Zbliżająca się wiosna spowodowała, że w bibliotece zakwitły pierwsze kwiatki, wylęgły się kaczątka (nie wszystkie piękne!), mała dziewczynka znalazła zaczarowany koralik, Kacper i jego tata ulepili ostatniego bałwana, a Cudaczek – Wyśmiewaczek wciąż paplał do ucha, zaplątany w złote włosy! Jakby było mało – Cecylka Knedelek zaczęła czynić dobre uczynki, a Pan Kuleczka uczył okazywać radość! Zatrzeszczały trzeszczące wierszyki i nagle pokazały się łapy, pióra i rymów cała fura! Swoim pięknem zaczęły popisywać się ptaki i motyle, a czarodziejskie sztuczki Lilli sprawiły, że szkoła stanęła do góry nogami! Oj nasłuchały się nasze dzieci, nasłuchały! Dobrze, że nastała wiosna, bo w książkach zrobiło się jeszcze ciekawiej i nie można się od nich oderwać!
Wiosna w Bibliotece.
Narodowy Programu Rozwoju Czytelnictwa
Uwaga! Miłośnicy książek i wszyscy zainteresowani czytelnictwem! Dzieci, młodzież i dorośli! Jest nam niezmiernie miło poinformować Was, że nasza szkoła zakwalifikowała się do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i otrzyma wsparcie finansowe w wysokości 15 000 zł na zakup nowości książkowych! W związku z tym czeka nas mnóstwo atrakcyjnych działań, wzmożona praca pań bibliotekarek i aktywu bibliotecznego, a co najważniejsze, zakup dziesiątek nowiutkich, pachnących, pięknie ilustrowanych, mądrych i zabawnych książek! Hurra!
”Świerszcz Liliput”.
W dniu 22 marca uczniowie klas młodszych udali się do strykowskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji na przedstawienie teatralne pt.: ”Świerszcz Liliput” oraz rozstrzygnięcie wielkanocnych konkursów plastycznych .
W konkursie pt.”Świąteczna kartka dla kombatanta” najlepiej wypadli:
I miejsce - Zuzanna Wasilewska z kl. IIIa
I miejsce - Adam Jarmusz z kl. IVb
W konkursie pt. „Polska Wielkanoc – projekt kartki świątecznej” dyplomy i nagrody otrzymali:
I miejsce – Serafin Boruszczak z kl. Ic
II miejsce – Zofia Kowalska z kl. „0” b
III miejsce – Bartek Czajka z kl. „0”b
oraz:
Piotr Jagielski – kl. 0b – wyróżnienie
Oliwier Hikrysz z kl. 0b – wyróżnienie
Michał Gałązka z kl. Ic – wyróżnienie
Tymon Jagielski z kl. Ic – wyróżnienie
Rozstrzygniecie konkursu plastycznego na projekt logo/znaku promującego w Gminie Stryków obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
W dniu 20 marca na sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Strykowie odbyło się rozstrzygniecie konkursu plastycznego na projekt logo/znaku promującego w Gminie Stryków obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Konkurs odbył się pod patronatem Burmistrza Strykowa, Andrzeja Jankowskiego. Nasi uczniowie wzięli w nim udział. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki za udział, a zwycięzcy dyplomy i nagrody.
Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
NAGRODA:
Paulina Zegan – kl. II Gim
WYRÓZNIENIA:
Andrzej Strasik – kl. VI,
Gabriel Dynek, kl. II Gim .
Nikodem Perek – kl. II,
Zofia Stapkiewicz – kl. III,
21 marca - pierwszy dzień kalendarzowej Wiosny.
To czas, w którym przyroda budzi się po zimowym śnie do życia, budzą się zwierzęta, rośliny a my tego dnia chcieliśmy obudzić Wiosnę. Według tradycji czynimy to paląc i topiąc Marzannę – kukłę symbolizującą zimę, ale my tego nie zrobiliśmy. Obudziliśmy Wiosnę – najpiękniejszą porę roku, prezentując nasze umiejętności w „Wiosennym talent show”. Po czterech reprezentantów każdej z klas zaśpiewało, zagrało, zatańczyło lub wyrecytowało dla nas wiersz. Pełne emocji występy oceniało jury w składzie: p. Katarzyna Pilarczyk, p. Aneta Pęcherczyk – Wirowska oraz p. wicedyrektor Marzena Ciesielska. Pierwsze miejsce w „Wiosennym Talent show” zajęły: Lena Wnuk oraz Natalia Mirys - nasze super akrobatki. W konkursie na najlepiej kibicującą klasę zwyciężyła klasa IVa. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspaniałe występy a zwycięzcom gratulujemy.
„Wiosna przyszła pieszo
już ptaki za nią śpieszą!
Już trawy przed nią rosną
i szumią: Witaj Wiosno!”
„Witamy Cię wiosno!
Dobrze, że przybyłaś
I po długiej zimie,
Świat ze snu zbudziłaś!”
Pierwszy Dzień Wiosny w 0-III.
„Czym powitać Cię wiosenko,
gdy zielona wracasz znów.
Chyba tańcem i piosenką,
bo to milsze jest od słów.”
Tego dnia uczniowie 0-III przywitali wiosnę w jednobarwnych, zielonych strojach. Dzieci z oddziału 0A wybrały się na spacer zabierając ze sobą swoja marzannę. Z wielkim entuzjazmem pożegnali zimę a powitali wiosnę. Pozostali uczniowie wykonali plakaty przedstawiające jedną z najbardziej oczekiwanych pór roku. Wszystkie prace ozdobiły szkolny korytarz.
Imieniny Marszałka
19 marca w II Rzeczypospolitej był dniem, kiedy cały naród obchodził imieniny Marszałka. Ludzie słali listy, ustawiali się w kilometrowych kolejkach, aby wpisać życzenia do specjalnej księgi lub osobiście je złożyć . Organizowane były biegi na cześć Piłsudskiego, rozstawiano kuchnie polowe i serwowano gorące posiłki dla przybywających gości. W każdym urzędzie i szkole wisiały portrety Naczelnika, w kościołach odprawiane były msze dziękczynne. Nawet po śmierci Marszałka odbywały się uroczystości, akademie i apele.
Tego wszystkiego dowiedzieliśmy się przeglądając autentyczne gazety z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku oraz czytając informacje umieszczone na gazetce. Wzbogaciliśmy swoją wiedzę o czasach i ludziach, którzy tworzyli niepodległą Polskę.
Koncert pieśni patriotycznych.
W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości dziś w naszej szkole odbył sie koncert pieśni i piosenek patriotycznych. Już od rana na korytarzach szkolnych usłyszeć można było piosenkę o ułanach pukających w okienko, o losach Pierwszej Brygady walczącej o wolność ojczyzny, a także piosenkę młodego patrioty. Tylu było chętnych do uczczenia pieśnią i piosenką czasów, kiedy toczyły się walki o odzyskanie niepodległości, że podzieliliśmy koncert na dwie tury.
A oto poszczególni uczestnicy i ich repertuar:
kl. IV a - Pierwsza Brygada
kl. IV b - Piechota
kl. V - Pierwsza Kadrowa
kl. VI - Rota
kl. VII -Przybyli ułani
Nasi młodsi koledzy śpiewali także inne piosenki sławiące piękno ojczyzny i budzące uczucia patriotyzmu.
oddział przedszkolny 0 a - Wojenko, wojenko
oddział przedszkolny 0 b - Płynie Wisła, płynie
kl. I a - Tu wszędzie jest moja ojczyzna
kl. I b - Pierwsza Kadrowa
kl. I c - Piosenka młodego patrioty
kl. II - Biały ptak
kl. III a - Jestem Polką i Polakiem
kl. III b- Przybyli ułani
Przypomnieliśmy pieśni, które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy was do wspólnego śpiewania w gronie rodzinnym i towarzyskim, aby rozwijać poczucie więzi rodzinnej i narodowej, a także poprzez pieśni przybliżyć naszą historię i ułatwić jej zrozumienie.
To, co w poezji i pieśni pozostawiły po sobie Legiony, okazało się wartością bezcenną. "Kulturę polską - powiedział Józef Piłsudski w przemówieniu "O wartości żołnierza legionów" - ożywiły pieśni żołnierskie, ich radość i nonszalancki stosunek do śmierci, a choć legiony już minęły, ale naród ciągle śpiewa ich pieśni".
Majsterkowo – modele z drewna.
12 marca 2018r dzieci z oddziału przedszkolnego 0b wraz z opiekunami uczestniczyły w warsztatach „Majsterkowo”, których celem jest rozbudzanie w dzieciach pasji do majsterkowania, pobudzanie ich wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych, a także zwiększanie wiedzy i świadomości ekologicznej.. Dzieci pod okiem specjalistów z Castoramy wykonują samodzielnie skrzyneczkę na narzędzia z drewna. Dziękujemy Tacie Piotrusia za zorganizowanie wspaniałych warsztatów.
Konkurs Matematyczny „Kangur”.
15 marca 2018r. uczniowie naszej szkoły znów próbowali swoich sił w Konkursie Matematycznym „Kangur”. W tym samym czasie uczniowie szkół na całym świecie rozwiązywała te sama zadania. Jak zwykle konkurs podzielony był na kategorie wiekowe: Żaczek – II klasa SP, Maluch – III i IV klasa SP, Beniamin – V i VI klasa SP, Kadet – VII klasa SP i II GIM i Junior – III klasa GIM. Aż 45 uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie dlatego po cichutku liczymy na sukcesy. Wyniki już w maju:-)
Nauczyciele w ławach szkolnych.
14.03.2018 odbyła się II Konferencja Nauczycieli- Polonistów Gminy Stryków.
Organizatorkami przedsięwzięcia były: K.- Kołacka, E. Korona- Sochaczewska, I. Sassulicz. Miło Nam było powitać w gmachu Szkoły Podstawowej nr 2 im. Noblistów Polskich: p. A. Lipińską ze SP w Niesułkowie, p. U. Orlik- Szcześniak ze SP w Koźlu, p. K. Motyl ze SP w Dobrej, p. E. Olszewską ze SP nr 1 w Strykowie.
Obok rozmów o lekturach i konkursach odbyło się szkolenie wzbogacające warsztat pracy nauczyciela- polonisty o aplikacje do tworzenia interaktywnych quizów: Kahoot oraz prezentacji Presi. Wiedzą z technologii informacyjnej z polonistkami dzieliły się niezawodne nauczycielki języka angielskiego: p. K. Cnotalska i A. Pęcherczyk- Wirowska.
Wiosna rozpocznie się kolorowo i ciekawie. Do zobaczenia na następnej Konferencji!
"Cudowny chłopak”.
W dniu 9.03.2018 r. uczniowie klasy VII pod opieką p. Pietrasik i p.Pilarczyk wybrali się na do kina na film pt: "Cudowny chłopak”. Jest to wzruszająca i jednocześnie przezabawna opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu, którą bez wahania polecamy każdemu, zarówno dorosłemu jak i młodzieży.
August jest inteligentnym, dowcipnym chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i, zanim skończył 10 lat, musiał przejść 27 operacji. Do tej pory patrzył na siebie oczami bezwarunkowo kochających go rodziców i siostry. Teraz, gdy idzie do szkoły – od razu do piątej klasy – przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów, z ostracyzmem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością. Spotka się jednak również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta. Ale czy tylko jego?
Po wzruszających chwilach, przyszedł jeszcze czas na dobrą zabawę, a mianowicie wybraliśmy się do kręgielni Grakula. Uczniowie zmierzyli się z grą w kręgle, co okazało się dla niektórych nie lada wyczynem, aby zbić ich jak najwięcej.
„Dzień bez plecaka”.
Wszyscy wiedzą, że plecaki uczniów szkół podstawowych są zbyt ciężkie. Zdarza się, że dźwigamy na naszych plecach nawet do 11 kg – cóż wiedza jest ciężka:-) Nadmiernie obciążamy nasze młode kręgosłupy. Wychodząc naprzeciw temu problemowi Samorząd Uczniowski zorganizował „Dzień bez plecaka”. Dlatego też w piątek 2 marca 2018r. uczniowie przyszli do szkoły zaopatrzeni jedynie w kanapki, napoje i piórniki. Lekcje poprowadzone zostały z użyciem różnego rodzaju pracy w grupach, narzędzi Internetowych: Kahoot, Quizizz, Learning Apps, prezentacji multimedialnych, gier i zabaw. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i kto wie, może „Dni bez plecaka” będzie więcej w naszej szkole.
Jesteśmy dumni z Maćka!
Jak co roku próbowaliśmy swoich sił w WOJEWÓDZKIM KONKURSIE MATEMATYCZNYM organizowanym przez Łódzkiego Kuratora Oświaty. Ten prestiżowy konkurs przebiega w trzech etapach: eliminacje szkolne, rejonowe oraz finał wojewódzki i adresowany jest głównie do uczniów klas trzecich gimnazjum. Tym większą radość sprawił nam fakt, że uczeń klasy IIc – Maciej Szulczewski został jego finalistą .
Maciek wykazał się wiedzą, która nie tylko wykraczała poza program klasy drugiej, ale także klasy trzeciej gimnazjum. Potrzebne treści uzupełniał nie tylko na kółku matematycznym, ale także samodzielnie w domu. Jego niespotykany talent wzbogacony systematyczną pracą pozwolił mu dorównać starszym kolegom, a doświadczenie zdobyte w tym roku wzmocni jego szanse na jeszcze większy sukces w przyszłym roku. Trzymamy kciuki !
„Eine Winterreise nach Berlin”.
28 lutego odbył się w naszej szkole międzyszkolny konkurs języka niemieckiego „Eine Winterreise nach Berlin”.
W konkursie uczestniczyli uczniowie klas V i VI z SP nr 1 w Strykowie, SP w Dobrej i SP Nr 2 w Strykowie.
Przygotowując się do konkursu uczestnicy musieli opanować słownictwo dotyczące tematów „zima” i „podróż”. Uczniowie pracowali w parach mieszanych (jeden uczeń z kl.V i jeden z VI). Dzieci zmierzyły się z takimi zadaniami jak : krzyżówka, wykreślanaka, gra „Biegnący renifer”, wąż wyrazowy, rozsypanka zdań, kalambury. Wszyscy uczniowie byli dobrze przygotowani.
Po dogrywce
I miejsce zajęła para ze SP 2 w Strykowie (Maja Drożdżyk i Mikołaj Kielak) ,
II miejsce para ze SP 1 w Strykowie ( Kornel Lewandowski i Tomasz Pawlak),
III miejsce para ze SP 2 w Strykowie (Natalia Myrta i Daria Bartczak).
Wszyscy uczestnicy dostali nagrody w postaci ilustrowanych słowników języka niemieckiego. Zwycięscy otrzymali również dyplomy pamiątkowe.
100 naj... na stulecie niepodległej Polski.
Uczniowie klasy VI mieli nie lada wyzwanie: znaleźć po 100 wybitnych postaci, wynalazków, miejsc i wydarzeń, które związane są z ostatnimi stoma latami państwa polskiego.
Myślicie, że to łatwe? Wcale nie! W grupach trwały ożywione dyskusje, która postać bardziej zasługuje na uznanie, dlaczego umieszczany to miejsce, a nie inne, które wydarzenie powinno znaleźć się na tablicy. Po owocnych dyskusjach możemy zaprezentować wyniki swej pracy w formie plakatów. Poszerzyliśmy także swoją wiedzę na temat historii Polski, nie tylko tej z ostatnich stu lat. Historia naszej ojczyzny jest tak bogata, że zachęcamy wszystkich do jej poznawania.
Warsztaty kulturowe w Szwajcarii.
W ramach projektu „INTERCULTURAL EXCHANGE PROJECTS” organizowanym przez Pestalozzi Children’s Foundation Switzerland - Unia Europejskich Federalistów Polska ,nasza uczennica gimnazjum ,Wiktoria Siuda brała udział w dwutygodniowych warsztatach kulturowych w Szwajcarii(29.01-14.02.2018).
W warsztatach wzięło udział 40 uczniów z Polski i 40 uczniów z Serbii. W programie wyjazdu odbyły się zajęcia warsztatowe o charakterze kulturalnym, plastycznym, sportowym oraz tworzenie prezentacji i audycji radiowej . Młodzież wzięła udział w wielu wycieczkach edukacyjnych, krajoznawczych . Oficjalnym językiem warsztatów był j. angielski. Ośrodek w którym mieszkali uczniowie ,położony jest w malowniczym ,pagórkowatym terenie . Z ośrodka widać Jezioro Bodeńskie. Ośrodek położony jest w kantonie niemieckojęzycznym.
Cymbospondyl, Dejnozuch, Welociraptor…
Rogi, buławy i kolce, a nawet kryzy, dzioby i grzebienie… Ktoś zgadnie, jaka była tematyka książek czytanych przez panią bibliotekarkę w oddziale przedszkolnym? A może pomogą nam takie słowa jak: Cymbospondyl, Dejnozuch, Welociraptor… Tak, tak. To dinozaury. Książki zabrały nas w ilustrowaną podróż do tajemniczego świata zwierząt prehistorycznych. Poznaliśmy wiele zadziwiających faktów z życia gadów. Zachęcamy wszystkich czytelników do lektury.
GMINNE ZAWODY W PIŁCE KOSZYKOWEJ
W dniu 01.03.2018r. w Szkole Podstawowej w Niesułkowie odbyły się Mistrzostwa Gminy Stryków Szkół Podstawowych w mini piłce koszykowej dziewcząt i chłopców. Celem turnieju była popularyzacja piłki koszykowej wśród młodzieży i wyłonienie mistrza Gminy Stryków w tej dyscyplinie. Dla najlepszych drużyn w obu kategoriach przewidziano pamiątkowe dyplomy oraz Puchar Przechodni Mistrzów Gminy Stryków. Do zawodów zgłosiły się trzy zespoły dziewcząt oraz pięć chłopców. Zawody rozegrano systemem każdy z każdym. Losy niektórych drużyn ważyły się do ostatnich sekund. Naszą szkołę pod kierunkiem p. Aleksandry Królikowskiej reprezentowały uczennice : Antonia Pawlak, Maja Drożdżyk, Daria Bartczak, Weronika Szychowska, Zuzanna Deptuła , Magdalena Patora , Julia Szydlik natomiast drużynę chłopców reprezentowali : Jan Kaczmarek, Mikołaj Kielak, Oliwier Pawlak ,Łukasz Pawlak, Cezary Słojewski oraz Natan Gryglewski. Nasi uczniowie wykazali się wysoką sprawnością fizyczną oraz sportową rywalizacją. Na szczególne uznanie zasługuje Cezary Słojewski, który otrzymał dyplom uznania za najlepszego zawodnika turnieju. Ostatecznie drużyna chłopców zajęła II miejsce, natomiast dziewczęta III miejsce.
Ostateczna kolejność szkół w kategorii dziewcząt
- Niesułków
- SP DOBRA
- SP 2 Stryków
Ostateczna kolejność szkół w kategorii chłopców
- SP Dobra
- SP 2 Stryków
- SP Koźle
- SP Bratoszewice
- SP Niesułków
Serdecznie gratulujemy wszystkimi uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!!!
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej –„Między kulturami”.
Uczniowie klasy II a naszego gimnazjum wspólnie z kolegami i koleżankami z klasy VII Szkoły Podstawowej nr 1 w ramach integracji oraz przede wszystkim realizacji programu „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej” (zgodnego z podstawą programową i rekomendowanego przez MEN) pojechali (21 lutego br.) wraz z opiekunami do kina Charlie w Łodzi, gdzie mieli przyjemność uczestniczyć w kolejnej lekcji filmowej, realizowanej wokół cyklu tematycznego „Między kulturami”.
Pokaz poprzedziła prelekcja multimedialna wprowadzająca uczestników w temat podejmowany filmie „Cygan”. Prowadząca opowiadała o kulturze romskiej, jej ciemnych i jasnych stronach; ponadto wyjaśniła pojęcie hamletyzmu i omówiła filozofię życia bohatera dramatu – Adama, romskiego nastolatka - ambitnego i wrażliwego chłopca, dla którego sposób życia w domu i wiosce jest nie do zaakceptowania. Cygański Hamlet marzy, aby wyrwać się z patologicznego świata. Są jednak czynniki trzymające go blisko romskiej społeczności. To obowiązek dokonania zemsty, oczyszczenia własnego domu, uratowania „resztek kultury”, którą kocha. Znający choćby z grubsza dramat Szekspira wiedzą, jak dalej potoczą się wypadki.
Archiwum Aktualności