Nasza szkoła rozpoczęła akcję proekologiczną zbiórki zużytych baterii i akumulatorów przenośnych "Zbieraj z klasą" pod patronatem firmy Remondis Electrorecycling, której opiekunem jest pani Adriana Pietrasik. Do szkoły można przynosić baterie oraz akumulatory, które są przeznaczone do używania w telefonach przenośnych, komputerach przenośnych, elektronarzędziach bezprzewodowych, zabawkach i sprzęcie gospodarstwa domowego. Pudło przeznaczone do zbiórki znajduje się w bezpiecznym miejscu w przedsionku na holu głównym.
ZUŻYTE BATERIE - CO DALEJ?
Polacy rocznie zużywają ok. 290 milionów jednorazowych baterii, zawierających metale ciężkie (ołów, kadm, nikiel, cynk i rtęć), które nie ulegają neutralizacji i redukcji oraz szkodliwe substancje takie jak lit i mangan. Baterie mają bardzo krótki żywot i szybko trafiają do kosza, a uwalniane z nich metale ciężkie oraz cały szereg substancji toksycznych lub żrących wchodzących w skład baterii stanowią poważne zagrożenie.
90% baterii używanych w Polsce to baterie jednorazowe, najczęściej to baterie cynkowo-manganowe. Baterie alkaliczne są jeszcze w Polsce stosowane stosunkowo rzadko w porównaniu do innych krajów europejskich. Bez względu na fakt, iż używane w Polsce baterie w zależności od ich rodzaju, zawierają różną ilość substancji szkodliwych dla środowiska, należy zbierać wszystkie zużyte baterie i przekazywać je do punktów selektywnej zbiórki, gdyż niezależnie od ich składu chemicznego, ich wpływ na nasze życie i zdrowie nie jest obojętny. Odzyskanie baterii i ich odpowiednie przetworzenie jest możliwe tylko po oddzieleniu ich od strumienia pozostałych odpadów komunalnych.
WSZYSTKIE BATERIE SĄ ODPADAMI NIEBEZPIECZNYMI
Wiele niebezpiecznych dla środowiska baterii kończy swój żywot na śmietniku, ponieważ tylko niektórzy z nas segregują odpady w swoich gospodarstwach domowych. Fakt ten często wynika z niewiedzy na temat prawidłowego postępowania z różnymi odpadami komunalnymi oraz braku świadomości o szkodliwości baterii dla środowiska naturalnego. Traktując wszystkie baterie i akumulatory jako odpady niebezpieczne uchronimy siebie i środowisko naturalne od ich szkodliwego wpływu.
TWOJE POSTĘPOWANIE MA OGROMNE ZNACZENIE
Wystarczy jedynie:
- Oddzielać wszystkie baterie od pozostałych odpadów.
- Pamiętać o bateriach ukrytych w różnych przedmiotach.
- Regularnie odnosić zużyte baterie do punktów zbiórki zużytych baterii.