List do Pana Cogito - czyli mój powrót do szkoły.
Pierwsze wirtualne spotkanie z Francuzami na Skypie.
8 listopada 2016r. odbyło się pierwsze video spotkanie grupy projektowej z uczniami zaprzyjaźnionej szkoły z Normandii we Francji. Chodzi o międzynarodowy projekt „A big creative European family” przeznaczony dla uczniów klas I gimnazjum w Strykowie. Grupki 2-3 osobowe miały okazję szlifować swoje umiejętności komunikacyjne w rozmowach z rówieśnikami. Dowiedzieliśmy się podstawowych informacji o naszych przyjaciołach z projektu dotyczących wieku, zainteresowań, ulubionych gier, zwierząt, kolorów, przedmiotów (tych, których nie lubimy też
). Video rozmowy tego typu są niesamowitą okazją, aby wykorzystać angielski w praktyczny sposób. W dodatku, nasza wirtualna „wycieczka” do Francji była najtańszą z możliwych
. Następne rozmowy planujemy odbyć za dwa tygodnie- 22 listopada. Już nie możemy się doczekać, gdyż jest to ekscytujące przeżycie!
Dyskoteka jesienna.
Dnia 27 października 2016 r. odbyła się w naszej szkole „Dyskoteka jesienna” zorganizowana przez nowy Samorząd Uczniowski gimnazjum. Motywem przewodnim tej imprezy były kolory jesieni w ubiorze uczniów. Druga w tym roku szkolnym dyskoteka okazała się bardzo dobrym sposobem na odstresowanie po tygodniach pełnych powtórzeń, kartkówek, sprawdzianów. Samorząd Uczniowski pod nadzorem nowego opiekuna pani Edyty Kunce wywiązał się znakomicie z jej organizacji wspierany w kwestii bezpieczeństwa uczniów przez dyżurujących nauczycieli i rodziców.
Wszystkim obecnym dziękujemy za wspólnie spędzony czas i znakomitą zabawę.
Wycieczka przedszkolaków do Łodzi.
Dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z wychowawczyniami p. R. Miłkowską i D. Zasadą wybrały się na wycieczkę do Łodzi. Tym razem odwiedziliśmy Grotę solną Relax, w której dzieci uczestniczyły w zajęciach z animatorem pt. „Kraj kwitnącej wiśni – Japonia”. Spotkanie to było świetną okazją do poznania innej kultury i tradycji odległego dla nas kraju. Podczas zabawy dzieci szukały w soli ukrytych skarbów, uczestniczyły w zawodach sportowych, a przy okazji oddychały zdrowym powietrzem. Następną atrakcją była zabawa w Jupi Parku w C. H. Manufaktura. Dzieci wróciły do szkoły zmęczone, ale bardzo zadowolone.
Wizyta w przychodni weterynaryjnej dzieci z oddziału przedszkonego.
27 października przedszkolaki z kl. 0a wraz z wychowawcą odwiedziły przychodnię weterynaryjną „Sfora”, która mieści się przy ul. Kościuszki 45 w Strykowie. Pani weterynarz oprowadziła nas po gabinecie i pokazała narzędzia, których używa w swojej pracy, a także opowiedziała jakie zabiegi najczęściej wykonuje. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały ciekawostek dotyczących leczenia zwierząt. Miały okazję zobaczyć zabieg pobrania krwi do badania u małego pieska Dyzia, a także samodzielnie osłuchać kotka Tośka stetoskopem, co wzbudziło dużo emocji u dzieci, jak również było niezapomnianym przeżyciem dla samego pacjenta J .
Na koniec naszej wizyty pani weterynarz zachęciła dzieci do włączenia się do akcji „Wkręć się w pomaganie” organizowanej przez Przytulisko w Głownie, która polega na zbieraniu plastikowych nakrętek od butelek i wymianie ich równowartości na karmę dla zwierząt. Przedszkolaki zadeklarowały swoją pomoc.
Bardzo dziękujemy pani weterynarz – mamie uczennicy naszej szkoły za stworzenie możliwości odwiedzenia jej w miejscu pracy.
Wspaniale!
Mamy przyjemność zawiadomić, iż zasoby naszej biblioteki szkolnej powiększą się o nowe, ciekawe i wartościowe książki. Będzie to możliwe dzięki wsparciu akcji promocji czytelnictwa przez pana dyrektora. Dziękujemy.
Wejdź, zapytaj! Zapraszamy!
Czy szachy są stratą czasu?
W przeciwieństwie do innych gier szachy zawierają elementy logiki i sztuki. Jeżeli te elementy są stratą czasu, to i szachy są stratą czasu. Dla wielu ludzi we współczesnym świecie wszystko, co nie jest związane z ekonomicznym rozwojem, jest stratą czasu. Pozwólmy każdej osobie wybrać własne przyjemności w życiu.
Jak każde społeczeństwo, szachiści posiadają zespół norm, których należy przestrzegać. Łamanie tych zasad wiąże się z poważnymi konsekwencjami np. przegranie partii. Jeżeli chcemy nazywać siebie szachistami, to koniecznie musimy się do nich stosować. Najważniejszą normą jest podanie ręki swojemu przeciwnikowi. Okazujemy w ten sposób szacunek drugiemu graczowi. Teraz możecie sami zadecydować, czy warto poćwiczyć swoje umiejętności.
Dla tych, którzy jeszcze chcą zapisać się i wziąć udział w zawodach przedłużamy termin kompletowania listy uczestników do dnia 04 listopada 2016r.
Zgłaszajcie swoją chęć udziału do świetlicy.
Zapraszamy.
Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych.
Mijający miesiąc pozwolił lepiej poznać rolę i miejsce biblioteki szkolnej. Bardzo lubimy przebywać w tym wyjątkowym miejscu, a dodatkowo w październiku panie bibliotekarki przygotowały szereg ciekawych zajęć. Było wspólne czytanie z dziećmi klas 0-3, wyjątkowa lekcja języka polskiego „Tajemniczy ogród” - w pięknej oprawie plastycznej, z udziałem specjalnego gościa, przygotowana dla klasy piątej, akcja „PaczytajMy” dla oddziałów przedszkolnych oraz spotkanie z p. Marcinem Paszkowskim z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi, który przybliżył uczniom klas 3c i 3d gimnazjum problematykę książki elektronicznej.
Wspólnie z nauczycielami przygotowaliśmy listę nowości książkowych, które chcielibyśmy wypożyczać w bibliotece i przekazaliśmy ją panu dyrektorowi. Może będzie można je zakupić?
Ponadto panie bibliotekarki przygotowały gazetki biblioteczne tematycznie związane z Miesiącem Bibliotek Szkolnych i Miesiącem Dobroci dla Zwierząt.
Wszystkie działania bardzo nam się podobały i potwierdziły, że biblioteka jest sercem szkoły!
Świat zwierząt, świat książek.
Nie dziwi nikogo, że świat zwierząt i książek przenika się. Znajdziemy wiele pozycji, w których bohaterami są zwierzęta.
Kończy się październik- miesiąc miłości i dobroci dla zwierząt, ale nie kończy się nasza miłość i dobroć dla zwierząt- ona powinna Nam towarzyszyć przez całe życie. Tak jak czytanie towarzyszy Nam każdego dnia.
Oliwka, Martynka, Ewa i Filip; gimnazjaliści z klasy IA, należący do klubiku PoczytajMy zorganizowali akcję czytelniczą dla najmłodszych w naszej szkole. Dzieciaki z oddziałów przedszkolnych przybyły ze swoimi wychowawczyniami do auli szkolnej, w której czekały już panie bibliotekarki oraz grupa PoczytajMy. Było bardzo wesoło: najpierw zgaduj- zgadula dotycząca zwierzaków, rozpoznawanie zwierząt po odgłosach, naśladowanie ruchów zwierząt i CZYTANIE! Gimnazjaliście czytali z podziałem na role bajkę „ Niezwykłe zwierzęta”. Bohaterowie tego utworu dziwili się, że Król Lew zaprosił na bal hipopotama. Dla nich hipopotam był nieforemny i nieatrakcyjny; ale dobry Król wytłumaczył im, że każdy jest inny, każdy piękny na swój sposób, nie możemy oceniać po wyglądzie.
To były bardzo miłe zajęcia.
Sukcesy strykowskich biegaczy – od powiatu do finału wojewódzkiego.
Po udanej sportowej inauguracji roku szkolnego 2016/2017, gdzie uczniowie naszej szkoły osiągnęli bardzo dobre wyniki (indywidualnie III miejsce zajął Piotr Białousko, w klasyfikacji szkół gimnazjalnych nasza szkoła została sklasyfikowana na II miejscu) przyszła kolej na sztafetowe biegi przełajowe.
18.10.2016 r. w Aleksandrowie Łódzkim odbyły się powiatowe sztafetowe biegi przełajowe. Uczniowie gimnazjum rywalizowali na dystansie 10 x 1000 m. Do rywalizacji przystąpiło 7 szkół gimnazjalnych. Po bardzo wyrównanym i emocjonującym biegu uczniowie naszej szkoły zajęli II miejsce, przegrywając mistrzostwo powiatu zgierskiego z Zespołem Szkół Sportowych z Aleksandrowa Łódzkiego. O bardzo wyrównanym biegu niech świadczy fakt, że nasi uczniowie byli gorsi od zwycięzców tylko o 8 sekund.
Ostateczna klasyfikacja sztafetowych biegów przełajowych.
- Zespół Szkół Sportowych Aleksandrów Łódzki 36 m. 50 s.
- Zespół Szkół Nr 1 Stryków 36 m. 58 s.
- Gimnazjum Ozorków 38 m. 25 s.
- Gimnazjum Nr 1 Zgierz
- Gimnazjum Nr 2 Zgierz
- Gimnazjum Nr 3 Zgierz
- Gimnazjum Parzęczew
Dwie najlepsze szkoły awansowały do półfinałów wojewódzkich.
W półfinałach wojewódzkich, które odbyły się w Poddębicach prawo startu miały po dwie najlepsze drużyny z powiatów; zgierskiego, poddębickiego, łęczyckiego oraz pabianickiego. Do rywalizacji przystąpiły 4 drużyny, które miały do pokonania dystans 10 x 1200 m.
Również w tych zawodach nasi uczniowie zaprezentowali się z bardzo dobrej strony zdobywając II miejsce, które dało awans do finałów wojewódzkich.
Ostateczna kolejność półfinałów wojewódzkich;
- Gimnazjum Grabów
- Zespół Szkół Nr 1 Stryków
- Zespół Szkół Sportowych Aleksandrów Łódzki
- Gimnazjum Uniejów.
W finale wojewódzkim do rywalizacji przystąpiło 12 najlepszych szkół gimnazjalnych, wyłonionych z zawodów powiatowych oraz półfinałów wojewódzkich. W tym doborowym towarzystwie znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Rywalizowano na dystansie 10 x 1500 m. Ostatecznie nasza szkoła zajęła bardzo dobre VI miejsce.
Ostateczna kolejność finałów wojewódzkich;
- Gimnazjum Nr 2 Wieruszów
- Gimnazjum Nr 3 Tomaszów Mazowiecki
- Gimnazjum Grabów
- Gimnazjum Bedlno
- Gimnazjum Brzeźno
- Zespół Szkół Nr 1 Stryków
- Gimnazjum Nr 22 Łódź
- Gimnazjum Drzewica
- Gimnazjum Nr 3 Skierniewice
- Gimnazjum Nr 43 Łódź
- Gimnazjum Kleszczów
- Gimnazjum Nr 1 Bełchatów
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wycieczka do Warszawy.
25. października 2016 r. klasy III a i III b pojechały na całodniową wycieczkę autokarową do Warszawy. Celem było zwiedzanie Starego Miasta oraz zajęcia w Centrum Kopernika. Niestety nie najładniejsza pogoda – siąpiący deszcz - uniemożliwił nam odebranie pełni uroków starej Warszawy. Przejechaliśmy się jednak najstarszymi w Polsce schodami ruchomymi i choć robiliśmy to nie pierwszy raz, to jednak duży kąt nachylenia urządzenia, mocno zbliżony do kąta prostego, zrobił na niektórych spore wrażenie i objawy lęku przestrzeni. Następnie rzuciliśmy okiem na Zamek Królewski, przeszliśmy się uliczkami Starego Miasta, zatrzymaliśmy się na Rynku, gdzie przywitał nas posąg Warszawskiej Syrenki. Podziwialiśmy architektoniczne rozwiązania kamienic i kościołów. Aż dziw, że wszystko to zostało tak skrupulatnie odbudowane z kompletnej ruiny po II wojnie światowej, że UNESCO zdecydowało się wpisać to miejsce na listę Dziedzictwa Międzynarodowego. Zatrzymaliśmy się także przy pomniku Małego Powstańca i Jana Kilińskiego, o którym mowa jest w lekturze „Kamienie na szaniec”. Ponieważ aura nam nie sprzyjała, chroniąc się przed deszczem, część czasu spędziliśmy z w centrum handlowym Złote Tarasy, gdzie spożyliśmy smaczne posiłki. Następnie pojechaliśmy do Centrum Kopernika. Ten dwukondygnacyjny budynek wypełniony jest przeróżnymi eksponatami umożliwiającymi poznanie wielu zasad fizyki, biologii i geologii. Zabawa z turbinami wodnymi, skanerami geologicznymi czy specjalnie ustawionymi lustrami dającymi przeróżne efekty optyczne pochłonęła młodzież bez reszty. Szczególne emocje wywołał pokaz wiru ogniowego oraz specjalnie zbudowanej konstrukcji, dającej wrażenie tonącego statku. Poza tym można było sprawdzić swoją sprawność fizyczną w szybkości sprintu, skoczności, siły i wytrzymałości mięśni. 2,5 godziny minęło tak szybko, że niektórzy nie zauważyli, że to już trzeba wracać. Miejmy nadzieję, że pobyt w tym miejscu pomoże nam w osiągnięciu dobrego wyniku na egzaminie z przedmiotów przyrodniczych.
Dyskoteka.
Pierwsza dyskoteka w roku szkolnym 2016/2017 w Gimnazjum Nr 1 w Strykowie została zorganizowana przez klasy III. dla klas I. Ponieważ były to otrzęsiny, to oprócz tańców do dobrej muzyki uczniowie przygotowali szereg zabaw, mających zintegrować nowo przybyłych uczniów ze środowiskiem szkolnym. W sumie na imprezie pojawiła się ponad setka uczniów, co stanowi blisko połowę naszej szkoły. Szczególnie tłumnie stawiły się pierwszaki, z jednej strony nieświadome, co się będzie działo, z drugiej zachęcone gorąco przez organizatorów do wzięcia udziału. Już na wejściu najmłodszym malowano twarze w „kocie rysy” , czyli wąsy i noski. Zaś w połowie dyskoteki przeprowadzono kilka konkursów typu: jedzenie kisielu z zamkniętymi oczami na czas, gorące krzesła itp. Wszyscy świetnie się bawili, a na koniec rozdano imienne dyplomy zaświadczające, że NOWI nie są już „kotami”, ale pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej naszej szkoły.
Sukces w XI edycji Konkursu Sprawności Fizycznej i Wiedzy o Bezpieczeństwie.
W ramach programu Policyjna Akademia Bezpieczeństwa, Komenda Powiatowa Policji w Zgierzu zorganizowała XI edycję Konkursu Sprawności Fizycznej i Wiedzy o Bezpieczeństwie. Konkurs skierowany był do uczniów klas drugich szkół podstawowych.
W eliminacjach szkolnych wyłonionych zostało dwoje uczniów: Amelia Marczak z klasy II b i Adam Stęplewski z klasy II a, którzy w dniu 22 października reprezentowali naszą szkołę w zawodach powiatowych. Uczestnicy zmagali się w konkurencjach wiedzowych oraz sprawnościowych. Rywalizowali z kilkunastoma reprezentacjami z innych szkół powiatu.
Naszym uczniom udało się wywalczyć 3 miejsce. Otrzymali dyplomy, medale i nagrody rzeczowe.
„Zdrowo jem, więcej wiem”.
W bieżącym roku szkolnym dzieci z oddziału przedszkolnego Oa biorą udział w ogólnopolskim konkursie „Zdrowo jem, więcej wiem”, który jest częścią prozdrowotnego programu edukacyjnego „Aktywnie po zdrowie” prowadzonego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Celem głównym konkursu jest podniesienie poziomu wiedzy na temat zależności pomiędzy sposobem odżywiania a stanem zdrowia.
Konkurs trwa od września 2016 r. do czerwca 2017 r. i jest podzielony na trzy etapy odpowiadające porom roku: jesienny, zimowy i wiosenny. W ramach konkursu dzieci podejmują różne działania w szkole oraz w domu z rodzicami (indywidualnie). Tym sposobem razem pracujemy na wspólny sukces.
W grocie solnej i kinie.
Wybraliśmy się dzisiaj na niezwykła wycieczkę do groty solnej w Łodzi aby pooddychać zdrowym powietrzem przesiąkniętym różnymi minerałami. Posłuchaliśmy legendy o księżniczce Kindze i o tym jak odkryto złoża soli w Polsce. Niepowtarzalna była nasza wspólna zabawa w grocie i poszukiwania złotego pierścienia.
Po chwili relaksu pojechaliśmy do kina na film „Dzikie z natury”, który obejrzeliśmy w trójwymiarze. Prawdziwa historia ratowania malutkich orangutanów i słoni zainteresowała nas i stała się powodem burzliwej dyskusji w drodze powrotnej. Wycieczka była wspaniała i już myślimy o kolejnym wyjeździe.
Dzieci z klasy 1a szkoły podstawowej wraz z nauczycielkami Panią Renatą Tomczak i panią Anną Tuckendorf.
Pasowanie świetliczaków.
Dzisiaj był niezwykły dzień dla wszystkich dzieci z klasy 0a i 0b: uroczyste przyjęcie do grona świetliczaków. Pasowanie odbyło się w bajkowej atmosferze, w którą wprowadziły dzieci jesienne wróżki: Ilona Staniszewska i Anna Tuckendorf.
Gościem specjalnym uroczystości była pani wicedyrektor Marzena Ciesielska.
Niezwykły nastrój podkreśliła muzyka Vivaldiego „Jesień”, a migoczące światełka i dekoracje z liści nadały spotkaniu wyjątkowy charakter.
Po zapoznaniu dzieci z celem spotkania rozpoczęły się liczne turnieje i zabawy jesienne, w których brały udział „grzybki”, „jabłka”, „gruszki” i „śliweczki”.
Wszystkie dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawnych konkursach nagradzając pozostałych uczestników gromkimi brawami aby dotrzeć do najważniejszej części tego wydarzenia: pasowania.
Wszyscy mali uczestnicy przeszli kolejno symboliczną bramę i dotknięci wielką kolorową kredką przez panią wicedyrektor Marzenę Ciesielską, stali się oficjalnymi „świetliczakami”.Wszyscy zostali obdarowani zakładkami do książek, specjalnie w tym celu wykonanymi przez starszych uczniów podczas zajęć świetlicowych.
Wycieczka w miejsca pamięci i śladów historii w naszym regionie.
W ramach realizacji zadania publicznego w zakresie kultury i dziedzictwa narodowego uczniowie kl.III c i d Gimnazjum Nr 1 w Strykowie dn. 11 10.16 r.uczestniczyli w wycieczce w miejsca pamięci i śladów historii w naszym regionie. Pierwszym przystankiem była „Stacja Radegast” w Łodzi, z której wywożono min. mieszkańców Strykowa do obozów koncentracyjnych. W tym oddziale Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi uczniowie uzyskali również informacje o Litzamannstadt-Getto, najdłużej funkcjonującym miejscu koncentracji i przymusowej pracy ludności żydowskiej.
Drugim przystankiem naszej edukacyjnej wyprawy było Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi, gdzie zwiedziliśmy wystawę” Lodzer Misz-Masz”, czyli opowieść o żydowskiej Łodzi. (m.in.religia, jezyk, kultura, znani artyści, pisarze, przemysłowcy, ważne wydarzenia z historii i współczesności)
Ostatnim miejscem na naszej mapie wycieczki był Cmentarz przy ulicy Ogrodowej, który uzmysłowił nam nieuchronność przemijania i bogactwo różnorodnej społeczności „Miasta Czterech Kultur”
Zdjęcia w Albumie fotograficznym.
Czekamy na konkursowe zdjęcia i foldery informacyjne pt: ”Ocalić od zapomnienia” (do 30.10.16r.)
Tajemnicza lekcja, tajemniczy gość, tajemniczy ogród.
W ubiegłym tygodniu nasza pani polonistka, powiedziała Nam; piątoklasistom, że w poniedziałek czeka nas niespodzianka. Jednak jakoś tak przez weekend zapomnieliśmy o tym.
W poniedziałek jak zawsze ciężki rozruch: jedni ospali po weekendzie, inni rozkrzyczani. 10.55 dzwoni dzwonek na język polski. Pani przypomina o ustawieniu się w pary, ale prosi o pozostawienie plecaków na korytarzu. Wchodzimy do klasy: ławek brak, krzesła stoją do nas tyłem, a cała pracownia tonie w kwiatach. Żywych i papierowych. Małych i naprawdę wielkich. Jest też piękny stoliczek z lampionami, kwiatami i egzemplarzem książki „Tajemniczy ogród”. Czujemy pismo nosem, to będzie bardzo miła lekcja, na której będziemy czytać tę książkę. Tajemnicza lekcja, tajemniczy ogród, aaa... I tu pani bibliotekarka wprowadza tajemniczego gościa. Pani kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej, tak to pani Marzena Rusek przyszła nam poczytać. A później to już było jak w filmie, tak pięknie pani czytała. Przenieśliśmy do zupełnie zaniedbanego ogrodu, porośniętego chwastami, owianego tajemnicą. Tych, którzy nie lubią złych zakończeń informujemy, że główna bohaterka- Mary zadbała o ogród, rozwikłała rodzinną tajemnicę, zmieniła swój paskudny charakter, pomogła Colinowi stanąć na nogi!
Bardzo lubimy czytać 20 minut dziennie- codziennie!
Konkurs na najpiękniejszą tarczę szkolną rozstrzygnięty.
Rozstrzygnęliśmy nasz szkolny konkurs na najpiękniejszą tarczę szkolną. Wybór był niezwykle trudny, ponieważ uczestników było bardzo wielu, a poziom prac bardzo wysoki. Wybraliśmy wspólnie najciekawsze, spełniające wszystkie kryteria regulaminu konkursowego.
Cała społeczność uczniowska wzięła udział w demokratycznym głosowaniu wybierając ex aequo dwie prace uhonorowane pierwszym miejscem:
Maria Przybysz z klasy 3a szkoły podstawowej i Natalia Miśkiewicz z klasy 1a gimnazjum.Komisja nauczycielska wyłoniła laureatów:
I MIEJSCE (szkoła podstawowa, klasa 1-3)
Filip Miernik kl 3a
I MIEJSCE (szkoła podstawowa, klasa 4-6)
Tymoteusz Bauer kl 6
I MIEJSCE (gimnazjum, klasa 1-3)
Natalia Szubert kl 1aSerdecznie gratulujemy!
Archiwum Aktualności