Zespół Szkół Nr 1 Im. Noblistów Polskich w Strykowie w okresie od 15 września 2012 r. do 28 lutego 2013 wykonywał zadania przewidziane regulaminem konkursu Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń i tym samym uzyskał certyfikat BEZPIECZNEJ SZKOŁY.

Pomysłodawczynią przedsięwzięcia była p. dyrektor szkoły Katarzyna Cymera.
Aby uzyskać certyfikat szkoła musiała wykonać szereg zadań konkursowych, które były oceniane przez jury. Koordynatorem zadań była p. Patrycja Buczyńska- Wiśnik, która odbyła szkolenie w ramach tego konkursu. Szkoła zrealizowała wszystkie zadania, które zostały wysoko ocenione i tym samym stała się jednym z laureatów konkursu organizowanego przez Fundację Państwo Obywatelskie w Warszawie.
Przeprowadzono następujące zadania:
Zadanie 1.
Przeprowadzono debaty uczniowskie nt. Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel z testem sprawdzającym dla uczniów wg układu opracowanego przez szkołę.
Uczniowie z zainteresowaniem i wnikliwą obserwacją swoich kolegów dyskutowali na w/w temat. Na koniec potrafili podsumować zebrane informacje i wymienili wzajemnie spostrzeżenia.
W ramach tego zadania został nagrany film.
Zadanie 2.
Przeprowadzono szkolny konkurs plastyczno-techniczny nt. Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi (nauczyciel-uczeń, dziecko-rodzina, koledzy w miejscu zamieszkania, osiedlu, miejscowości).
Uczniowie z dużym zaangażowaniem zrealizowali zadanie konkursowe.
Prace okazały się bardzo ciekawe i pomysłowe. Były zarówno w formie płaskiej jak i przestrzennej. Najlepsze prace wystawiliśmy na szkolnym holu.
Zadanie 3.
Przeprowadzono szereg spotkań uczniów z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, organizacji społecznych etc. nt. Bezpieczne zachowanie w szkole,w domu, na ulicy; zagrożenia, udzielania pomocy, obrona konieczna itp.
Zadanie 4.
Przeprowadzono pogadankę we wszystkich III klasach gimnazjum na temat: Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne. „Czy uczniowie klną i dlaczego …”
W ramach tego zadania zaproszono do szkoły sędziego Sądu Apelacyjnego Wincentego Ślawskiego. Spotkanie okazało się bardzo owocne i pouczające. Sędzia w ciekawy sposób przekazał wiedzę na powyższy temat. Uczniowie byli żywo zainteresowani podanym problemem.
Zadanie 5.
Przeprowadzono konwersatoria na temat Tytoń, narkotyki, dopalacze – jak się przed tym bronić?
Pani psycholog Katarzyna Królikowska wytłumaczyła i przestrzegała przed zgubnym skutkiem jakie wywołuje tytoń, narkotyki i dopalacze. Spotkania były poparte ciekawymi i pouczającymi planszami przemawiającymi do uczniów w obrazowy sposób.
Zadanie 6.
Przeprowadzono w klasach konwersatoria nt. Kibole, blokersi, grupy podwórkowe – co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciśnięciem do „paczki”.
Specjaliści z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu wyjaśniali jak należy ustrzec się przed groźnymi grupami podwórkowymi oraz wytłumaczyli na czym polega prawdziwe kibicowanie.
Zadanie 7:
Przeprowadzono w klasach konwersatoria pod hasam: Mój przyjaciel jest inwalidą – jak kształtować postawy akceptujące niepełnosprawność.
Pani pedagog Małgorzata Dzieciuchowicz przeprowadziła szereg ciekawych spotkań, na których uczniowie oprócz przekazywanej wiedzy mogli sami znaleźć się w sytuacji podobnej do różnego rodzaju niepełnosprawności. Tym samym wczuli się w to co może czuć osoba dotknięta inwalidztwem. Zajęcia pozwoliły kształtować postawy tolerancji, akceptacji inności i prawa do godnego życia wszystkich ludzi.
Zadanie 8
Przeprowadzono w klasach konwersatoria pod hasłem Nie jesteś sam. Jak monitorować sytuację osób z otoczenia szkolnego lub środowiskowego, które znalazły się w biedzie, chorobie, stanie sieroctwa społecznego lub „eurosieroctwa”, gdzie szukać pomocy?
W ramach tego zadania do szkoły zostali zaproszeni przedstawiciele Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Punktu Informacyjnego ds. Przeciwdziałania Przemocy i dla Osób w Kryzysie w Strykowie. Przeprowadzono spotkania z wyżej wymienionymi przedstawicielami instytucji, których zadaniem jest pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji. Przekazano także informacje o instytucjach pozarządowych i numerach telefonów zaufania dla osób w kryzysie. Dla większości uczestników uzyskane informacje były zupełnie nowe i nieznane wcześniej.
Zadanie 9
Przeprowadzono spotkanie na temat: Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia …. Prezentacja obejmowała podstawowe reguły prawa cywilnego i karnego – w konwencji odpowiedniej dla grup wiekowych, a także tematykę przestępczości nieletnich i wykonywania kar orzeczonych przez sądy dla nieletnich oraz sądy powszechne.
Uczniowie spotkali się ze znaną sędzią Anną Marią Wesołowską. Spotkanie obejmowało podstawowe reguły prawa cywilnego i karnego. W swoim wystąpieniu p. Wesołowska przytaczała przykłady z życia wzięte, z którymi miała do czynienia. Po spotkaniu grupa uczniów przeprowadziła z p. sędzią wywiad, który został zamieszczony w szkolnej gazetce "Trampek".
Zadanie 10
Szkoła wykonała także dowolne zadania wg tematyki wybranej przez uczestniczącą w konkursie szkołę, dotyczącą kwestii bezpiecznej szkoły lub bezpieczeństwa uczniów.
W ramach dodatkowego zadania przeprowadzono następujące działania:
1) Warsztaty terapeutyczne dla klas I-III oraz IV-VI na temat "Agresja i przemoc".
Uczniowie dowiedzieli się na czym polega cyberprzemoc i jak się przed nią ustrzec.
2) Prezentacje na szkolnym holu nt." Bezpieczeństwa w szkole"
3) Ankietę przeprowadzoną przez Samorząd Uczniowski na temat "Bezpieczeństwo w szkole"
W ramach konkursu szkoła przesłała do jury następujące materiały dokumentujące wykonanie zadań konkursowych:
-
Sprawozdania z realizacji wszystkich zadań wraz z oprawą zdjęciową a także dwa filmy na CD.
-
2 prezentacje multimedialne
-
Prace plastyczne
-
Segregator zawierający dokładną dokumentację z przebiegu wszystkich zadań
-
Zbiorczą informację o wykonaniu zadań zarówno pocztą zwykłą jak i elektroniczną
Zespół Szkół Nr 1 Im. Noblistów Polskich wszystkie zadania przygotował i przeprowadził z dokładną starannością. Uczniowie angażowali się do poszczególnych działań. Organizacja konkursu była rzeczowa i konkretna a poszczególne zadania przyniosły i przyniosą efekty.
Zdjęcia w Albumie fotograficznym.