Wigilia klasy 2a.
Wigilia klasy 2 a.
Warsztaty w Centrum Turysty Księży Młyn w Łodzi
Toruń ma swoje pierniki, Poznań trykające się Koziołki, Warszawa – Syrenkę, a Kraków – Lajkonika. A co charakterystycznego ma Łódź? Największym dziedzictwem miasta są olbrzymie fabryki, w których produkowano przędzę, tkaniny i dzianiny.
To właśnie w tym celu 9 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie kl. II b wyruszyli na wycieczkę, aby zapoznać się z tradycją włókienniczej Łodzi oraz wziąć udział w kreatywnych warsztatach. Podczas zajęć praktycznych dzieci samodzielnie wykonały ”Bałwaniaki”, które każdy uczestnik otrzymał do domu. Następnie mali turyści uczestniczyli w spacerze poznając zakamarki Księżego Młyna oraz odwiedziły wystawę „Alicja w Parku Miliona Świateł” w Parku Źródliska w Łodzi.
5
Wigilia klasowa w I c.
Uczniowie klasy I c od 6 grudnia czuli zbliżające się święta Bożego Narodzenia, a to za sprawą słodkich upominków jakie zostawił im święty Mikołaj w Sali na ,,Mikołajki”.
Jednak najważniejszy dzień, dzień klasowej wigilii zbliżał się szybkimi krokami, dlatego uczniowie jak elfy pracowały nad dekoracjami w klasie. Wykonane świeczniki z drewna posłużyły im do ozdoby stołu wigilijnego na którym pojawił się bielutki obrus, sianko, opłatek i świąteczne potrawy. Uczniowie podczas klasowej wigilii przy dźwiękach kolęd składali sobie życzenia łamiąc się opłatkiem. Na koniec św. Mikołaj ponownie odwiedził dzieci zostawiając im pod drzwiami worek z prezentami. Zaśpiewana wspólnie kolęda ,,Był pastuszek bosy” jeszcze bardziej wprowadziła uczniów w świąteczny nastrój .
Ten dzień był wyjątkowy dla klasy I c, bo to była pierwsza wspólna klasowa wigilia.
Wigilia klasowa w I c.
Kolędy
Bez kolęd Święta Bożego Narodzenie nie byłyby takie uroczyste. Wystarczy usłyszeć kilka taktów tych pieśni, żeby wiedzieć, że ten magiczny czas nadchodzi dużymi krokami.
Mimo, iż te pieśni mają długą tradycję to tekst wielu z tych, śpiewanych obecnie powstał stosunkowo niedawno bo na przełomie XVIII i XIX wieku. U zarania dziejów powstawania kolęd nie były one pieśniami związanymi z Bożym Narodzeniem. Sam wyraz „kolęda” pochodzi od łacińskiego słowa „calende”, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „pierwszy dzień miesiąca”, szczególnie celebrowany w starożytnym Rzymie. Podczas umacniania się chrześcijaństwa kolędy coraz częściej powiązane były tematycznie z treściami religijnymi i mimo, że o rozwoju tego typu pieśni wiadomo bardzo dużo, to zapisy od kiedy opiewają one Boże Narodzenie nie zostały odnalezione.
A co z pastorałkami? Czy są kolędami?
Pastorałki są bożonarodzeniowymi pieśniami, których motywem przewodnim jest wędrówka pasterzy do stajenki w Betlejem, gdzie narodził się maleńki Jezus.
W pierwszej połowie XIX wieku ksiądz Marcin Mioduszewski autor „Wielkiego Śpiewnika Kościelnego” wskazał, że pastorałki nie będą śpiewane podczas nabożeństw w kościołach. I mimo, że tak jest są bardzo chętnie śpiewane zarówno przez dorosłych jak i przez dzieci przy wielu okazjach okresu bożonarodzeniowego.
W tygodniu poprzedzającym przerwę świąteczną Świąt Bożego Narodzenia 2022 roku w naszej szkole można było usłyszeć próby śpiewów kolęd i pastorałek lub też klasy zamieniały się w studia nagrań. Każdy uczeń starał się śpiewać jak najpiękniej co widoczne jest na klasowych nagraniach „wspólnego kolędowania”, do którego obejrzenia zapraszamy.
W realizacji pomysłu „klasowego kolędowania”, zainicjowanego przez Samorząd Uczniowski dzielnie jak zawsze wspierali nas nasi wychowawcy, zarówno w śpiewach jak i nagraniach i ogólnie stwierdzamy, że był to bardzo, bardzo miły czas.
Kolęda w wykonaniu uczniów z klasy IVa.
Kolęda w wykonaniu uczniów z klasy VIIIa.
Kolęda w wykonaniu uczniów z klasy VIc.
Kolęda w wykonaniu uczniów z klasy VIa.
Kolęda w wykonaniu uczniów z klasy Vb
Kolęda w wykonaniu uczniów z klasy Va.
Kolęda w wykonaniu uczniów z klasy IVc.
Kolęda w wykonaniu uczniów z klasy VIb.
Kolęda w wykonaniu klasy IVb
lęda w wykonaniu klasy VII
Bóg się rodzi
Zgodnie z wieloletnią tradycją odbyło się w naszej szkole przedstawienie Bożonarodzeniowe czyli jasełka. Przygotowali je uczniowie klas: 0, IIb, VIb i VIc pod opieką nauczycieli.
Księża katecheci odczytali fragment Ewangelii o narodzeniu Jezusa oraz podkreśli, że to właśnie Jezus powinien być w centrum nadchodzących świąt. Dzieci z klasy 0 i IIb odśpiewały pastorałkę „Świeć gwiazdeczko”.
Starsi uczniowie zaprezentowali teatr cieni. Przedstawili historię bożonarodzeniową zaczynając od zwiastowania, poprzez drogę do Betlejem, wizytę pasterzy i królów u żłóbka. Młodsze dzieci zaprezentowały tańce ze światłami i śpiewane, całym sercem, kolędy ipastorałki.
Na zakończenie wicedyrektor szkoły pani Marzena Ciesielska złożyła zebranym życzenia świąteczne, kończąc je wierszem ks. Jana Twardowskiego:
Życzenia
Czego życzyć osiołkowi, z uważny mi oczami, ze stajenki betlejemskiej?
Życzymy mu, żeby nie był zawsze szary, żeby był czasem łaciaty.
Żeby osiołek nie był stale uparty jak osiołek.
Życzymy wołowi, żeby nie ryczał na całe gardło.
Życzymy pastuszkom, żeby mieli ładną pogodę, żeby deszcz na nich
nie chlapał, kiedy pilnują owiec, żeby byli zawsze w dobrym humorze,
nawet kiedy muszą wstać o piątej rano.
Życzymy aniołom, żeby nie tylko fruwali, ale chodzili po ziemi z ludźmi,
nie zazdrościli archaniołom.
Życzymy trzem Królom, żeby nie zabłądzili i powrócili do swych domów.
Życzymy świętemu Józefowi, żeby nie osiwiał, żeby był zawsze uśmiechnięty.
Życzymy małemu Jezusowi, żeby Go wszyscy kochali,
chociaż Go nie widać.
Życzymy sobie, żebyśmy byli lepsi, nie tylko na święta,
kiedy się dostaje prezenty.
5Taniec w wykonaniu uczennic z klasy IIb.
Taniec w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego.
Świeć gwiazdeczko ,świeć w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy IIb.
Teatr cieni w wykonaniu uczniów z klasy VIb i VIc.
Taki prezent na mikołajki? Czemu nie?
„Jak przetrwać w świecie, w którym wszystko zmienia się w złoto, kamień nie daje się wtoczyć na górę, a w labiryncie czai się Minotaur?”
Rodzice uczniów klasy 5B zrobili swoim dzieciom nietypowy prezent na mikołajki. Wysłali ich do teatru na spektakl muzyczny „Tadek na tropach Minotaura”.
W ten sposób uczniowie w przystępny i zabawny sposób zapoznali się z mitologią grecką. Podróżując wraz z tytułowym Tadkiem-Tezeuszem przez zakamarki mitycznego labiryntu, poznali greckich bogów i herosów: Zeusa,, Midasa, Dedala i Ikara, Syzyfa, Ariadnę, Orfeusza i Eurydykę, Prometeusza, Heraklesa i wreszcie- samego Minotaura. Najpopularniejsze mity stały się kanwą dla opowieści o poszukiwaniu celu i odkrywaniu siebie.
Młodzi widzowie posłuchali różnorodnej muzyki, obejrzeli dobrą choreografię, świetne kostiumy i bardzo dobrą grę aktorską. Naprawdę warto czasem zajrzeć do teatru…
Hu hu ha Nasza Zima ….
….chyba nie taka całkiem zła skoro dostarcza nam tyle radości.
Wraz z pierwszymi płatkami śniegu uczniowie klasy 2a, podczas zajęć w-f oddali się białemu szaleństwu. Śmiechu i okrzyków radości było mnóstwo. Bez wątpienia bitwa na śnieżki w tak licznym gronie dodała nam energii do nauki na cały dzień.
I choć …. szczypie w nosy, szczypie w uszy, mroźnym śniegiem w oczy prószy… za to ją kochamy 😊
12
Wyjazd klas 2a, 3b oraz 3c do Teatru Wielkiego w Łodzi
Z okazji Mikołajek wybraliśmy się z wizytą do Teatru Wielkiego w Łodzi na przedstawienie baletowe pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”.
Premiera baletu miała miejsce w 1970 roku i chociaż minęło prawie pół wieku, wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością i sympatią wśród małych i tych nieco większych widzów. Przepiękne kostiumy, scenografie, wspaniała muzyka grana na żywo przez orkiestrę teatru, dopełniają niezwykły taniec aktorów i tancerzy baletowych. Pomimo, że wszyscy doskonale znamy baśń braci Grimm o losach dobrej i pięknej Śnieżki, to udział w przedstawieniu dostarczył nam niezapomnianych wrażeń i emocji. Dodatkowym bonusem okazała się możliwość przybicia „piątki” z bohaterami spektaklu.
Wszystkim, którzy nie mieli jeszcze okazji obejrzeć przedstawienia gorąco polecamy.
5
Przygoda z włóczką uczniów klasy 2B
Pod czujnym okiem wychowawczyni za pomocą małych, zdolnych i pracowitych rączek uczniowie klasy II B tworzyli piękne ozdoby świąteczne na gazetkę bożonarodzeniową.
Warsztaty ceramiczne
8 grudnia w naszej szkole odbyły się warsztaty ceramiczne, których wzięli udział uczniowie klas pierwszych.
Dzieci najpierw dowiedziały się jak wygląda wytwarzanie naczyń ceramicznych. Każde naczynie po uformowaniu musi zostać wypalone w piecu w temperaturze 900-2000 stopni Celsjusza. Gdyby ceramik pominął ten etap, to bombki byłyby kruche. Następnie uczniowie własnoręcznie ozdabiali swoje bombki malując farbami świąteczne wzory. Potem musieli poczekać kilka dni, podczas których bombki poddane były szkliwieniu. To kolejny etap tworzenia ceramiki, który nadaje piękny połysk, gładką powierzchnię i nasycenie barw. Na koniec bombki ponownie musiały być wypalone.
Jak widać proces wytwarzania ceramicznych bombek jest złożony, ale po kilku dniach doczekaliśmy się pięknych ozdób, które będą stroiły nasze domowe choinki.
10
Z wizytą w Domu Kultury w Strykowie.
W środę 14 grudnia uczniowie klas pierwszych oraz oddziału przedszkolnego wraz z wychowawcami udali się do Ośrodka Kultury i Rekreacji w Strykowie.
Tego dnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Świąteczny portret rodziny”. Laureatami konkursu zostali: Izabela Walczak – uczennica klasy I c - I miejsce, Tomasz Reks – uczeń klasy II b – III miejsce oraz Aleksandra Stapkiewicz - uczennica klasy II b - wyróżnienie.
Po rozdaniu nagród i wręczeniu dyplomów obejrzeliśmy przedstawienie teatralne pt: „Halo, halo Mikołaju”.
2
Przygotowania do świąt.
Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem.
Uczniowie klasy I b postanowili trochę przygotowań przenieść do szkoły. W czwartek 15 grudnia odbyło się dekorowanie ciasteczek. Były to bardzo wyczekiwane przez wszystkich zajęcia. Dzieci własnoręcznie zrobiły lukier w dwóch kolorach. Następnie ozdabiały pierniczki lukrowymi pisakami i barwnymi posypkami.
Po udekorowaniu, każde z dzieci miało okazję skosztować swojego słodkiego dzieła.
Pracowity grudzień.
Faktycznie grudzień to chyba jeden z najbardziej pracowitych miesięcy w roku. Wiadomo, zbliżają się święta, przed którymi trwa masa przygotowań, gonitwa, krzątanina.
Także w szkole jest to pracowity czas. Podczas lekcji języka polskiego uczniowie omawiają lektury i pracują rozmaitymi formami.
Uczniowie klasy Vb wykonali makiety „Odpocznij w Tajemniczym ogrodzie”, zwracając uwagę, że piękne miejsce wymaga wysiłku i pielęgnacji tak jak relacje między ludźmi, trzeba dbać o miłość, przyjaźń, rozwój osobisty.
Uczniowie klasy VIa weszli w rolę projektantów i „wykuli” medale dla Bilba Bagginsa, hobitta, który poszedł na wyprawę i wrócił z niej pełen satysfakcji, że przerwał swe ułożone życie, pomógł innym, poznał swoje możliwości i wrócił pełen wrażeń.
Uczniowie klasy VIb wykonali makietę Narnii, pracom towarzyszyła dyskusja, dlaczego czasem tak jest, że w kraju ktoś rządzi nie dopuszczając innych do głosu, jak powinno być by wszyscy w swym kraju czuli się dobrze.
Uczniowie klasy VIc zwracając uwagę na problemy Afryki, dostrzegając piękno i walory Czarnego Lądu wykonali plakaty reklamujące Afrykę- kontynent Stasia i Nel.
Niedługo jednak przyjdzie taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy, dzień piękny dzień, w którym zgasną wszelkie spory… Czekamy na święta!
20
Trzecioklasiści poznają Polskę
Uczniowie klas IIIa, IIIb i IIIc naszej szkoły wraz z opiekunkami w dniu 30 listopada 2022 roku wybrali się na wycieczkę do Warszawy i Żelazowej Woli w ramach realizacji projektu „Poznaj Polskę”.
Najpierw odwiedziliśmy dom urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Tam obejrzeliśmy film biograficzny o naszym największym pianiście i kompozytorze. Po projekcji filmu odbyliśmy krótki spacer po parku w Żelazowej Woli, by dotrzeć do domu, w którym urodził się Fryderyk Chopin.
Z Żelazowej Woli wyruszyliśmy do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i z przewodnikami zwiedzaliśmy królewskie komnaty w pałacu. Spacerowaliśmy też po królewskich ogrodach i mieliśmy okazję obejrzeć Królewski Ogród Światła – jesienno – zimową wystawę plenerową, która rozświetla historyczne ogrody przy pałacu w Wilanowie. Dzieci były zachwycone świetlno- muzycznymi pokazami.
Na koniec wycieczki udaliśmy się jeszcze na Plac Zamkowy, gdzie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia z Kolumną Zygmunta w tle. Spacerowaliśmy starymi warszawskimi uliczkami i podziwialiśmy zabytkowe kamienice na Starym Rynku.
Po zakupieniu przez dzieci pamiątek ze stolicy udaliśmy się w drogę powrotną. Na miejscu byliśmy późnym wieczorem. Dzieci zmęczone, ale bardzo zadowolone i pełne wrażeń zostały odebrane przez rodziców.
16
Mikołaju, Mikołaju…
6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. W tym dniu odbyły się Mikołajki zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. Od samego rana po korytarzach chodziły dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach oraz sweterkach. Wszyscy czekali z utęsknieniem na św. Mikołaja. I przybył … po długim oczekiwaniu uczniowie doczekały się wizyty Mikołaja. Miał długą, białą brodę, czerwony płaszcz, charakterystyczną czapkę z ogromnym pomponem. Na nosie złote okulary a na nogach czarne buty. Dźwigał ciężki wór wypełniony po brzegi prezentami, a jego pomocnicy Elfiki z chęcią mu pomagały w rozdawaniu prezentów.
Podczas przerwy śniadaniowej kiedy panował miły nastrój, usłyszeliśmy dzwonek i pojawił się nasz „miły gość”. Przeprosił, że tak długo wszyscy musieli na niego czekać, gdyż miał małe perypetie po drodze. Utknął w korku oraz musiał naprawić kopytko reniferowi. Na szczęście dotarł, gdy jeszcze byliśmy w szkole i obdarzył dzieci miłym upominkiem w postaci batonika.
To był fajny, ciekawy dzień… - Długo będę go pamiętać… - Lubię mikołajki… - to słowa dzieci, wspominających ten dzień. A co najważniejsze – Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu. Wesołych Świąt!!!
Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu. Wesołych Świąt!!!
„ Mój przyjaciel – Miś”.
Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
Czy święto Misia jest potrzebne? „Oczywiście, że tak!” – odpowiadają zgodnie dzieci i rodzice. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Swoje piękne misie uczniowie mogli przedstawić w konkursie plastycznym organizowanym przez świetlice szkloną . Konkurs odbył się w dwóch kategoriach : dla klas 0-I oraz klas II-III. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej postać ulubionego pluszaka , nawiązującej do tematu „ Mój przyjaciel – Miś”. Jury miało trudny orzech do zgryzienie, gdyż wpłynęło bardzo dużo pięknych prac plastycznych dzieci.
W kategorii klas 0-I
I miejsce - Antoni Kurc Ib , Hanna Majewska 0,
II miejsce – Gabriela Milczarek Ib
III miejsce -Natalia Nieszporek Ic , Nikola Burzykowska 0
Wyróżnienia- Julia GawrysiakI c, Zuzanny Balcerak Ia, Paweł Maros Ic
W kategorii klas II- III
I miejsce – Filip Burzykowski IIa , Karia Yestifieievy IIa
II miejsce – Maria Dziuda IIb, Maja Zagajewska IIa
III miejsce -Nina Tomczak IIa
Wyróżnienie: Natalia Lewandowska IIba
Gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
„ Mój przyjaciel – Miś”.
Miękki, puchaty i taki z łatką. Swoje piękne misie uczniowie przedstawili w konkursie plastycznym organizowanym przez świetlice szkloną.
Andrzejki!
Środa 29 listopada w naszej szkole przebiegała pod hasłem zabaw i wróżb andrzejkowych. Za przyczyną „kącików wróżb” można było poczuć magię andrzejek.
Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc wyjątkową. Legenda głosi, że wróżby andrzejkowe zostały zapoczątkowane w starożytnej Grecji a obecnie są one kultywowane niemal w całej Europie.
Za przygotowanie zabaw w naszej szkole odpowiedzialne były uczennice z klasy 8b i ze swojego zadnia wywiązały się super. Oczy przyciągała tajemniczo wglądająca dekoracja, przytłumione światło świec i rozłożone karty do wrób.
Na dwóch długich przerwach każdy chętny chłopak lub dziewczyna mogli spojrzeć w przyszłość za pomocą wróżb. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, szukał swojej szczęśliwej liczby czy poznawał symbolikę koloru. Śmiechu i zabawy było co nie miara.
To wróżby, zabawa, jednak podejrzewam, że niektórzy przez chwilę myśleli „Może się sprawdzi…” „Byłoby super”.
Już od samego rana trwały przygotowania kącików wróżb.
Andrzejki w naszej szkole. Środa w naszej szkole przebiegała pod hasłem zabaw i wróżb andrzejkowych. Za przyczyną „kącików wróżb” można było poczuć magię andrzejek.
Brać szlachecka w naszej szkole.
Mężczyźni w kontuszach, z szablą u boku, krzesłem tortur i przenośną zbrojownią, oto niezwykła lekcja historii, która stała się udziałem uczniów naszej szkoły.
Najpierw brać szlachecka zaprezentowała swój piękny, zdobny strój; następnie była krótka powtórka z historii na temat sarmatów (świetnie poszło- bułka z masłem), a następnie prezentacja broni z nauką podstawowych ruchów. Przez chwilę Maciek z klasy ósmej stał się szlachciurą w pięknej purpurowej szacie, a jego koleżanka Laura- czarownicą. Na szczęście po wielu próbach okazało się, że „diabeł” w głowie Laury nie siedzi i mogła zejść z krzesła tortur.
Na szczęście prowadzący, mimo, że wyglądali jak z XVIII, to język mieli współczesny, żartobliwy, dzięki czemu słuchało się tych opowieści z wielkim zaciekawieniem.
Jak mawiali starożytni: historia witae magistra- historia nauczycielką życia!
7
Świąteczny cud.
Czy wierzysz w świąteczny cud? Przecież na te cudowne święta czekamy praktycznie od końca wakacji… A czymże jest ów świąteczny cud? Czy to reklama, pełny stół, prezenty pod choinką, nerwowa atmosfera w kuchni, nowy telewizor na całą ścianę? Czy o to w tym wszystkim chodzi? Otóż nie! Boże Narodzenie to cud narodzin Jezusa Chrystusa, ta symboliczna data, ma nas skłonić do zastanowienia się, co jest w życiu ważne i czy sam/ sama mogę być sprawcą cudu.
„Świąteczny cud” to również tytuł filmu, który w kinie Cinema City obejrzeli szóstoklasiści.
Jeżeli przed świętami zapragniecie spokoju, nie gonitwy; głębi nie pustki; mądrości nie taniej rozrywki, polecamy tę produkcję do obejrzenia.
To film, który utwierdzi Was w przekonaniu, że pomagając innym jesteście twórcami cudu…
Andrzejki w 1c.
Uczniowie klasy I c podtrzymują tradycje związane z ,,Andrzejkami”.
30 listopada uczniowie z uśmiechem brali udział w magicznym rytuale andrzejkowym. W czarodziejskiej sali pojawiły się świeczki, które przeniosły dzieci w zaczarowany świat magii i wróżb. Nie zabrakło tradycyjnego ustawiania ,,bucików”, ,,Kim będę w przyszłości” i innych tradycyjnych wróżb.
Andrzejkowe zabawy dostarczyły uczniom dużo niezwykłych wrażeń.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie