W piątek udaliśmy się do Łodzi, aby wziąć udział w uroczystym finale konkursu "Namaluj mnie", organizowanym przez Archiwum Państwowe. Chociaż miasto przywitało nas deszczem i wiatrem, to humory nam dopisywały, gdyż Adam Jarmusz z klasy IVB otrzymał II nagrodę, a Andrzej Strasik z klasy VI - wyróżnienie. Cieszymy się, że zacne jury doceniło umiejętności uczniów naszej szkoły i z ponad 60 prac wybrało ich dzieła. Oprócz dyplomów, uścisków i pochwał chłopcy dostali piękne pastele. Będą mogli je wykorzystać dalej rozwijając swój talent plastyczny. Gratulujemy!
Laureaci konkursu "Namaluj mnie".
Mamy już wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady „Olimpus” z Języka Angielskiego!
Najlepsza okazała się JULIA ZASADA, uczennica klasy IIA gimnazjum, która zajęła I MIEJSCE w tym trudnym i prestiżowym konkursie. W nagrodę uczennica otrzymała grawerowany dyplom laureata oraz ciekawą nagrodę książkową. Wyróżniony został, również MACIEJ SZULCZEWSKI, uczeń kl. IIC gimnazjum, który otrzymał dyplom laureata. Konkurencja była duża, gdyż w konkursie wzięło udział 1498 uczniów drugiej klasy gimnazjum.
Julia i Maciej to uczniowie, którzy mają niezwykłą łatwość w przyswajaniu trudnych zagadnień z języka angielskiego, a rozwiązywanie licznych testów i zadań leksykalno-gramatycznych z pewnością przyczyniło się do tak wysokiego wyniku.
Uczniów do konkursu przygotowała nauczycielka języka angielskiego p.Aneta Pęcherczyk-Wirowska.
SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW JĘZYKOWYECH!
Zajęcia laboratoryjne na Wydziale Chemii Politechniki Łódzkiej.
W dniu 16.05.2018 r. uczniowie koła chemicznego z klas III gimnazjum z naszej szkoły wraz z uczniami klasy siódmej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. W. Jagiełły w Strykowie udali się na zajęcia laboratoryjne na Wydziale Chemii Politechniki Łódzkiej. Tam zostali podzieleni na zespoły dwu osobowe, gdzie samodzielnie wykonywali doświadczenia z zakresu podstawy programowej dotyczące: otrzymywania i badania właściwości tlenków oraz wodorotlenków. Doświadczenia były wykonywane pod opieką nauczyciela chemii p. Edyty Kunce oraz pracowników naukowych Politechniki Łódzkiej.
Bardzo dziękujemy za możliwość rozwoju umiejętności praktycznych naszych uczniów.
A w Krakowie na Brackiej pada deszcz...
Nic ze słów krakowskiego barda Grzegorza Turnaua nie spełniło się. Zarówno na Brackiej, jak i na Kanonicznej, Grodzkiej, Wiślanej i Floriańskiej świeciło słońce i panował majowy upał. Niestrudzeni uczniowie klasy IIa gimnazjum oraz klasy VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Strykowie wraz z nauczycielami- opiekunami oraz przewodniczką i pilotem, 10 maja poznawali stary, piękny, piastowski gród. Rynek tętnił życiem, w Kościele Mariackim było mnóstwo osób, tak samo w Sukiennicach i na Wawelu. Po solidnej dawce wiedzy nadszedł czas na przejazd do Zembrzyc na nocleg i „ nocne Polaków rozmowy”.
11 maja. Piątek był dniem refleksyjnym i pełnym przeżyć. Tuż po śniadaniu- wyjazd do Suchej Beskidzkiej, w której znajduje się piękny pałac rodu Komorowskich zwany Małym Wawelem. Szybki obiad i podział uczestników na dwie grupy. Młodsi wiekiem pojechali do Wadowic, w których „wszystko się zaczęło” jak mawiał Jan Paweł II. W żarze słońca zobaczyli: Bazylikę Mniejszą Ofiarowania NMP, Dom przy Kościelnej 4 – jeden z najstarszych budynków w mieście (z przełomu XVIII i XIX w., obecnie Muzeum Miejskie i Centrum Informacji Turystycznej), Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II , Klasztor Ojców Karmelitów Bosych i Sanktuarium św. Józefa. Następnie posili się „kremówką” (pycha) i wrócili po swoich kolegów z gimnazjum, którzy przez ponad 4 godziny zwiedzali obóz zagłady Auschwitz/ Birkenau. Ta żywa lekcji historii była czymś niesamowitym. Bez słów, uśmiechu, jedzenia i picia, bez komentarzy i narzekania, bo co tu powiedzieć? Słowa tracą swe znaczenia wobec bestialstwa i krzywdy, wobec męczeństwa i braku człowieczeństwa. Jak łatwo tu zrozumieć słowa „ człowiek, człowiekowi wilkiem”, „ nigdy więcej wojny”!
Nie tak łatwo później wejść do autokaru, napić się wody, usiąść wygodnie, włączyć telefon, posłuchać muzykę. To w człowieku pozostaje na zawsze.
Pogoda wyczuła wzburzenie gimnazjalistów i rozpadało się na dobre. Później burza, korki na drogach i późny powrót do domu. Warto było!
Sensoryczne Gagatki.
14 maja najmłodsi uczniowie naszej szkoły bawili się podczas warsztatów sensorycznych. Warsztaty to okazja do wielozmysłowego poznawania świata, doświadczenia różnych bodźców i doznań dotykowych. Dziękujemy pani Ani i Oli z" Krainy Gagatka" za wspaniale przeprowadzone warsztaty, przepełnione radością i uśmiechem dzieci z oddziału przedszkolnego.
"Świerszczykowe wierszyki".
11 maja w SP nr 2 odbył się szkolny konkurs "Świerszczykowe wierszyki". W eliminacjach brało udział 35 recytatorów, którzy zaprezentowali bar4dzo wysoki poziom. Z pośród wszystkich uczestników jury wybrało do następnego etapu następujące osoby:
Karolina Modzelewska z oddziału przedszkolnego 0b
Ewa Sadecka kl. Ib
Hanna Stefańska kl. Ib
Tymon Jagielski kl. Ic
Antoni Cendrowski kl. IIIa
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w następnym etapie!!!
WYCIECZKA DO NIEBOROWA I BOLIMOWA
W środę, 9 maja 2018 r., uczniowie klas Iabc i drugiej wraz z wychowawczyniami, wybrali się na całodniową wycieczkę do Nieborowa i Bolimowa. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji: w Nieborowie w Warsztatach Rękodzieła Ludowego podczas „zabaw z Babą Jagą” wypiekały paluchy, wyrabiały miotły, przypominały sobie treści bajek z Babą Jagą w roli głównej, bawiły się na placu zabaw przebierając za demoniczne postacie oraz miss i mistera Baba Jaga, a także konkurowały ze sobą sportowo, np. przeciągając linę. A to wszystko w przepięknym otoczeniu przyrody. Kto zmęczył się nieco zabawą, mógł odpocząć w hamaku lub skorzystać ze słodkiego poczęstunku.
W Bolimowie uczniowie odwiedzili warsztat garncarski rodziny Konopczyńskich. Poznali legendę związaną z symbolami pojawiającymi się na rękodziełach okolic Łowicza, technologię tworzenia glinianych naczyń i ozdób, brali udział w pokazie i zajęciach z lepienia glinianych wazonów, pucharów i miseczek. Swoje dzieła, jako pamiątkę, dzieci zabrały ze sobą.
Również w Bolimowie, grupy odwiedziły pracownię mistrza kowalstwa artystycznego, który wyjaśniał dzieciom tajniki obróbki metalu. Każda klasa, z pomocą pana Edwarda Buczka, wykonała dla siebie podkowę, która przywieszona w sali lekcyjnej ma przynosić szczęście.
Wszyscy nieco zmęczeni, ale zadowoleni i bogatsi w nowe doświadczenia, późnym popołudniem wrócili do domów.
NAJLEPSI W GMINIE W CZWÓRBOJU LEKKOATLETYCZNYM
Dnia 07.05.2018r. w Szkole Podstawowej w Bratoszewicach młodzi sportowcy zmierzyli się w zawodach lekkoatletycznych. Brali udział w następujących konkurencjach : bieg na 60m, 600m( dziewczęta),1000m( chłopcy), skok w dal, rzut piłeczką palantową. W zawodach udział wzięły 4 szkoły. Reprezentacja naszej szkoły składała się z 6 dziewczynek i 6 chłopców. Byli to uczniowie: Mikołaj Kielak, Andrzej Strasik, Cezary Słojewski, Piotr Kaczmarek, Juliusz Zaborowski, Sebastian Szczerbiak, Antonia Pawlak, Natalia Mirys, Natalia Wąsik, Lena Wnuk, Daria Bartczak, Dagmara Willamowicz.
Zawodnicy wykazali się wysoką sprawnością fizyczną oraz sportową rywalizacją. Wszyscy zostali nagrodzeni medalami. Najlepsza szkoła otrzymała pamiątkowy dyplom.
Wspólne zdjęcie zawodników zakończyło wspaniałą sportową imprezę.
Ostateczna klasyfikacja w kategorii dziewcząt
1. SP NR 2 STRYKÓW
2. SP NIESUŁKÓW
3. SP BRATOSZEWICE
4. SP NR 1 STRYKÓW
Ostateczna klasyfikacja w kategorii chłopców
1. SP NR 1 STRYKÓW
2. SP NR 2 STRYKÓW
3. SP BRATOSZEWICE
4. SP NIESUŁKÓW
Innowacyjnie.
Plickers, kody QR, LearningApps, Socrative, Kahoot, Quizizz, Quizlet, BeFunky, Voki, PicCollage, Prezi, PictureTrail, Tagxedo, Wordle to tylko niektóre z aplikacji i narzędzi TIK, które wykorzystywane są na lekcjach języka anielskiego. Entuzjaści grywalizacji z wielkim zapałem i zaangażowaniem podejmują kolejne wyzwania językowe, które proponują im nauczycielki języka angielskiego p.A.Pęcherczyk-Wirowska oraz p. K.Cnotalska, ale również chętni uczniowie, którzy to samodzielnie tworzą interaktywne quizy, gry, fiszki, a nawet spadające meteory, np. w aplikacji Kahoot czy Quizlet. Oprócz elementów gamifikacji, uczniowie w atrakcyjny i nieszablonowy sposób uczą się angielskiego, tworząc różnorodne prezentacje, filmy, foto kolaże, chmury wyrazowe czy też mówiące awatary. Nauczanie aktywnymi metodami TBL czy PBL oraz CLIL zapewnia atrakcyjność i skuteczność pozyskiwania wiedzy i umiejętności.
Wszystkie narzędzia oraz aplikacje nauczycielki poznały na zagranicznych kursach w Hiszpanii, Portugalii, Anglii oraz we Włoszech w ramach projektu „Krok do przodu”, jaki realizowany jest w naszej szkole w programie unijnym PO WER.
Capo di tutti capi i leniwy Mietek
O co chodzi? O przyjaźń grecko- włoską, czyli wspólny wytwór jakim są mity. Dla jednych udręka uczenia się „ bogów” na pamięć, ich atrybutów, no i związków frazeologicznych...
Dla uczniów klasy V i VI SP nr 2 w Strykowie mity okazały się metodą na dobry nastrój i świetną rozrywkę. A to dzięki Teatrowi Współczesnemu z Krakowa, który gościł w Teatrze V 6 w Łodzi. Sztuka była niebanalna: w dzień wagarowicza przybywa tylko troje uczniów do szkoły: kujonka Tola i jej kolega oraz leniwy Mietek, ten przez zupełne roztargnienie, bo gdyby pomyślał, to byłby zapewne na waksach. Kreatywna polonistka wraz z prymusami urządza dla Mietka interaktywne przedstawienia, podczas którego Mietek poznaje capo di tutti capi, czyli boga bogów- Zeusa, Ariadnę, Prometeusza, Herkulesa, Pandorę, Syzyfa. Śmiechu było co niemiara. Mało, że Mietek sprostał zadaniu, czyli poznał mitologię, to ją jeszcze polubił, no i zaprosił na randkę Tolę- ech działo się! Zapomniałam dodać, że rolę herosów odgrywał pan Zbyszek, czyli pan woźny, a jego ulubionym słowem był przysłówek: „ zasadniczo”. Zasadniczo, to my bardzo lubimy chodzić do teatru.
Czy warto odwiedzić Wielką Brytanię?
To pytanie zadały sobie uczennice klasy IIA gimnazjum w składzie Natalia Szubert, Katarzyna Jankowska, Martyna Goszczyńska, Oliwia Siwińska oraz Julia Zasada, które to pod czujnym okiem swojej nauczycielki języka angielskiego p. Anety Pęcherczyk-Wirowskiej od lutego do kwietnia realizowały projekt edukacyjny.
Celem projektu było poszerzenie wiedzy uczniów na temat historii, geografii i kultury Wielkiej Brytanii oraz wzbogacenie ich wiedzy i umiejętności z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnej, jak i rozwijanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji oraz współpracy w grupie.
W rezultacie uczennice stworzyły prezentację multimedialną na temat Wielkiej Brytanii obejmującą następujące obszary: informacje ogólne (położenie, flaga, herb, hymn, religia, głowa państwa, waluta itp.), miejsca warte zobaczenia, sławni ludzie, kulinaria oraz ciekawostki na temat Wielkiej Brytanii. Kolejnym produktem końcowym był filmik w programie Movie Maker, w którym uczennice pytały swoich kolegów i koleżanki oraz mieszkańców Strykowa czy warto odwiedzić Wielką Brytanię. Uczennice stworzyły również interaktywny quiz wiedzy na temat Wielkiej Brytanii w aplikacji Kahoot z wykorzystaniem tabletów i smartfonów oraz przeprowadziły konkurs klasowy na temat wiedzy o Wielkiej Brytanii. Pytania quizowe zostały przygotowane na podstawie prezentacji multimedialnej, którą uczennice w bardzo atrakcyjny sposób zaprezentowały uczniom poszczególnych klas.
W klasie IVb największą wiedzą i najlepszym refleksem wykazali się Adam Jarmusz, Bartłomiej Palmowski oraz Kacper Romański, w klasie V- Aleksandra Wałdowska, Dawid Andrysiak oraz Sebastian Szczerbiak, natomiast w klasie VI- Mikołaj Kielak, Igor Marchel i Gabriela Wasielewska. W klasie IIa gimnazjum na podium stanęli Natalia Śliwkiewicz, Marcin Grzelak oraz Filip Niedzielski, natomiast w klasie IIc- Maciej Szulczewski, Norbert Kucharski oraz Jakub Brzyski. Warto było walczyć o podium, gdyż uczniowie oprócz pozytywnych ocen z języka angielskiego, otrzymali słodki upominek od realizatorek projektu;)
Narzędzia oraz aplikacje wykorzystane w projekcje nauczycielka poznała na zagranicznych kursach w Anglii, Hiszpanii i Portugalii w ramach projektu „Krok do przodu”, jaki realizowany jest w naszej szkole w programie unijnym PO WER.
„Witaj majowa jutrzenko…”
Uroczystości upamiętniające dzień 3 Maja najmłodsi uczniowie naszej szkoły rozpoczęli od odśpiewania hymnu państwowego. Trzymając w rękach biało- czerwone chorągiewki dzieci recytowały wiersze, śpiewały patriotyczne piosenki oraz przybliżyły historyczne wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Uczniowie z klasy IB wyjaśnili, dlaczego ten dzień był, jest i będzie tak ważny dla Polski. Całość uroczystości uświetnił pokaz tańców narodowych- krakowiaka i poloneza.
"Drgania i fale wokół nas" .
W dniu 26 kwietnia 2018 r. wszystkie klasy trzecie gimnazjum brały udział w wykładach i pokazach pt."Drgania i fale wokół nas" na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Łódzkiego. Uczniowie mieli tam okazje zobaczyć doświadczenia jak powstają drgania i fale za pomocą prosty przyrządów takich jak kamerton i kieliszki oraz na czym polegają zjawiska: interferencji ,dyfrakcji, polaryzacji oraz Dopplera. Zakres zajęć wykraczał poza postawę programową z fizyki w gimnazjum i był występem do nauki fizyki w szkole ponadgimnazjalnej. Dziękujemy pracownikom naukowym Wydziały Fizyki Uniwersytetu Łódzkiego za bardzo interesujące wykłady.
Definitywnie?
Ten przysłówek był kilkakrotnie wypowiedziany podczas apelu z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. A to za sprawą Kuby, który odgrywał rolę gospodarza programu „Milionerzy”. Telewidzowie, czyli starsi uczniowie naszej szkoły obejrzeli specjalne wydanie tego programu i powtórzyli wiadomości na temat ustawy zasadniczej. Czy padł milion? Padł! Był to milion oklasków dla Ewy, znającej świetnie historię XVIII- wiecznej Polski. Znalazł się czas na piękne pieśni i taniec. Ten mądry i ciekawy występ przygotowali uczniowie klasy IIA gimnazjum wraz z wychowawczynią A. Pęcherczyk- Wirowską oraz kl. VI z wychowawczynią E. Koroną- Sochaczewską.
Oglądając zdjęcia w albumie fotograficznym zwróćcie uwagę na piękną dekorację wykonaną przez p. K. Królikowską, D. Zasadę i M. Ślebocką.
Latające maszyny.
Czy na języku polskim można zostać konstruktorem maszyn? Tak. Uczniowie klasy IVb pod wpływem lektury obowiązkowej „ Kajko i Kokosz. Szkoła latania” zostali wynalazcami, którzy stworzyli dla bohaterów komiksu niezwykłe pojazdy. Dodam, że każda maszyna ma swą niezwykłą historię, wymyśloną przez twórców na zajęciach rozwijających kreatywność.
Zapraszamy do biblioteki na niezwykłą wystawę latających maszyn, a przy okazji do wypożyczenia książki Janusza Christy: „ Kajko i Kokosz. Szkoła latania”.
FUNtastyczny Konqrs Poezji Angielskiej.
Uczennice naszej szkoły w składzie Maria Przybysz z klasy IVa oraz Natalia Myrta z klasy VI, wzięły udział w FUN-tastycznym Konkursie Recytatorskim z Języka Angielskiego dla szkół podstawowych województwa łódzkiego. Konkurs odbył się 25 kwietnia 2018 roku w Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi.
Głównym celem konkursu było promowanie piękna poezji angielskiej oraz przełamanie bariery w mówieniu w języku obcym.
Konkurencja była bardzo duża, gdyż w konkursie wzięło udział około 140 uczniów z województwa łódzkiego. Mimo tego, iż w tym roku nie udało się zdobyć podium, uczennice były znakomicie przygotowane i w niezwykle ekspresyjny i zabawny sposób zaprezentowały swoje wiersze, nie wykazując przy tym nawet odrobiny tremy. Brawo dziewczyny!
Uwięzieni w pokojach zagadek!
W środę 25 kwietnia 2018r. uczniowie klasy IIA pod opieką p. Anety Pęcherczyk-Wirowskieji p. Katarzyny Pilarczyk wybrali się do Tkalni Zagadek w Łodzi. Spostrzegawczość, logiczne myślenie, refleks, współpraca w grupie oraz umiejętność działania pod presją czasu okazały się kluczowe w rozwiązywaniu zawiłych zagadek. Wszystkim grupom udało się odnaleźć klucz oraz wydostać się z zamkniętego pokoju.
Najszybsi okazali się: Jakub Ciesielski, Filip Niedzieski, Szymon Ciesielski, Tomasz Zieliński, Adrian Siuta oraz Bartłomiej Wojtczak, dla których wydostanie się zza krat pilnie strzeżonego więzienia nie stanowi najmniejszego problemu. Cóż to były za emocje!
Uczniowie jednogłośnie ocenili wycieczkę jako STRZAŁ W 10!
3a i 3b w Warszawie.
W dniu 24 kwietnia klasa 3 a i 3 b SP uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Już w autokarze, za sprawą pana przewodnika, uczniowie przenieśli się myślami do Warszawy. Dzieci usłyszały wiele ciekawostek, obejrzały zdjęcia omawianych obiektów. Podczas podróży dzieci uczestniczyły w dużej liczbie konkursów , co rozbudziło ich ciekawość. Uczniowie wysłuchali dwóch legend, o warszawskiej syrence oraz o Warsie i Sawie. Po wjechaniu do Warszawy pan przewodnik opowiadał uczniom o elementach architektury, które mogli ujrzeć przez okna autokaru. Pierwszym zwiedzanym w Warszawie obiektem był Stadion PGE Narodowy. Uczniowie zasiedli na trybunach i słuchali z zapartym tchem informacji o stadionie. Pan przewodnik opowiadał na pytania uczniów. Wielkość stadionu zrobiła na uczniach ogromne wrażenie. Kolejnym punktem programu była wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie mogli samodzielnie przeprowadzić wiele eksperymentów, w praktyce poznać działanie praw fizyki, poznać działanie różnych wynalazków. Duża liczba eksponatów sprawiła, że każdy uczeń znalazł coś ciekawego dla siebie. Po wizycie w Centrum Nauki Kopernik, uczniowie mogli odpocząć w parku przy Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego., gdzie pan przewodnik zorganizował gry i konkursy dla uczniów. Ostatnim elementem wycieczki było zwiedzanie ogrodu znajdującego się na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, skąd rozpościerał się piękny widok na Warszawę. Przewodnik pokazywał uczniom najwyższe budowle w Warszawie. Z punktu widokowego ostatni raz uczniowie mogli popatrzeć na Stadion Narodowy. Podróż powrotna wypełniona była wspomnieniami o zwiedzonych miejscach. Nie zabrakło też rozdania słodkich nagród za udział w konkursach. Wycieczka do Warszawy zostanie na długo w pamięci uczniów. To jednak nie koniec , wspomnienia z wycieczki zostaną uwiecznione na pracach, które wezmą udział w konkursie plastycznym „Wspomnienia z Warszawy”.
Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu „Ćwicz umysł w bibliotece!”.
Od lutego do końca kwietnia uczniowie klas 4-6 SP podążali śladami małych detektywów Lassego i Mai, bohaterów serii książek „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Rozwiązywali zagadki kryminalne, szukali szczegółów na obrazkach, malowali rysunki prowadzące do sprawców dziwnych napadów, szukali drogi szybkiego dotarcia do włamywaczy, rozwiązywali krzyżówki, wskazywali, kto kłamie , a kto mówi prawdę podczas przesłuchania, porównywali dowody przestępstw i wskazywali te fałszywe, odgadywali rebusy, aby dotrzeć do miejsca ukrycia łupów. Wszyscy uczniowie wykazali się nadzwyczajną czujnością, wiedzą, spostrzegawczością i logicznym wnioskowaniem. Brawo! Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
I miejsce – klasa 6a
II miejsce – klasa 4b
III miejsce - klasy 5a i 4a
Główna nagroda – niespodzianka już wkrótce!
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Jeśli boli nas głowa, jesteśmy przeziębieni albo nic nas nie cieszy i nic nam się nie chce robić – trzeba odwiedzić lekarza. Ale można również skorzystać z dodatkowego wsparcia – odwiedzić szkolną bibliotekę, która na krótki czas zmieniła się w Biblioteczną aptekę. Panie bibliotekarki wspólnie z aktywem bibliotecznym w ten właśnie sposób przypomniały, że 23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W naszej „aptece” można wypożyczyć książki na wszystkie choroby zakaźne, książki „ku przestrodze”, na chandrę i stany depresyjne, na problemy sercowe, na wzmocnienie własnej wartości czy też na fobie i wszelkie stany lękowe!
Zainteresowanych uczniów nie brakowało! I dobrze! Bo książka to świetna profilaktyka prozdrowotna! Wszak kto czyta jest zdrowszy, weselszy i mądrzejszy!
Archiwum Aktualności