Właśnie skończyła się wizyta pięciu krajów partnerskich w naszej szkole w ramach projektu „Uczenie się przez całe życie- Comenius”. Muzyczno-taneczny projekt „M.A.D.E.” czyli „Music Advantages in the Diversity of Europe” realizowany jest dzięki funduszom pozyskanym dla szkoły przez K.Cnotalską z Komisji Europejskiej. W projekcie współpracujemy od września zeszłego roku z Francją, Grecją, Hiszpanią, Rumunią i Włochami. Wizyta w naszej szkole trwała od 6 do 10 października 2014r.
Goście przyjechali w licznym gronie w niedzielę 5 października 2014r. Dziesięciu nauczycieli i 38-u uczniów przywitaliśmy serdecznie o różnych porach na stacji w Łodzi i zabraliśmy do rodzin goszczących.
W poniedziałek spotkaliśmy się wszyscy na sali, u sufitu której zwisały godła, emblematy lub inne symbole prezentujące Francję, Grecję, Hiszpanię, Rumunię, Włochy oraz Polskę.
Oficjalnego powitania gości z zagranicy dokonała pani wiceburmistrz B.Motylińska oraz pani dyrektor K.Cymera, życząc wszystkim uczestnikom projektu M.A.D.E. udanego pobytu. Następnie koordynator projektu p.K. Cnotalska dokonała prezentacji pt. „Jak to wszystko się zaczęło”, a potem zaprosiła do obejrzenia filmu nt. Strykowa, nagranego w języku angielskim przez nasze uczennice. Pokazano w nim m.in. jak rozśpiewanym i roztańczonym miasteczkiem jest nasza miejscowość. Aby uzmysłowić to naszym gościom, dzieci ze szkoły podstawowej, przygotowane przez p.A.Fortunę, wytańczyły układy inspirowane krajami partnerskimi. Najmłodsi zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Zaraz potem nastąpiła projekcja filmu na temat muzycznych, tanecznych i sportowych pasji, który nagrali gimnazjaliści. Jednakże, film należało traktować z lekkim przymrużeniem oka, pasje zostały bowiem ukazane poprzez pryzmat znanych programów telewizyjnych. Wyposażeni w identyfikatory, udaliśmy się na zwiedzanie szkoły, udekorowej muzycznie przez panie i dzieci ze świetlicy. Na korytarzu szkolnym wystawiono przestrzenne prace uczniów, przedstawiające charakterystyczne dla krajów partnerskich, podświetlone makiety budynków i zabytków.
Kolejny etap poniedziałku upłynął pod hasłem: integracja. Uczniowie, losowo podzieleni na 11 grup, musieli przejść przez 6 baz, gdzie trzeba było się porozumiewać w języku projektu-angielskim i wzajemnie wspierać. Zajęcia: Stół, Firma, Rzeka, Posągi, Beczka czy Sieć wymagały od członków grup dobrego przemyślenia, zaplanowania, współpracy, rozmów, umiejętności polegania na sobie i wzajemnego zaufania. Dwie godziny później, już zintegrowanych uczniów, zaproszono do gry terenowej autortwa p.E. Kielak z muzycznym akcentem: „Muzyka europejska i jej twórcy”. Zwycięzców nagrodzono dyplomami i medalami, o które postarała się p.M.Romanowicz. Aby muzyka towarzyszyła uczniom jak najczęściej w czasie projektowego tygodnia, po obiedzie, rozpoczęły się warsztaty taneczne. Pierwsze związane były ze wzajemną nauką tańców charakterystycznych dla regionów/krajów, z których pochodzimy. Tancerze pracowali pod okiem pań: M.Leszczyńskiej, A.Fortuny i A.Pęcherczyk. Kolejne warsztaty to M.A.D.E. Dance- jest to specjalny układ wymyślony przez nasze uczennice, który stał się tańcem projektu M.A.D.E. Nauczycieli zaś, p.K.Cnotalska zabrała do najnowszego budynku uniwersyteckiego w Łodzi na Wydział Filologiczny, gdzie dzięki inicjatywie p.O.Sadowskiej, udało się zorganizować dla gości lekcję języka polskiego.
Wtorek rozpoczęliśmy od wycieczki do Łodzi pod hasłem „Szlakiem Artura Rubinsteina”- sławnego pianisty, urodzonego w tym mieście. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Łódzkiej Szkoły Filmowej, by uzmysłowić gościom, że to właśnie tu kształcił się m.in. znany na całym świecie reżyser- Roman Polański. Obejrzenie łódzkich murali, w tym najnowszego, poświęconego Arturowi Rubinsteinowi to kolejny punkt naszej wycieczki. Potem nastąpiło przejście ulicą Piotrkowską, gdzie pokazaliśmy Aleję Gwiazd naszego rodzimego Hollyłódź. Kolejny przystanek miał miejsce przy Fortepianie Rubinsteina i przy Pomniku Twórców Łodzi Przemysłowej, a następnie zabraliśmy gości do Łodzkiej Manufaktury. Po powrocie do Strykowa odbyły się dwa warsztaty taneczne. Na koniec dnia p.M.Nowacki z uczniami przygotował wspólną integracyjną dyskotekę dla całej szkoły, a o poczęstunek zadbali rodzice bawiącej się młodzieży. Każda klasa przygotowała kolację w formie stołów szwedzkich, ale za to z polskim jedzeniem.
Środa poświęcona była poznaniu starych polskich tradycji. Uczestników wizyty zabraliśmy do Bolimowa, gdzie profesjonaliści przeprowadzili lekcję nauki wycinanek oraz lepienia różnych naczynek z gliny. Wytwory prac goście zabrali ze sobą do swoich krajów. Następnie przejechaliśmy do zaprzyjaźnionej SP nr 4 w Łowiczu, gdzie przyjęto nas niezwykle serdecznie. Tam, ubrane w stroje łowickie dzieci, przygotowane przez p. Annę Pietrych, założycielkę ludowego zespołu „Tęcza”, dokonały prezentacji tańców i pieśni charakterystycznych dla łowickiego regionu. Wszyscy świetnie się bawili, pląsali, śpiewali i tańczyli. Dzieci przygotowały nawet własnoręcznie zakładki z łowickimi wycinankami dla naszych gości. Po obiedzie, pojechaliśmy do Maurzyc, by obejrzeć Skansen, a nim- piękne, wiejskie obiekty z XIX wieku wśród polskiej złotej jesieni- trzeba bowiem nadmienić, że piękne drzewa mieniące się różnymi kolorami wyglądały przecudnie przy niesamowitej, słonecznej pogodzie, jaka towarzyszyła nam każdego dnia.
Czwartek poświęcony był poznaniu sylwetki największego kompozytora romantyzmu- Fryderyka Chopina. Zorganizowaliśmy wycieczkę do Warszawy, której zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kolumny Zygmunta na Placu Zamkowym, by potem zobaczyć Barbakan, Rynek, Pałac Prezydencki i Grób Nieznanego Żołnierza. Następnie zwiedziliśmy interaktywne Muzeum Chopina, które urzekło naszych gości. Po obiedzie udaliśmy się do Łazienek, by podziwiać Pomnik Chopina oraz Pałac na Wodzie.
Piątek rozpoczął się od spotkania koordynatorów i obserwacji lekcji przez pozostałych nauczycieli, zgodnie z ich specjalizacjami. Pokazu prezentacji multimedialnej dla nauczycieli nt. polskiego systemu edukacji dokonały panie K.Cnotalska i K.Cymera. Nieco później, do nauczycieli dołączyli uczniowie i wszyscy zatańczyli zumbę pod okiem trenerki tańca p.A.Kasicy. Pokaz prezentacji Power Point nt. polskiej muzyki ludowej i współczesnej oraz quiz „Jaka to melodia?” dla reprezentacji wszystkich krajów partnerskich, przygotowany przez p.M.Nowickiego to kolejne piątkowe wyzwania. Ewaluacja wizyty, wpisy do kroniki szkolnej i kroniki projektu MADE, a także próba genaralna dla uczniów i kolejne obserwowane lekcje dla nauczycieli były zwieńczeniem pracowitego piątkowego przedpołudnia. Za ciężką pracę wszyscy otrzymali specjalnie zaprojektowne białe lub czerwone koszulki z logo projektu i datą wizyty w naszej szkole, które na koniec dnia miały być przez wszystkich założone do wspólnego ostatniego zdjęcia.
Po południu natomiast nastąpił wyjątkowy finał tygodniowego pobytu naszych projektowych partnerów. Na galę zaprosiliśmy zacnych gości z UMiG z Burmistrzem na czele, OKiR, Kuratorium Oświaty, WODN, emerytowanych nauczycieli, Szanownych Rodziców z rodzin goszczących i przedstawicieli trójek klasowych. Przedstawienie pt. „M.A.D.E. in Poland” rozpoczęło się od poloneza, do którego uczniów przygotowała p.M.Leszczyńska. Następnie wystąpiły lokalne zespoły: TWIX, SING, AGAT, występ uświetnił też genialny lokalny muzyk p.Jakub Pawlak. Prezentacje tańców krajów partnerskich, których nasi i goszczący uczniowie nauczyli się w trakcie projektowego tygodnia, dedykowane były pracownikom szkoły z okazji Dnia Nauczyciela. Na koniec dziewczęta z sześciu krajów partnerskich zatańczyły wspólnie taniec projektu M.A.D.E., wymyślony jeszcze przed wakacjami przez nasze zdolne uczennice. Wszystkie wspólne tańce okazały się cudownym zwieńczeniem współpracy młodzieży i nauczycieli.
W czasie ceremonii rozdania certyfikatów uczestnictwa w wizycie, obdarowaliśmy szkoły partnerskie strykowskim misiem, pamiątkowym plakatem w ramkach, zaprojektownym specjalnie na tę okazję przez przyjaciela szkoły Simona A.Melinium oraz gadżetami i materiałami promocyjnymi, pozyskanymi z wydziału Promocji przy UMiG w Strykowie i Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Nauczyciele i uczniowie przez nas goszczeni również nie odjechali bez pamiątek. W torbach znalazły się strykowskie szaliki, kubki, foldery, smycze, łódzkie widokówki i długopisy. Przemówieniom i podziękowaniom nie było końca. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem polskiej gościnności i organizacji spotkania.
Po odśpiewaniu hymnu projektu M.A.D.E. uczniowie wraz z rodzicami rozeszli się do domów, a nauczycieli zabrano na pożegnalną kolację i Festiwal Świateł i Illuminacji do Łodzi.
Był to niezwykle pracowity, ale bogaty w doświadczenia pedagogiczne i bardzo udany tydzień w naszej szkole. Szczególne podziękowania w imieniu ZS Nr 1 kieruję do rodzin goszczących, sponsorów i wszystkich osób zaangażownych w długie i intensywne przygotowania europejskiego tygodnia w ZS Nr 1 w Strykowie.
Katarzyna Cnotalska
Zdjęcia w Albumie fotograficznym.