14 października obchodzimy wyjątkowe święto. Wyjątkowe i na dodatek gorąco oczekiwane. Na to święto z niecierpliwością czekają zarówno uczniowie jak i nauczyciele. My uczniowie mamy tego dnia swobodę. Nie przygotowujemy się do lekcji, nie piszemy klasówek, nie odrabiamy prac domowych. Nasi nauczyciele zaś w tym jedynym, jedynym dniu w roku są przez nas traktowani tak, jak powinni być traktowani cały czas.
Obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, zwany powszechnie Dniem Nauczyciela. Spotykamy się w tym dniu, aby chociaż raz w roku podziękować naszym nauczycielom za ich trud, serce, wkład w nasze wychowanie i nauczanie. Rok kalendarzowy, jak obliczono, liczy sobie 365 dni. Rok szkolny jest z całą pewnością krótszy niż rok kalendarzowy, ale jeszcze nigdzie na świecie nie obliczono dokładnie, ile dni powinien w sobie mieścić. W tej sprawie są dwa stanowiska : nauczyciele twierdzą, że rok szkolny jest za krótki, bo nie mieści się w nim program nauczania, a uczniowie twierdzą, że rok szkolny jest za długi, ponieważ program nauczania nie mieści się w ich głowach
Mimo niezgodności poglądów w sprawie liczby dni , które powinny się mieścić w roku szkolnym, zarówno nauczyciele, jak i uczniowie są zgodni co do jednego, że najmilszym wydarzeniem w roku szkolnym jest Dzień Nauczyciela. Nie zawsze potrafimy docenić prace nauczycieli. Nawet jeżeli doceniamy ich trud, to zwykle nie przyznajemy się do tego.
Myślę, że teraz każdy zgodzi się z nami, że w tym świątecznym dniu
specjalnie trzeba podziękować naszym nauczycielom.
1. Dziękujemy za naukę czytania i pisania
2. I za kodeks zabraniania
3. Za tabliczkę mnożenia
4. I za bujne marzenia
5. Za wędrówki w nieznane
6. I za bitwy wygrane
7. Za sportowe rozgrywki
8. Za ludowe przyśpiewki
9. I za piątki i szóstki
10. Za minusy i plusy
11. Za pochwały, nagany
12. Za cenzurki z paskami
13. I za wiem, umiem, chcę
14. I za kim być, jakim być
15. Za naukę „jak żyć”
Dziękujemy!
Na holu zawisł plakat z wierszem dla nauczycieli…
A kiedy minie czas i miną lata
I nie wiem ile lat upłynie nawet...
Gdy przyjdzie rozwiązywać trudną sprawę-
Wrócą do nas słowa spośród ławek.
Przypomnimy sobie te szkolne czasy
I to, że właśnie tę literę trzeba pisać tak.
A kiedy staniemy u rozstajnych dróg
I ciężko nam będzie w niejednej chwili
Zrozumiemy, że spłacić trzeba wielki dług
I wytrwamy- jak ci, co kiedyś nas uczyli...
Z dwutygodniowym wyprzedzeniem została wystawiona skrzynka korespondencyjna, do której uczniowie mogli wrzucać kartki wykonane dla nauczycieli. W dniu poprzedzającym święto nastąpiło wręczenie nauczycielom kartek przez członków SU. Uczniowie wykonani własnoręcznie kartki dla nauczycieli pracujących w szkole oraz emerytowanych, a także do placówek oświatowych.
Na długich przerwach przez szkolny radiowęzeł, popłynęła muzyka z życzeniami dedykowanymi wychowawcom i innym nauczycielom.
Uczniowie wykonali portret nauczycieli , którzy ich uczą. Wszystkie prace można było podziwiać na korytarzu szkolnym.
Został również zorganizowany świetlicowy konkurs plastyczny dla uczniów klas I – VIII „Kartka z okazji Dnia Edukacji Narodowej”. Prace były oceniane w dwóch grupach: I-III oraz IV – VIII. Celem konkursu był aspekt wychowawczy – szacunek dla nauczycieli i pracowników szkoły. Konkurs polegał na wykonaniu Kartki z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Pracę należało wykonać dowolną techniką płaską, formatu A5 bądź A6, kartka mogła zawierać życzenia.
I miejsce zajęła Adrianna Zaręba z kl. III c
II miejsce zajęła Nina Tomczak kl. I a
III miejsce zajęła Karolina Szczerbiak kl. II c
Aby umilić i poprawiać humor w tym dniu na nauczycieli czekała mała niespodzianka w postaci uśmiechu z napisem „ Przybij piątkę na dobry początek dnia”.