Kacper Staniszewski kl. 1 a
Mikołaj Frydrysiak kl. 1 c
Bezpieczne ferie zimowe
Życzenie na Boże Narodzenie od Samorządu Uczniowskiego
Maja Drożdżyk kl. 8
Julia Kapusta kl. 1 b
Świątecznie i kreatywnie w klasie III b.
Uczniowie klasy III b w trakcie zajęć kreatywnych podjęli udane próby przetwarzania materiałów z recyklingu w piękne świąteczne ozdoby. Ze starych czasopism wyczarowali choinki, a rolki po papierze toaletowym posłużyły im jako tworzywo do wykonania choinkowych ozdób.
Dużo twórczej aktywności i zabawy, a efekty możemy podziwiać wszyscy!
43
Paczka dla zwierzaczka.
Siódmy raz psy i koty z Przytuliska dla Zwierząt w Głownie napisały listy do Św. Mikołaja… A grudzień? Choć jest zimny i mamy mało słońca, to jest to chyba najbardziej uroczysty miesiąc w roku. Wszystkie zwierzątka z emocjami na pyszczkach wypatrują kurierów z prezentami, pomocników Św. Mikołaja, którzy osobiście dostarczają prezenty. Duże i małe. Kolorowe. Pełne miłości, nadziei i dobrych życzeń. Społeczność uczniowska naszej szkoły z wielką przyjemnością i radością przyłączyła się do tegorocznej akcji. Góra prezentów rosła i rosła z dnia nadzień. Karol Darwin powiedział - „ Współczucie i empatia dla najmniejszych zwierząt to jedna z najszlachetniejszych cnót, jakie człowiek może otrzymać w prezencie. Ten mały gest tak wiele znaczy dla tych małych i bezbronnych istot. Dziękujemy wszystkim Mikołajom za włączenie się do akcji.
Hanna Jastrząbek kl. 2 a
Aleksandra Głowacka kl. 4 c
Michalina Przybysz kl. 3 a
Zofia Śmigielska kl. 1 a
Oliwia Śliwa kl. 4b
Zofia Łęcka kl. 2 b
Święta to czas niespodzianek!
Świąteczna atmosfera pokazała swoją moc i przedostała się przez komputerowe monitory! Pomimo nietypowej sytuacji w tym roku, uczniowie klasy IVb nie zrezygnowali ze Spotkania Wigilijnego. Wszyscy przygotowali się na tą okazję i zadbali o nastrój świąteczny, przygotowując dekoracje, zakładając specjalny strój oraz składając sobie nawzajem życzenia. Oczywiście pojawiły się kolędy w wykonaniu uczniów tej klasy oraz życzliwe rozmowy podczas, których wymieniano się pomysłami na budowanie nastroju świątecznego. Najwięcej emocji wzbudziły jednak prezenty, które również pojawiły się na tym spotkaniu, jak na prawdziwą Wigilię przystało. Mikołaj pamiętał o grzecznych dzieciach, rodzice pomogli i świąteczna niespodzianka udała się!
2
Biblioteka szkolna zaprasza do czytania, oglądania i słuchania!
Życząc wszystkim spokojnych, radosnych, a przede wszystkim zdrowych świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w nadchodzącym 2021 roku, zapraszamy do naszej biblioteki, oczywiście w wersji on – line!
Wspaniałej zabawy i super wrażeń!
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU KOLĘDA PŁYNIE Z WYSOKOŚCI
W konkursie wzięło udział 41 uczniów naszej szkoły (7 osób z klas V-VIII i 34 osoby z klas I-IV). Ponieważ uczestników z klas młodszych było zdecydowanie więcej komisja konkursowa postanowiła przyznać w klasach starszych tylko trzy pierwsze miejsca. Zwiększyć natomiast liczbę wyróżnień w klasach młodszych. Wyniki przedstawiają się następująco:
klasy V-VIII
I miejsce – Maria Przybysz kl. VII a
II miejsce – Zuzanna Chruściak kl. Va
III miejsce – Maja Drożdżyk kl. VIII
klasy I – IV
I miejsce – Oliwia Śliwa kl. IVb Anna Kuna kl. Ib
II miejsce – Hanna Rosińska kl. IIb
III miejsce – Michalina Przybysz kl. IIIa Ewa Sadecka kl. IVb
wyróżnienia
Amelia Kubiak kl. Ic
Julia Kapusta kl. Ib
Zofia Łęcka kl. IIb
Zofia Śmigielska kl. Ia
Kacper Staniszewski kl. Ia
Mikołaj Frydrysiak kl. Ic
Hanna Jastrząbek kl. Ic
Aleksandra Głowacka kl. IVc
Aleksandra Gałązka kl. IVc
Serdecznie dziękujemy uczestnikom (wszyscy otrzymają pamiątkowe dyplomy) oraz osobom, które pomagały dzieciom w zaprezentowaniu występów. Uczestnicy wykazali się niezwykłą pomysłowością w przygotowaniu scenografii . Wielu spośród nich wykonało samodzielny akompaniament. Organizatorzy wyrażają nadzieję, że kolędy będą rozbrzmiewały w domach zarówno w Wieczór Wigilijny jak i w pozostałe świąteczne dni.
Życzymy wszystkim Uczniom i ich Rodzinom błogosławionych świąt Bożego Narodzenia. Niech nadzieja, jaką napełniają nas narodziny Dzieciątka pomoże przetrwać trudny czas.
„Tej nocy jest łatwiejszy świat,
zdarzyć się może każdy cud.
Co rok od dwóch tysięcy lat,
jest przecież dzieckiem Bóg...”
Organizatorzy konkursu
p. Anna Bankiewicz
p. Kinga Kołacka
p. Małgorzata Komorowska
p. Karolina Sobczyk
BOŻE NARODZENIE W MOIM DOMU
Z ewangelii według świętego Łukasza
W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.
W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie». I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami:
«Chwała Bogu na wysokościach,
a na ziemi pokój
ludziom Jego upodobania».Boże Narodzenie to najbardziej rodzinne święta. Wigilia, opłatek, choinka, kolędy i wiele innych pięknych tradycji z nimi związanych. Ponieważ ważne jest, aby je przekazywać i kultywować uczniowie naszej szkoły postanowili opowiedzieć jak w ich domach przebiegają przygotowania do świąt jak również same święta.
U mnie w domu podczas wigilii jest zawsze bardzo wesoło i świątecznie. Mama nakrywa do stołu, w czym jej pomagam. Tata pomaga również mamie przy gotowaniu i pieczeniu. Gdy wszystko jest gotowe zasiadamy do stołu. Ktoś z rodziny czyta fragment z Biblii. Następnie dzielimy się z rodzicami i bratem opłatkiem. Zawsze zostawiamy jedno dodatkowe miejsce. Podczas tej nocy panuje zawsze bardzo miła atmosfera.
Milena Matuszczak kl. IVb
Szczególną tradycją podczas Świąt Bożego Narodzenia w mojej rodzinie jest wspólne śpiewanie kolęd. Zawsze podczas Wigilii mój dziadek wyjmuje kartki z tekstami i wszyscy razem śpiewamy. Często ja i moja siostra gramy na instrumentach. Ja na flecie, a moja siostra na cymbałkach. W czasie śpiewania wszyscy są szczęśliwi. Ten zwyczaj jest w moim domu odkąd pamiętam.
Antoni Głowacki klasa VI b
Jedną z moich tradycji świątecznych jest dzielenie się opłatkiem. Polega to na tym, że bierzemy opłatek dzielimy się nim z najbliższymi i składamy sobie życzenia. Kolejną moją tradycją jest dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole. Oznacza to miejsce dla niespodziewanego gościa. Moja rodzina i ja zawsze wkładamy sianko pod obrus. Na naszym wigilijnym stole jest zawsze 12 potraw np: karp, czerwony barszczyk, kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami. Ja i moja rodzina najczęściej w święta zapalamy świece wigilijne. Zawsze w Wigilię mamy choinkę pięknie ozdobioną. W Wigilię wieszamy nad stołem jemiołę. Jest ona symbolem zgody i braterstwa w domu.
Oskar Grądziel kl. Va
Święta Bożego Narodzenia zawsze spędzamy całą rodziną. Poprzedzają je świąteczne porządki, oraz obowiązkowe przystrojenie domu w bożonarodzeniowe ozdoby.
Wigilia to moje ulubione święto i nie chodzi o prezenty, ale o całą niesamowitą atmosferę, którą czuć od rana. Mama wraz z babcią krząta się po kuchni, ja wraz z tatą ubieram choinkę zawsze w wigilię, nigdy wcześniej – to nasz rytuał. Później razem z mamą nakrywam do stołu: biały obrus, pod którym znajduje się sianko, „świąteczna zastawa”, świece. Nigdy nie zapominamy o dodatkowym nakryciu dla osoby, która nieoczekiwanie może nas odwiedzić. Na wigilijnym stole znajdują się zawsze dania postne, jest ich dwanaście. Ja najbardziej lubię pierogi z kapustą i grzybami, ale każdej należy spróbować – tak mówi moja mama.
Kolację rozpoczynamy od przeczytania fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Pana Jezusa. Zawsze czyta najstarszy, czyli dziadek Henryk. Następnie łamiemy się opłatkiem i składamy sobie życzenia. Do tradycji należy też śpiewanie kolęd. Ja oczywiście śpiewam najgłośniej: „Dzisiaj w Betlejem”. Babcia Celina uśmiech się wtedy szeroko. Atmosfera jest miła i spokojna. Mikołaj przychodzi zawsze w taki sposób, że nie mogę go zobaczyć. Podobno bardzo się spieszy.
Chciałabym, aby w ten magiczny wieczór ludzie byli weseli, żeby nikt nie był głodny i samotny. Lubię Święta Bożego Narodzenia i życzę Wszystkim Zdrowych i Wesołych Świąt.
Julita Marszałkowska klasa VI a
Na początku dzielimy się opłatkiem i życzymy sobie Wesołych Świąt. Siadamy wszyscy do stołu. U nas jest zawsze dwanaście dań. Jak już wszyscy zjedzą to otwieramy prezenty. A potem o północy idziemy na pasterkę. Choinkę ubieramy kilka dni przed świętami. W pierwszy dzień Bożego Narodzenia jedziemy do dziadka. A w drugi dzień do babci.
Aleksandra Głowacka klasa IVc
Jak co roku czekam z niecierpliwością na Święta Bożego Narodzenia. Moja rodzina lubi ten okres, czas przygotowań i okres samych już Świąt. To czas kiedy można razem go spędzić, wspólnie kolędować, cieszyć się ta świąteczną atmosferą. To okres życzliwości, serdeczności. Święta to także tradycje bożonarodzeniowe.
W moje rodzinie również są tradycje i należą do nich:
- Wypiek pierniczków. Zapach pieczonych pierniczków, cynamonu, czy imbiru od zawsze kojarzy się ze świętami. U mnie pieczenie ciasteczek odbywa się na około dwa tygodnie przed wigilią, dzięki temu pierniczki, mają czas aby zmięknąć i nabrać nieco charakteru. Potem częstujemy nimi rodzinę w trakcie Świąt.
- Wspieranie potrzebujących – w okresie przedświątecznym w wielu miejscach organizowane są zbiórki pieniędzy, produktów w celu wspierania tych najbardziej potrzebujących; ma to miejsce także w szkole gdzie organizowana była Szlachetna Paczka albo zbiórka darów dla schroniska; co roku pamiętamy o tych inicjatywach i wspieramy je. Dla mojej mamy jest to poczucie, że dokonaliśmy dobrego uczynku dla innych.
- Choinka - zawsze choinkę ubieramy tydzień przed Wigilią; jest symbolem chrześcijańskim, który ma przypominać Adama i Ewę oraz upadek i odkupienie rodzaju ludzkiego. Ponadto przystrajamy dom ozdobami świątecznymi i gwiazdami betlejemskimi.
- Wyczekiwanie na pierwszą gwiazdkę - 24.12 zaczynamy kolację wigilijną wówczas gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazdka
- Sianko pod obrusem – mama umieszcza nieco sianka. Jak nakazuje tradycja, siano symbolizuje narodzenie Jezusa w ubóstwie.
- Opłatek – dzielimy się opłatkiem, symbolizuje wzajemne poświęcenie się jednych dla drugich. Dzielenie się opłatkiem ma zbliżać i łączyć ludzi.
- Dodatkowe nakrycie – zawsze pojawia się ono u nas na stole; jest ono symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa, ale też jest symbolem pamięci o naszych nieobecnych lub zmarłych bliskich.
- Świeca wigilijna – zapalamy świece na stole wigilijnym, światło świecy ma być znakiem zaproszenia do rodziny Marii i Józefa, aby mały Jezus narodził się w każdym domu.
- 12 potraw - na naszym stole pojawia się 12 potraw bezmięsnych; Ta tradycja na samym początku miała związek z ilością miesięcy w roku, za które dziękowano, kładąc na stole potrawy. Później jednak związano 12 wigilijnych potraw z ostatnią wieczerzą i nadano im znaczenie religijne. Dziś mówi się, że 12 potraw symbolizuje 12 apostołów, którzy towarzyszyli Jezusowi Chrystusowi.
- Wręczanie prezentów – to chyba jedna z najmilszych tradycji szczególnie dla dzieci, które wyczekują na ten moment. Składanie prezentów pod choinką, ma oznaczać naśladowanie dobroci.
- Udział w Pasterce – w pasterce zazwyczaj uczestniczą osoby dorosłe z mojej rodziny; jest to pierwsza msza w Boże Narodzenie, która radośnie oznajmia narodziny Jezusa. Odbywa się o północy lub w godzinach wieczornych, by wyrazić naszą niecierpliwość na przyjście Dzieciątka na świat. Przypomina nam o gorliwej modlitwie i oczekiwaniu pasterzy, którzy jako pierwsi złożyli mu hołd.
- Spotkanie rodzinne – Wigilia, w I lub II Dzień Świąt spotykamy się w gronie rodzinnym i wspólnie celebrujemy ten świąteczny okres, zdarza się, że wspólnie kolędujemy przy stole. Pamiętamy też o osobach samotnych, by w okres świąteczny nie były same. Mamy ciocię, która nie ma już nikogo z najbliższej rodziny i nie zostawiamy jej samej.
- Odwiedzanie grobów najbliższych – w Wigilię zawsze odwiedzamy cmentarz i groby najbliższych paląc znicze i kładąc gwiazdę betlejemską, stroik na grobie. Pamiętamy o tych, których już nie ma z nami.
- Składanie życzeń – w Święta składamy sobie życzenia nawzajem jak się widzimy lub wysyłając sms-y. Życzymy sobie zdrowia, spokoju, radości z tego, że ponownie możemy przeżywać radość Świąt i mamy nadzieję, że Nowy Rok będzie jeszcze szczęśliwszy niż poprzedni.
Aleksandra Cyniak klasa VI b
Tradycje Bożego Narodzenia w moim domu:
- sianko pod obrusem, które symbolizuje narodzenie Jezusa w ubóstwie
- czekanie na pierwszą gwiazdkę oznaczającą Gwiazdę Betlejemską
- dzielenie się płatkiem, na znak pojednania i przebaczenia
- ubieranie choinki 23 grudnia. Lampki zapalamy dopiero 24 grudnia wieczorem
- dwanaście ptraw na stole na pamiątkę dwunastu apostołów
- wolne miejsce przy stole, przypominające bliskich, którzy odeszli
Martyna Bukowska Klasa VIII
W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia razem z moją siostrą codziennie otwieramy kolejne okienka naszych kalendarzy adwentowych. Każdego wieczoru mama robi nam kakao i oglądamy świąteczne filmy.
Zazwyczaj w mikołajki moja siostra piecze pierniki, które później razem dekorujemy. W połowie grudnia mój tata rozkłada choinkę, którą dekoruje świątecznymi ozdobami. Kilka dni przed Wigilią moja mama zaczyna przygotowywać potrawy na święta. Ja i moja siostra pomagamy jej lepić pierogi. Uwielbiam dawać mojej rodzinie prezenty, dlatego idę do sklepu i je kupuję. Rano 24 grudnia razem z moją rodziną sprawdzamy pod choinką, co tego roku Mikołaj nam przyniósł. Około godziny siedemnastej zasiadamy do stołu i dzielimy się opłatkiem, po czym zaczynamy kolację wigilijną. Śpiewamy przy niej kolędy i cieszymy się spędzonym razem czasem.
Blanka Janowska klasa V a
W mojej rodzinie co roku ubieramy choinkę 5 grudnia przed Mikołajkami. Przeważnie choinka jest ubrana w kolory złoto – czerwone. Potrawy przygotowujemy wszyscy razem rano w dzień Wigilii np. pierogi z kapust i grzybami, makowiec, sernik na ciepło, zupę grzybową, sałatkę warzywną oraz ryby. Gwiazdę na czubek choinki przywiesza ta osoba, która zostanie wylosowana z magicznej czapki Mikołaja. Zawsze pod obrusem jest sianko i jedno wolne miejsce dla niespodziewanego gościa. Zawsze rodzina przyjeżdża do mnie o godzinie 17:00. Przed zjedzeniem potraw dzielimy się opłatkiem, czytamy Pismo Święte i śpiewamy jedną z wybranych kolęd. Na Wigilię wszyscy ubieramy się odświętnie. Prezenty odpakowujemy po zjedzonej kolacji, które czekają na nas pod choinką. Moją ulubiona bombka jest koloru czerwonego na niej są wzorki złotego zdobienia ponieważ jest robiona własnoręcznie przeze mnie.
Zuzanna Chruściak klasa V a
W wigilijny dzień każdy z domowników ma swoje obowiązki. Mój dziadek zakłada lampki na krzewy w ogrodzie. Mama razem z babcią krzątają się po kuchni, przygotowując potrawy na wigilijny stół. Zapachy unoszą się w całym domu. Razem z siostrą sprzątamy swój pokój i ubieramy żywą choinkę w bombki, łańcuchy i własnoręcznie przygotowane ozdoby. Na naszym drzewku wiszą wcześniej upieczone pierniki i suszone owoce. Aromat potraw i świeżej choinki nadaje świąteczny wyjątkowy nastrój. Przed godziną 16:00 nakrywamy stół białym obrusem, a w jego centralnej części stawiamy biały talerz, na którym znajduje się sianko, a na nim opłatek. Zawsze szykujemy dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego wędrowca. Zanim zasiądziemy do stołu, cała rodzina ubiera się odświętnie. Do kolacji zasiadamy między 16:00 a 17:00. Wieczerzę zaczynamy od podzielenia się opłatkiem i złożenia sobie życzeń. Często w tych chwilach towarzyszy nam wzruszenie. Po kolacji następuje otwieranie prezentów, przyniesionych oczywiście przez MIKOŁAJA. Naszą tradycją jest uczestnictwo w pasterce. W dni świąteczne odwiedzamy rodzinę lub rodzina nas. UWIELBIAM ŚWIĘTA!
Zuzanna Wasilewska klasa VI a
Przedświąteczny savoir vivre w kl IB.
Małymi krokami uczniowie klasy IB postanowili rozpocząć przygotowania do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. W trakcie lekcji on-line dzieci wykonały prace plastyczne, którymi ozdobią swój świąteczny stół. Każdy miał także okazję do zaprezentowania świątecznego stroju. Opis swojego wyglądu był jednym z pierwszych kroków do nauki dłuższej formy wypowiedzi pisemnej jaką jest opis postaci. Uczniowie zapoznali się także z zasadami savoir vivre, które powinny obowiązywać podczas spożywania posiłków. Wycinając papierowe sztućce i talerze oraz sklejając papierową filiżankę mieli okazję samodzielnie ułożyć zastawę i dowiedzieć się o czym informuje róże położenie sztućców na talerzu. Etykieta przy stole, na co zwracać uwagę, czego nie robić, jak kulturalnie zachować się jest dzieciom już dobrze znana.
10
Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Ortograficzny” w roku szkolnym 2020/2021 rozstrzygnięty!
Z wielką przyjemnością, ogromną dumą i jeszcze większą satysfakcją informujemy, że uczniowie naszej szkoły zostali laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Orzeł Ortograficzny 2020/2021.
Wynik w tej dziedzinie to naprawdę wielka rzecz , wiedzą o tym wszyscy, którzy mierzą się z trudami zapisu ortograficznego. Polska ortografia jest trudna, ale nie jest nudna!
Serdecznie gratulujemy naszym laureatom:
Oliwia Kurc klasa 4b - laureat, VII miejsce w kraju
Milena Matuszczak klasa 4b - laureat, VII miejsce w kraju
Ewa Sadecka klasa 4b - laureat, VIII miejsce w kraju
Lena Kaczmarek klasa 6b - laureat, VI miejsce w kraju
Amelia Marczak klasa 6b - laureat, VI miejsce w kraju
Antoni Głowacki klasa 6a - laureat, VIII miejsce w kraju
Alexander Sidorczyk klasa 6b - laureat, VIII miejsce w kraju
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie