Nauczycielka języka angielskiego z Gimnazjum Nr 1 im. Noblistów Polskich w Strykowie Katarzyna Cnotalska jest główną laureatką IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Nauczycieli „Wartościowa Wycieczka Szkolna”, zorganizowanego przez Agencję Turystyczną ATAS, na który nadesłano ponad 100 zgłoszeń. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Krajowa Izba Turystyki RP, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Robert Grzywacz i Marszałkowie Województw: Małopolskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Dolnośląskiego, Mazowieckiego, Lubelskiego, Świętokrzyskiego, Wielkopolskiego i Opolskiego oraz Lubuskie Warte Zachodu oraz liczne organizacje pozarządowe.
Gala Wręczania Nagród odbyła się 20 XI 2015r. w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Organizatorka nagrodzonej wycieczki Katarzyna Cnotalska otrzymała dyplom za zajęcie I miejsca wraz z uzasadnieniem: „Za skuteczne przełamanie bariery językowej wśród dzieci, pomoc w nawiązaniu kontaktów i przyjaźni przez uczniów”. Nagrodą jest voucher na pobyt w A&O Hotels and Hostels dla 40 osób ze szkoły w Pradze, Wiedniu lub Dreźnie. Szykuje się więc kolejna i miejmy nadzieję- równie wartościowa wycieczka w naszej szkole.
Główne cele konkursu „Wartościowa Wycieczka Szkolna” to: uhonorowanie wysiłku osób organizujących wycieczki w placówkach oświatowych; promowanie wyjazdów edukacyjnych i poznawczych, jako istotnego czynnika wychowawczego; podniesienie rangi wycieczek szkolnych, jako niezbędnego uzupełnienia nauki w szkole oraz popularyzacja niestandardowych, aktywnych metod nauczania, realizowanych w trakcie wyjazdów.
Była to wyprawa do Grecji przygotowana dla 9 uczniów i 3 nauczycieli, odbyta w ramach wielostronnego projektu edukacyjnego „Music Advantages in the Diversity of Europe”, na którego realizację Katarzyna Cnotalska pozyskała 20.000 EUR z Komisji Europejskiej, składając wniosek aplikacyjny w konkursie zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Za wycieczkę uczniowie nie musieli więc płacić.
Był to już ósmy wyjazd o charakterze wymiany młodzieży, przygotowany przez nauczycielkę (pierwszy miał miejsce w Szwecji w XII 2009). Przygotowania do takiego wyjazdu trwają długo i zajmują naprawdę mnóstwo czasu. Oprócz zaplanowania dalekiej trasy w Polsce i Grecji, zarezerwowania hostelu w Atenach oraz wykupieniu biletów lotniczych i autobusowych, nauczycielka musiała ubezpieczyć grupę i dokonać odprawy online przed podróżą, zgromadzić wszystkie informacje, aby podróż odbyła się bez niespodzianek i była bezpieczna. Przygotowanie szczegółowej dokumentacji wycieczki, zgłoszenie wyjazdu do Organu Prowadzącego i Kuratorium to kolejne „papierowe” wyzwania, z jakimi musiała zmierzyć się Katarzyna Cnotalska. Następnie trzeba było wyszukać, przygotować , a następnie przekazać niezbędne informacje uczniom i ich rodzicom oraz wyjeżdżającym nauczycielom na specjalnym zebraniu przed wyjazdem, a dotyczyły one rodzin goszczących, programu czy zwiedzanych miejsc. Na spotkaniu uczestnicy i ich opiekunowie podpisali przygotowane wcześniej oświadczenia, zgody i regulaminy. Planowanie wycieczki łączyło się z przesłaniem i odczytaniem 110 wiadomości mailowych, a także z wykonaniem wielu rozmów telefonicznych przez organizatorkę wyjazdu. Po przyjeździe anglistka zamieściła obszerną relację wraz z dokumentacją fotograficzną na temat pobytu w Grecji w szkolnej kronice, przesłała notatki do lokalnej gazety oraz na stronę internetową szkoły i urzędu. Opis i opinie uczestników wyjazdu opublikowane są również w autorskich pracach online: „Skąd przychodzi muzyka”, „MADE in Poland” oraz „Final Product MADE”.
Wysiłek włożony w przygotowania wyprawy opłacił się, gdyż uczestnicy wyjazdu zwiedzili mnóstwo ciekawych miejsc: Ateny, Spartę i dużą część Peloponezu. Nie tylko poznali walory turystyczne regionu Lakonia, ale wszyscy przyjechali z bogatymi doświadczeniami pedagogicznymi: wzięli udział w konkursie na temat teatru greckiego, grze językowej „Game 2: Wise in two” nt. przysłów greckich w j. angielskim, w warsztatach "Napisz swoje imię po grecku", w przedstawieniu „MADE in Greece Show”, w warsztatach instrumentalnych i tanecznych. Nauczyciele z kolei mieli okazję uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, przygotowując tradycyjne greckie tzatziki. Wszyscy spróbowali niezliczonej ilości przepysznych greckich potraw, nauczyli się kroków do tańca greckiego Sirtaki (taniec Zorby). Po wycieczce uczniowie wykonali prezentacje multimedialne na temat teatru greckiego i kuchni greckiej, które stanowią pomoce dydaktyczne w szkole.
Organizator konkursu- agencja turystyczna ATAS pisze na swojej stronie:
„Jesteśmy pod wrażeniem kreatywności osób, które co roku przygotowują niezwykle atrakcyjne programy dla swoich uczniów i realizują wartościowe scenariusze lekcji podczas wyjazdów. Już po pierwszych tygodniach konkursu wiemy, że Jury będzie miało niezwykle ciężki orzech do zgryzienia. Za ciężką pracę, zaangażowanie i moc pozytywnej energii chcielibyśmy nagrodzić wszystkich!..... Nauczyciele, którzy organizują inspirujące wyjazdy dla swoich uczniów zasługują na wyróżnienie. To z myślą o nich powstała inicjatywa konkursu "Wartościowa Wycieczka Szkolna" ….. W firmie ATAS wierzymy w wartość praktycznego poznawania świata i nowoczesnych metod nauczania. Im bardziej interesujący jest projekt edukacyjny, tym można liczyć na większe zainteresowanie i ciekawość ze strony uczniów. Nauczanie przy wykorzystaniu niestandardowych metod leży w gestii pedagogów. Jest to bardzo trudne zadanie, tym bardziej chcemy uhonorować i docenić tych, którzy w swojej pracy mierzą się z takimi wyzwaniami” (Andrzej Sławiński, prezes Agencji Turystycznej ATAS).
Zdjęcia w Albumie fotograficznym.