13 października, w czwartek, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej . Świętowaliśmy wspólnie: nauczyciele i uczniowie, a także zaproszeni goście: emerytowani pracownicy szkoły, rodzice i działacze samorządowi. Była to oczywiście dobra okazja aby podziękować wszystkim, którzy swoją pracą i zaangażowaniem wspierają proces edukacji. W tradycji naszej szkoły dzień ten stał się także okazją do składania ślubowania przez nowych uczniów i nowo wybrany Samorząd Uczniowski. Nie zabrakło oczywiście części artystycznej, która oparta była na zabawie w słowa, które kojarzą się z EDUKACJĄ. Entuzjazmem zarażały nas dziewczynki z naszej grupy tanecznej. Uczniowskie dylematy humorystycznie przedstawił uczeń klasy VI. . W piosence Karin Stanek „Piosenka z uśmiechem” wystąpili uczniowie klasy IIIb SP. Podziwialiśmy także grę na instrumencie i umiejętności wokalne, które otwierają często drogę do kariery. W ambitnym wyzwaniu tanecznym ponownie obejrzeliśmy uczniów klasy IIIb SP. Do pokonywania trudności i budzenia w sobie chęci zachęcali uczniowie klasy IV w wierszu Jana Brzechwy „Tańcowała igła z nitką”. Inspiracją do znalezienia jasnego celu był wiersz Adama Asnyka „Do młodych”, w wykonaniu ucznia kasy IIb GIM . W optymistycznym finale, w piosence Anity Lipnickiej: „Wszystko się może zdarzyć” podziwialiśmy dziewczyny z chóru szkolnego . Na koniec uczniowie wręczyli nauczycielom własnoręcznie przygotowane laurki.
Znów międzynarodowo w Gimnazjum nr 1 w Strykowie.
We wrześniu ruszył w szkole nowy międzynarodowy projekt 'A big creative European family' realizowany w partnerstwie z Francją, Grecją, Hiszpanią, Holandią, Norwegią, Polską, Rumunią, Serbią, Turcją i Włochami. Projekt skierowany jest do chętnych, zdolnych językowo uczniów klas I gimnazjum. Realizatorką projektu jest jego współautorka- anglistka Katarzyna Cnotalska.
Jest to projekt, w którym uczniowie komunikują się i udostępniają dokumenty dotyczące życia codziennego, życia szkolnego, zainteresowań, hobby, kultury, miast i krajów po to, by dowiedzieć się więcej o swoich europejskich sąsiadach. Uczniowie korzystają z różnych twórczych sposobów wyrażania siebie. Nauczyciel w projekcie pełni rolę doradcy, pokazując interaktywne narzędzia i aplikacje, z których uczniowie mogą korzystać, wykonując kolejne zadania. Pierwszym narzędziem była aplikacja Voki, dzięki której dzieci w nieszablonowy i zabawny sposób dokonały prezentacji samych siebie za pomocą awatarów, a te- zostały zamieszczone na platformie edukacyjnej programu eTwinning w przestrzeni Twinspace, gdzie będą zamieszczane kolejne wytwory prac uczniów. Celem projektu jest zwiększenie znaczenia i bogactwa wielokulturowości we współczesnym świecie w celu uniknięcia ryzyka całkowitej globalizacji i standaryzacji wzorców kulturowych.
Następny projekt, który niebawem wejdzie w życie w Gimnazjum nr 1 w Strykowie w październiku, powstał w czasie międzynarodowego seminarium kontaktowego w Bratysławie (6-8 X 2016), na jakie wyjechało pięcioro aktywnych nauczycieli z Polski, wśród których znalazła się Katarzyna Cnotalska. Na seminarium nauczycielka spotkała 49 nauczycieli z Armenii, Austrii, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Węgier, Turcji, Ukrainy, Serbii i Słowacji. Projekt napisany przez nauczycielkę będzie realizowany w partnerstwie ze szkołą z Austrii. Dołączą do niego partnerzy z Grecji i Hiszpanii, których nauczycielka poznała w czasie realizacji poprzednich projektów programu Comenius- Partnerskie Projekty Szkół. Przedsięwzięcie nosi tytuł ’Our regional cuisine on a European scene’. Projekt wdrożony zostanie w ramach zajęć dodatkowych z chętnymi, zdolnymi językowo uczniami klas II i III gimnazjum. Multimedialne narzędzia, z których uczniowie skorzystają przy zadaniach projektowych to: Prezi/Powtoon, PictureTrail, MovieMaker, Tricider, VoiceThread, Issuu, Kahoot, Voki, Quizlet, LearningApss, ToonDoo or Pixton, Skype. Będzie to projekt językowy z elementami TIK, związany z promowaniem kuchni regionalnej, a także poznawaniem tradycji i zwyczajów związanych z gotowaniem, typowych dla starszych pokoleń i tradycji krajów partnerskich.
Spotkanie ze Strażakiem.
5 października 2016r odbyło się w naszej szkole spotkanie z dowódcą Straży Pożarnej w Strykowie na temat bezpiecznych zachowań w szkole, w domu i na ulicy. Uczniowie dowiedzieli się jak należy właściwie zachować się w niebezpiecznych sytuacjach a w szczególności jak ich uniknąć. Pogadanka odbyła się w ramach programu „Bezpieczna Szkoła 2016r” , w którym to szkoła bierze udział.
Światowy Dzień Zwierząt.
W dniu 4.10.2016 roku, z okazji Światowego Dnia Zwierząt, Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej zorganizował wystawę zdjęć uczniów z ich pupilami. Tego dnia uczniom przyświecała myśl „Bo jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś…”
Podczas przerw uczniowie głosowali na najciekawsze ich zdaniem zdjęcie.
Oto wyniki:
I miejsce
zdj. nr 20 - Lena Wnuk kl. 5II miejsce
zdj. nr 16 – Natalia Mirys kl. 4zdj. nr 29 – Mateusz Modzelewski kl. 3a
III miejsce
zdj. nr 6 – Oliwia Jabłońska kl. 3 b
Z wizytą u Pana Sienkiewicza cz. 2.
Pozazdrościliśmy młodszym koleżankom i kolegom ze szkoły podstawowej wyjazdu do Oblęgorka i sami również niespełna tydzień później –6 października br.- wybraliśmy się do tego jakże pięknego i pełnego uroku i magii miejsca, w którym przebywał i tworzył nasz polski noblista Henryk Sienkiewicz. Uczniom klas I gimnazjum, (którzy wybrali się na szkolną wycieczkę z wychowawcami i opiekunami) w domu Pana Sienkiewicza najbardziej podobała się sala, w której znajdowały się trofea myśliwskie pisarza, bo jak powszechnie wiadomo myślistwo, polowania (poza podróżami) -były jego wielką pasją. Zafascynowała nas również współczesna wystawa poświęcona Sienkiewiczowi, znajdująca się na piętrze. Najwięcej emocji wzbudziło tajemne przejście, które otwiera się po naciśnięciu na jedną z książek. Za tajemniczymi drzwiami znajdowała się mała sala, a w niej „ukryte” były pamiątki, które Sienkiewicz przywiózł z odbytych przez siebie licznych podróży po świecie.
Gimnazjaliści zwiedzili też Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim- jest to największy w województwie świętokrzyskim, a drugi co do wielkości w Polsce obiekt popularyzujący nowoczesną naukę przez zabawę. Korzystając z pomocy naukowych mogliśmy zobaczyć, jak zbudowany jest człowiek, jakie szkody przynosi palenie, jak działa serce. Mogliśmy zapoznać się także z rekcjami człowieka na bodźce zewnętrzne i rzekonać się, jak szybko jesteśmy w stanie reagować na bodźce sensoryczne: dotyk, światło i dźwięk. Ekspozycja w Centrum Leonardo da Vinci zwraca także uwagę na istotne dla zdrowia utrzymywanie ciała w pozycji pionowej, a także na prawidłowe odżywianie. Eksponaty składające się na te części wystawy pokazują m.in. jak pracuje ludzkie ciało podczas jazdy na rowerze, a także ile wody mieści się w jego organizmie. Mogliśmy przetestować swoją sprawność fizyczną i umysłową, sprawdzić czy jesteśmy w stanie zapamiętać szyfr, czy przewrócić w myślach przedmiot. Przekonaliśmy się także, jak szybko jesteśmy w stanie pobiec i jak wysoko skoczyć. To była doprawdy fascynująca przygoda.
VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
30 IX w naszej szkole został obchodzony VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji uczniowie na przerwach utrwalali tabliczkę mnożenia widniejącą na korytarzu szkolnym, a następnie mogli powalczyć o tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia. Zadaniem uczniów było w czasie jednej minuty rozwiązać jak najwięcej przykładów z tabliczki mnożenia. Mistrzem Tabliczki Mnożenia w poszczególnych klasach zostali:
Klasa I Ga - Martyna Goszczyńska
Klasa I Gb - Dawid Głowacki
Klasa I Gc - Maciej Szulczewski
Klasa II Ga - Małgorzata Wiśniewska i Bartłomiej Kałach
Klasa II Gb - Jakub Garus
Klasa II Gc – Adrian Florczak
Klasa III Ga - Maciej Dąbrowski
Klasa III Gb - Natalia Marciniak
Klasa III Gc - Zuzanna Polit
Klasa III Gd - Filip Hrycajewski i Alicja Kowalczyk
Mistrzem Tabliczki Mnożenia Zespołu Szkół nr 1 w Strykowie w roku szkolnym 2016/2017 została uczennica klasy III Gc – Zuzanna Polit.
Z wizytą u pana Henryka Sienkiewicz cz. 1
30.09.2016, ulica Targowa 21, godzina 7.50, tłok, jedni idą do szkoły, inni przed nią czekają. Tak, uczniowie klas IV- VI wraz z wychowawczyniami oraz nauczycielami wyjeżdżają na wycieczkę. Kierunek: województwo świętokrzyskie.
Samo południe, piękna miejscowość Oblęgorek, aleja starych drzew, a na jej końcu dwór Henryka Sienkiewicza. To była niesamowita wizyta, wszystko jak za czasów Noblisty: jego biurko, biblioteka, portrety dzieci, samowar. Bardzo ładne i klimatyczne miejsce. Później zostaliśmy zaproszeni na pierwsze piętro, a tam już wystrój bardzo nowoczesny, mało tego; panują tam czary i magia rodem z Harrego Pottera, pani przewodnik dotknęła grubą księgę, a szafa otworzyła się niczym drzwi. Niesamowite było też zobaczenie książek naszego patrona- Noblisty w języku chińskim, rosyjskim, włoskim. To była wspaniała i niezapomniana wizyta.
Z Oblęgorka pojechaliśmy do św. Katarzyny, by stamtąd wdrapać się na Łysicę. Szczyt może niezbyt wysoki, ale widoki przepiękne, bardzo malownicze. Miło było tak sobie iść i rozmawiać. Niestety zrobiło się bardzo późno i trzeba było wracać.
W autokarze atmosfera była bardzo gorąca: jedni śpiewali, inni grali, gaduły rozmawiały, niektórzy grali w karty matematyczne, bo przecież 30 .09. to nie tylko Dzień Chłopaka i urodziny Andrzeja z V klasy (cztery razy śpiewaliśmy „Sto lat”), ale też Dzień Tabliczki Mnożenia. Można powiedzieć, że oprócz morza rozrywki, był dziś ocean wiedzy z: języka polskiego, historii, matematyki, przyrody, wychowania fizycznego, muzyki. Niech żyją szkolne wycieczki!
Najmłodsi uczniowie w podróży z Julianem Tuwimem.
Dnia 28 września dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z wychowawczyniami p. Renatą Miłkowską i p. Dorotą Zasadą wybrały się na swoją pierwszą wycieczkę do Łodzi. Przedszkolaki odwiedziły magiczne miejsce – Baśniową Kawiarenkę, czyli teatr i kawiarnię w jednym.
Wielką przyjemnością było obejrzenie spektaklu pt. „Lokomotywa, czyli podróż z Julianem Tuwimem” w reżyserii Urszuli Binkowskiej, Włodzimierza Twardowskiego i Tadeusza Płuciennika. Jeden z najbardziej znanych wierszy pisarza stał się motorem tej teatralnej podróży. Głównymi bohaterami jest zabawna para – energiczna, trochę nerwowa żona i jej podporządkowany, nieco powolniejszy mąż. Małżonkowie wybierają się na wakacje i spóźniają się na pociąg. To wydarzenie pozwoliło im wybrać się w zupełnie inną, trochę zwariowaną podróż – w świat poezji.
Dzieci usłyszały znane wiersze J. Tuwima m.in. „Okulary”, „Spóźniony słowik”, „Warzywa”, „List do wszystkich dzieci w pewnej bardzo ważnej sprawie”, a także wzięły udział w inscenizacji „Rzepki”, co było dla nich ogromną atrakcją. Dużo zabawy i uśmiechu dostarczyły małym widzom śmieszne dialogi – wieczne utarczki małżeństwa i problemy z jakimi się borykają pasażerowie pociągów. Po spektaklu dzieci mogły oglądać i przymierzać maski, których aktorzy używają podczas gry. Na koniec wszyscy zjedli pyszne ciasteczka i pili sok truskawkowy. Było bardzo miło, a wszystkie przedszkolaki spisały się na medal!
Czytamy, czytamy, czytamy...
29 września jest Dniem Głośnego Czytania, więc od samego rana CZYTALIŚMY!
O godzinie 8.00 zamiast, matematyki, biologii, języków obcych- Sienkiewicz. Nauczyciele różnych przedmiotów właśnie od czytania rozpoczęli pierwszą godzinę lekcyjną. Przywitał nas utwór „Ta trzecia”. To dopiero była niespodzianka, nie spodziewaliśmy się, że poważny pisarz monumentalnych, historycznych dzieł pisał zabawne opowiadania. To miło, że panie polonistki i bibliotekarki wybrały dla nas tę pozycję naszego patrona Noblisty.
Jak przystało na Dzień Głośnego Czytania, czytaliśmy cały dzień. O godzinie 12.00 w auli szkolnej zebrali się uczniowie klas IV- VI wraz z nauczycielami. Ale, ale, co tu robi Ania Zaczyńska, czyżby zapomniała, że chodzi już do gimnazjum? Okazało się, że Ania dziś czyta swoim młodszym kolegom. Świetna pozycja: „Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek”. Ciekawe co wyniknie z takiej maskarady, gdy brat z siostrą zamieniają się rolami. Wysłuchaliśmy pięknego czytania Ani, a później akcja: chłopcy wypisują zapamiętane wydarzenia z przeczytanego fragmentu, a dziewczyny... coś tak tajemniczo skrobią po kartonach... Jak się okazało napisały piękne życzenia dla chłopców z okazji zbliżającego się Dnia Chłopaka, później je chóralnie odczytały. Super, dziękujemy za życzenia i za akcję głośnego czytania.
BEZPIECZNA SZKOŁA 2016
Zespół szkół Nr 1 w Strykowie weźmie udział w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Bezpieczna Szkoła 2016” organizowanego przez Fundację Państwa Obywatelskiego. Hasłem konkursu jest: Prawo, Przyjaźń, Tolerancja. Celem konkursu jest spopularyzowanie wśród uczniów podstawowej wiedzy na temat zasad funkcjonowania państwa prawnego, w tym norm współżycia i poszanowania praw jednostki w tym ucznia-obywatela. Równocześnie konkurs ma służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów. Szkoła przystępująca do konkursu przyjmie na siebie wykonanie wielu zadań. Zwycięskie szkoły otrzymają certyfikat „Bezpieczna szkoła 2016”. Szkolnym koordynatorem akcji jest p. Patrycja Buczyńska-Wiśnik.
Zdrowo jem, więcej wiem !
Udział klasy IIIB SP w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem". Projekt jest realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod honorowym patronatem Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy. Zadania projektowe wpisują się w podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej i zawierają wiedzę na temat zdrowego odżywiania i roli aktywności fizycznej podanej w przystępny i nieszablonowy sposób. Zadaniem uczniów będzie zrealizowanie wielu zadań podzielonych na poszczególne pory roku. Wszystkie działania mają na celu propagowanie zdrowego odżywiania. W klasie IIIB projekt będzie realizowany przez p Patrycją Buczyńską-Wiśnik, a w klasie IIA przez p Karolinę Figurę-Stajudę.
Europejski Dzień Języków w ZS 1 Stryków.
26 września 2016r. świętowaliśmy Europejski Dzień Języków w naszej szkole. Uczniowie gimnazjum wzięli udział w międzyklasowym konkursie „50 words within 3 minutes”.
Pogromcą angielskich słówek okazała się klasa IIIc.
Kolejno uplasowały się następujące zespoły klasowe:
II miejsce- Ia
III miejsce- IIc i IIIa ex aequo
V miejsce- IIa
VI miejsce-Ic i IIId ex aequo
VIII miejsce- IIb
IX miejsce- Ib
X miejsce- IIIb
Oprócz zmagań konkursowych, uczniowie mieli okazję dowiedzieć się z dużego ekranu TV na parterze wielu ciekawostek związanych z językiem angielskim, które w prezentacji multimedialnej zawarły uczennice klasy IIc. Ci, którzy nie zdążyli obejrzeć prezentacji, mogą to jeszcze nadrobić, czytając informacje na gazetce przy sali anglistycznej nr 6. Uczniowie klasy Ia natomiast przygotowali plakaty promujące naukę języków obcych.
Organizatorkami Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole były panie Katarzyna Cnotalska i Aneta Pęcherczyk.
Zagłosuj na naszą akcję, klikając „Vote” na dole po lewo:
http://edl.ecml.at/Events/EventsDatabase/tabid/1772/EventID/10672/language/pl-PL/Default.aspx
Możesz głosować codziennie… aż do 20 października! Możecie udostępnić link na fb i poprosić znajomych o głosowanie.
Zeszłoroczny zwycięzca obchodów- szkoła z Dubrovnika w Chorwacji zdobyła 18 000 głosów!!!
NOWOCZESNA EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA
"NOWOCZESNA EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA" to hasło Ogólnopolskiego Konkursu dla szkół organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego. W nowym roku szkolnym 2016/2017, nasi uczniowie z klas I-III również wezmą udział w zmaganiach o certyfikat "Nowoczesnej edukacji wczesnoszkolnej". Celem konkursu jest doskonalenie i usprawnienie procesu dydaktycznego oraz wszechstronny rozwój dzieci. W początkowym etapie edukacji, dziecko powinno zdobywać wiedzę i umiejętności poprzez kreatywną zabawę i doświadczanie. W związku z realizowanym projektem, najmłodsi uczniowie szkoły uczestniczyć będą w wielu inspirujących i ciekawych wydarzeniach, min.: "Szkolnych mistrzostwach w grach edukacyjnych", "Dniu talentu", "Międzyklasowych rozgrywkach sportowych", dniu wspólnego czytania- "Czytanie łączy pokolenia", "Inscenizacji bajki", "Ogólnoszkolnego konkursu- Polska Złota Jesień", konkursie "Ja w przyszłości", "Dniu tolerancji" i wielu innych twórczych zajęciach. Konkurs przeprowadzony zostanie w okresie od 15 września 2016r. do 15 marca 2017r. Koordynatorem projektu na terenie szkoły jest wychowawczyni klasy IIa, pani Karolina Figura- Stajuda.
Jesteśmy samorządni!
W dniu 22 września 2016r. zebrała się społeczność uczniowska szkoły podstawowej na apelu, podczas którego zostały przedstawione wyniki wtorkowych tajnych, demokratycznych wyborów do Samorządu Uczniowskiego. Miło nam poinformować, że przewodniczącą Szkoły Podstawowej została Lena Wnuk z klasy V, zastępcą przewodniczącej Oliwia Orłowska z klasy VI. Zmienił się również opiekun samorządu, została nim pani Martyna Krystecka. Wszystkim wybranym serdecznie gratulujemy i życzymy kreatywnej pracy w samorządzie. Apel był też okazją, aby przypomnieć uczniom o zasadach bezpieczeństwa podczas przebywania w szkole, procedur postępowania przeciwpożarowego, a także normach zachowań obowiązujących w szkole, co uczynili pan dyrektor Eugeniusz Jacel i pani wicedyrektor Marzena Ciesielska.
Projekt PoczytajMy jest projektem o zasięgu ogólnopolskim. Po przystąpieniu do niego w szkole zakładany jest klub czytelniczy, do którego należą osoby ładnie czytające. Pod opieką pań bibliotekarek uczniowie będą wybierać teksty i czytać je swoim młodszym kolegom i koleżankom. Podczas spotkań czytelniczych mile widziane są zabawy ruchowe i plastyczne, a także quizy i zgadywanki. Zapraszamy do współpracy! Biblioteka- dobre miejsce dla człowieka.
Rajd do lasu w Woli Błędowej.
Każdego roku w trzecim tygodniu września powszechnie przeprowadzana jest akcja „Sprzątania Świata”. Akcja ta zawsze odbywa się w Szkole Podstawowej Nr 2 w Strykowie, a jej przebieg każdego roku jest nieszablonowy.
W tym roku wyruszyliśmy na szlak pieszego rajdu w północno – wschodnią stronę naszej gminy – do lasu w Woli Błędowej. Postanowiliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym: odpocząć na łonie pięknej natury i jednocześnie sprawdzić czystość otoczenia na drodze przemarszu. Niestety nie mamy dobrych wieści. Podczas naszego marszu znaleźliśmy wiele nieczystości: porzuconych głównie plastikowych butelek, papierów, plastikowych torb. Niestety nie dbamy o nasze środowisko.
Pocieszył nas wygląd lasu. Fantastyczne promienie przedpołudniowego słońca i blask stawu Kowaliki (zaliczonego do programu Natura 2000 ) to uwierzcie nam niepowtarzalny widok. Spacerowaliśmy po lesie, a pod czujnym okiem Pana Leśniczego ogrzaliśmy się i posililiśmy przy ognisku. Bezwzględnie zadbaliśmy o porządek w miejscu naszego pobytu. Przecież to nie jest trudne pozostawić po sobie porządek.
Sukcesy gimnazjalistów w powiatowych biegach przełajowych.
Bardzo dobrze dla uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Strykowie rozpoczął się sportowy rok szkolny 2016/2017.
Inauguracja odbyła się na obiektach ośrodka wypoczynkowego Malinka w Zgierzu, gdzie rozegrane zostały powiatowe biegi przełajowe w ramach IMS, Gimnazjady oraz Licealiady.
W zawodach na szczeblu szkół gimnazjalnych bardzo dobrze wypadli uczniowie naszej szkoły.
Indywidualnie III miejsce zajął Piotr Białousko, a na pozycji V bieg ukończył Krzysztof Patora. Pozostali nasi uczniowie uplasowali się w pierwszej dwudziestce; VIII miejsce Mikołaj Dembiński, XII miejsce Jakub Brzeziański, XVI miejsce Krystian Kochaniak, XX miejsce Bartosz Cyrek.
W klasyfikacji szkół brano pod uwagę pięciu najlepszych zawodników. Nasi uczniowie zajęli II miejsce zdobywając 34 punkty, tyle samo co pierwszy w klasyfikacji Zespół Szkół Sportowych z Aleksandrowa Łódzkiego. O wyższym miejscu w klasyfikacji szkół zadecydowało wyższe miejsce w klasyfikacji indywidualnej.
Pierwsza piątka, w której znaleźli się reprezentanci naszej szkoły Piotr Białousko oraz Krzysztof Patora będą reprezentować powiat zgierski w biegach wojewódzkich w Uniejowie, które odbędą się 28.09.2016 roku.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w Uniejowie.
Najmłodsi sprzątali świat.
W piątek 16 września najmłodsi uczniowie naszej szkoły (klasy 0-III) wyszli jak co roku, aby posprzątać teren wokół budynku szkolnego, boiska, ogródek szkolny i plac zabaw. Małym „tropicielom” nie umknęły nawet najdrobniejsze śmieci.
Tradycyjnie już przy okazji akcji Sprzątania Świata dzieci uczestniczą w zabawach integracyjnych i wspólnym grillowaniu. Pogoda sprzyjała pracy i zabawie, a podczas biesiadowania na świeżym powietrzu apetyty dopisywały znakomicie!
Nie ma wakacji od czytania -
-jednak po wakacjach biblioteka szkolna wraca ze zdwojoną siłą działania. Pierwszy kierunek to czytanie. Oczywiście 20 minut dziennie- codziennie! Drugi kierunek to wskazanie książek zarówno kochanym uczniom jak i szanownym rodzicom. W tym celu panie bibliotekarki zredagowały listę pozycji książkowych dla maluszków i całkiem „dorosłej” młodzieży. Listy te znajdują się w salach oddziałów przedszkolnych. Podczas zebrań z wychowawcami rodzice mogli zapoznać się z nowościami książkowymi naszej biblioteki.
Wracając do pierwszego kierunku działań; w drugim tygodniu września, zaznaczmy bardzo upalnym; w klasach I- III panie bibliotekarki czytały bardzo smakowity i ochładzający tekst Grzegorza Kasdepke „Lody na badylu”. Czemu na badylu, a nie na patyku? Otóż narrator wraz ze swym synem musieli oddać swoje pyszne lody psu- łakomczuchowi, który uwielbiał lody, a ponieważ bali się tej bestii, to wzięli badyl i na tym długim patyku podawali lody.
W klasie III b natomiast została poruszona tematyka bardzo poważna i wzniosła, dzieci dzieliły się wiedzą na temat II wojny światowej, a pani bibliotekarka czytała im piękne utwory o tematyce wojennej.
Gdy przyjdą jesienne dni, będziemy czytać jeszcze więcej!
08.09.2016r Ogólnopolski Dzień Dobrej Wiadomości.
Hm… Trudna sprawa, dobry pomysł. Panie bibliotekarki z naszej szkolnej biblioteki rozdały plakaty z poleceniem: „Podziel się dobrą wiadomością!” Ta akcja potwierdza stereotyp, że Polacy są narodem pesymistycznym; zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mieli problem z napisaniem, co dobrego dziś ich spotkało. Dopiero po tym jak każdy rozejrzał się dookoła, spostrzegł, że: piękna pogoda, boisko podczas przerw otwarte, jeden dzień bliżej do wakacji, ten się uśmiechnął, a ów podał rękę, tamten pożyczył długopis, a mama spakowała do plecaka pyszną kanapkę, rzeczywistość okazała się pełna pozytywnych informacji.
Świat jest piękny, nie bójmy się dzielić dobrymi wiadomości!
Archiwum Aktualności