Nasze gimnazjum od września 2013 roku realizuje dwuletni projekt programu Comenius w międzynarodowym towarzystwie z Francją, Grecją, Hiszpanią, Rumunią i Włochami. Przedsięwzięcie finansuje Komisja Europejska. Projekt M.A.D.E. (Music Advantages in the Diversity of Europe) ma charakter muzyczno - taneczny. Uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli podejmują mnóstwo zadań. Dotychczas, wypełnili quiz „Co wiesz o krajach partnerskich?”, wykonali plakaty i prezentacje Power Point na temat krajów, z którymi współpracujemy, ich historii, geografii, kuchni i ciekawostek z nimi związanymi. Poza tym, grupa projektowa nakręciła filmy video w języku angielskim na temat naszej szkoły, zainteresowań i hobby uczniów, z uwzględnieniem muzycznych i tanecznych predyspozycji i talentów.
Uczniowie są bardzo aktywni w zamkniętej facebook’ej grupie M.A.D.E., czatując z uczniami ze szkół partnerskich, pisząc wiadomości, zamieszczając informacje na temat swoich gustów muzycznych, dzieląc się opiniami o różnych ulubionych muzycznych gatunkach i wykonawcach, wreszcie- promując polską muzykę.
Niemal wszyscy uczniowie zaangażowani w działania przedsięwzięcia M.A.D.E. zaprojektowali logo, biorąc udział w konkursie- najpierw na najlepsze logo szkolne, a następnie zwycięskie logotypy ze wszystkich szkół wzięły udział w głosowaniu online na logo wspólnego projektu. Nasze logo, którego autorem jest Bartek Majchrzak, bardzo się podobało, jednak wygrała z nami szkoła grecka- tylko o 1 głos.
Jeśli chodzi o kadrę pedagogiczną naszego gimnazjum, to mnóstwo nauczycieli podjęło doszkalający kurs języka angielskiego, ponieważ wizyta w Polsce zaplanowana jest na październik 2014 roku. Językiem projektu jest właśnie angielski, więc przybyli goście rozmawiać będą z nami właśnie w tym języku.
W tego typu projektach bardzo ważne są wizyty robocze w każdym z krajów partnerskich. Odbyła się już pierwsza z nich w dniach 9-13 grudnia 2013 r. w miejscowości Salindres niedaleko Alès w południowo-wschodniej Francji. Wyjechały tam dwie anglistki- Katarzyna Cnotalska (autorka i koordynatorka projektu) oraz Aneta Pęcherczyk. Wizyta zaplanowana przez francuską szkołę nie przewidywała udziału uczniów, a skupiała się na wymianie wiedzy i doświadczenia pomiędzy nauczycielami. Oprócz nas, na miejsce przybyli czterej nauczyciele z Rumunii (anglistka, historyk, muzyk i nauczycielka francuskiego), dwie Greczynki (nauczycielki języka francuskiego i informatyki), dwie Włoszki (anglistka i nauczycielka filozofii) oraz dwaj Hiszpanie (informatyczka i filozof). Wszyscy goście wzięli udział w wykładach przygotowanych przez Francuzów na temat francuskiego systemu edukacyjnego, platformy e-Twinning, nauczania i ewaluacji poprzez kompetencje we francuskim gimnazjum, integracji uczniów upośledzonych, francuskich zasobów informatycznych i lingwistycznych, a także odbyli spotkanie z inspektorem oświaty z Montpellier.
Kolejne punkty wizyty roboczej we francuskiej szkole to obserwowanie zajęć wg zainteresowań przybyłych gości (język francuski, angielski, hiszpański, zajęcia informatyczne i muzyczne), warsztaty Prezi, warsztaty muzyczne z uczniami oraz warsztaty, których efektem było wspólne napisanie scenariuszy zajęć lekcyjnych, związanych z naszym projektem.
Bardzo przyjemne było poniedziałkowe spotkanie z władzami miasteczka Salindres oraz środowe wieczorne spotkanie z francuskimi nauczycielami, uczniami i ich rodzicami, wspólne rozmowy, degustacja tradycyjnych potraw z regionu, w którym przebywaliśmy, a które przygotowali rodzice i nauczyciele.
Jedno popołudnie zarezerwowano również na poznanie przez nas regioniu Langwedocja-Roussillon, do którego przyjechaliśmy. Zabrano nas do zachowanego w dolinie rzeki Gard odcinka zbudowanego przez Rzymian akweduktu Pont du Gard, prowadzącego niegdyś wodę ze źródeł w Uzès do Nîmes. Akwedukt został zbudowany po wschodniej stronie Masywu Centralnego. Po drodze skręciliśmy na degustację wina w Fournès Wine Cellar.
Francuzów poznaliśmy jako otwartych, przyjaznych i gościnnych ludzi. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę roboczą, która odbędzie się już wkrótce- pod koniec stycznia 2014 roku w Hiszpanii.
Zdjęcia w Albumie fotograficznym.