najsłynniejszych polskich sportowców z lat 1918-2018.
Jan Paweł II w swoich wypowiedziach podkreślał, że sport ujawnia nie tylko bogate możliwości fizyczne człowieka, ale także jego zdolności intelektualne i duchowe. Nie polega jedynie na sile fizycznej i wydolności mięśni, ale ma także duszę i dlatego musi w pełni ukazywać swe oblicze. Oto dlaczego prawdziwy sportowiec nie powinien dopuszczać do tego, aby kierowało nim wyłącznie obsesyjne dążenie do doskonałości fizycznej, ani podporządkować się bezwzględnym prawom produkcji i konsumpcji czy też celom wyłącznie utylitarnym i hedonistycznym. Na sportowcach spoczywa wielka odpowiedzialność. Są powołani by uczynić ze sportu okazję do współpracy i dialogu, przełamywać bariery językowe, rasowe i kulturowe, przyczyniać się do rozwoju cywilizacji miłości .
Zadaniem współczesnego sportu jest przekazywanie młodzieży takich wartości jak lojalność, wytrwałość, przyjaźń, współpraca i solidarność.
Wycieczka do pasieki.
Uczniowie kl IB, IIA i IIB wybrali się na wycieczkę do pobliskiej pasieki. Mieli okazję poznać życie pszczół i pracę pszczelarza. Niesamowitą przyjemnością była degustacja różnych rodzajów miodu. Uczniowie mieli także przyjemność nakarmić wszystkie zwierzęta znajdujące się w gospodarstwie pszczelarza. Na koniec odbyło się ognisko i pieczenie kiełbasek.
Lekcja w terenie.
Uczniowie klasy IIB wraz z wychowawcą udali się do pobliskiego lasu w celu bliższego poznania zarówno drzew liściastych jak i iglastych. Dowiedzieli się w jaki sposób można określić wiek drzewa oraz jak ważną role odgrywają w życiu człowieka.
„Kochamy, szanujemy, nie krzywdzimy zwierząt”
– w myśl tych słów biblioteka szkolna zamieniła się w książkowe ZOO. Oglądaliśmy albumy o zwierzętach, czytaliśmy krótkie opowiadania o naszych ulubieńcach i wspólnie rozwiązywaliśmy rebusy. Wszystkim najbardziej podobały się nowości książkowe –albumy o dostojnych koniach, zabawnych kotach, pięknych psach i niezwykłych mieszkańcach lasów. Szczególnie ucieszyliśmy się z odwiedzin dzieci oddziału przedszkolnego, które wypożyczyły do domu mnóstwo książeczek. Miłego zaczytania!
Gang Słodziaków” opanował bibliotekę!
Młodsze dzieci zaprzyjaźniły się z Jeżem Jerzykiem, Sową Zosią, Bobrem Borysem, Zajęczycą Zuzią ,Lisem Luckiem i Rysiem Rysiem. Codziennie wieczorem przez min. 10 min wspólnie z rodzicami dzieci przeżywają przygody Gangu Słodziaków lub innych bohaterów ulubionych książek. W nagrodę otrzymują naklejkę ze Słodziakiem. A podczas przerw przytulaniom i zabawom ze Słodziakami nie ma końca!
Działanie wpisuję się w Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Przed nami jeszcze wiele atrakcji i niespodzianek , na które zapraszamy do biblioteki szkolnej.
"Piękna Nasza Polska Cała"
To hasło Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego , do którego przyłączyła się również nasza Szkoła. Honorowy patronat nad projektem objęło m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Telewizja Łódzka. Projekt jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków- 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Wśród najważniejszych założeń programu jest: kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski, kształtowanie tożsamości narodowej dzieci. Jednym z zadań wyznaczonych do realizacji w ramach projektu było przeprowadzenie lekcji otwartej z udziałem rodziców, poświęconej tematyce narodowej. Wykonania tego zadania podjęła się wychowawczyni klasy Ia, pani Karolina Figura-Stajuda. W dniu 24 września, przeprowadziła lekcję otwartą w klasie I. Tematem przewodnim lekcji było poznanie historii państwa polskiego, zapoznanie z ważniejszymi miastami i ich zabytkami oraz poznanie polskich symboli narodowych , rozbudzenie wśród uczniów właściwego im szacunku. Uczniowie "płynąc " po Wiśle w rytmie znanej wszystkim piosenki "Płynie Wisła płynie", przemierzali Polskę od szczytów gór do Morza Bałtyckiego. Podczas lekcji poznali nie tylko miejsca ale i smaki , dźwięki bliskie każdemu Pol.
Już niebawem kolejne zadanie przed nami ... Nasza biało-czerwona drużyna Ia stanie do rywalizacji w zawodach sportowych "Biało- czerwoni"...
Archiwum Aktualności