Z okazji mikołajek uczniowie klasy II c odwiedzili Manufakturę Czekolady, gdzie brali udział w warsztatach . Dzieci obejrzały prezentację całego procesu powstawania czekolady – od plantacji do tabliczki oraz pokaz ręcznego temperowania czekolady na blacie granitowym. Wszyscy próbowali ziaren kakaowca, zostaliśmy też poczęstowani gorącą czekolada. Najciekawszym doświadczeniem było własnoręczne dekorowanie tabliczki czekolady oraz jej zapakowanie. Piękne i pachnące tabliczki czekolady dzieci zabrały do domu. Otrzymały również dyplomy „Młodszego Czeladnika” potwierdzające nabyte umiejętności z tworzenia wymarzonej własnej tabliczki czekolady.
„PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”
Do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego, w którym bierze udział nasza szkoła przyłączyła się również klasa II c. Jednym z wielu zadań wyznaczonych do realizacji było wykonanie grupowej pracy plastycznej „Strój ludowy naszego regionu”. Uczniowie wykonali łowickie stroje ludowe.
Kto zostanie szkolnym Mistrzem Pamięci?
15 listopada 2018r. chętni uczniowie Szkoły Podstawowej wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego „Memory Master” czyli „Mistrz Pamięci”. To już czwarty rok, kiedy uczniowie naszej szkoły biorą udział w tym konkursie. W tym roku, 22 „anglomaniaków” spróbowało swoich sił w konkursowym wyzwaniu.
Miłośnicy języka angielskiego przez 60 minut zmagali się z różnymi zadaniami, które bazowały na wcześniej podanym słownictwie. Uczniowie przez ponad miesiąc przyswajali słówka z wielu dziedzin przy pomocy aplikacji mobilnej na smartfony i tablety, zawierającej listy słów dla danej grupy wiekowej oraz przy pomocy interaktywnych gier pozwalających na ćwiczenie słownictwa w dowolnym miejscu i czasie.
Dodatkowo na portalu społecznościowym Facebook pojawiało się tzn. słownictwo dnia wraz z ilustracjami oraz wymową, dzięki czemu uczniowie mogli lepiej zapamiętywać dane wyrazy czy kolokacje. Oprócz konkursu głównego, uczniowie mieli możliwość sprawdzania swoich umiejętności w tzw. mini-konkursach, gdzie oprócz wiedzy liczyła się szybkość odpowiedzi.
Uczniowie dali z siebie wszystko, teraz pozostaje długie oczekiwanie (do 10 II 2019) na wyniki konkursu!
Za wszystkich trzymamy kciuki!!!
Przedmiotowy Konkurs Kuratoryjny z Języka Angielskiego.
W dniu 7 XI 2018r. odbyły eliminacje szkolne Przedmiotowego Konkursu Kuratoryjnego z Języka Angielskiego dla gimnazjum, a dzień później- dla uczniów szkoły podstawowej. Łącznie w konkursie wzięło udział dziesięciu uczniów. Wszyscy uczniowie podeszli do tego wyjątkowo trudnego konkursu poważnie. Chociaż żaden z nich nie zakwalifikował się do etapu rejonowego, to na uwagę zasługuje udział uczennicy klasy IIIA gimnazjum Julii Zasady, której niewiele brakło, aby tak się stało.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom dużej wiedzy i umiejętności językowych i życzymy sukcesów w następnych konkursach językowych.
Międzyszkolny Konkurs Języka Niemieckiego „DACH- Lӓnder Reise”.
W dniu 4.12.2018r. odbył się w naszej szkole Międzyszkolny Konkurs Języka Niemieckiego „DACH- Lӓnder Reise” dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych z Dobrej, Niesułkowa i Szkoły Podstawowej Nr 1 i 2 w Strykowie zorganizowany przez p. Adrianę Pietrasik i Małgorzatę Wnuk. Uczniowie pracowali w parach. Rozwiązując test, udzielając odpowiedzi podczas teleturnieju „1 z 10” i w quizie interaktywnym „Quizizz” wykazali się doskonałą wiedzą dotycząca krajów niemieckojęzycznych, czyli Niemiec, Austrii, Szwajcarii i księstwa Liechtenstein. Celem konkursu było promowanie wśród uczniów postawy odpowiedzialności za proces samodzielnego uczenia się i rozwijania umiejętności językowych, a także motywowanie uczniów do nauki języka niemieckiego i poznawania krajów niemieckojęzycznych. Mamy nadzieję, że uczestnicy oprócz zdobycia nowej wiedzy i nowych doświadczeń, po prostu dobrze się bawili.
Oto wyniki konkursu:
I miejsce : Zuzanna Błaszczyk , Kornel Lewandowski – SP Nr 1 w Strykowie
II miejsce: Zuzanna Walak, Michalina Banasiak– SP Nr 1 w Strykowie
III miejsce : Zuzanna Szymańska, Gabriela Prusinowska – SP w Niesułkowie
Gratulujemy zarówno zwycięzcom jaki i wszystkim uczestnikom.
Angielski to mus
NIEMIECKI TWÓJ PLUS
Aby poczuć magię świąt...
Gdy za oknami jesienna słota, w świąteczny nastrój wprowadził nas optymistyczny film "Grinch". Historia zrzędliwego, zielonego stworka, który nie lubi świąt urzekła nas przepiękną animacją. Z ciekawością śledziliśmy zabawne losy Grincha, jego jedynego przyjaciela - psa Maksa i mieszkańców uroczego miasteczka Ktosiowa. W pochmurny dzień otrzymaliśmy dużą dawkę humoru, ciepła i optymizmu. Utwierdziliśmy się w przekonaniu, że zawsze warto pomagać, a święta to nie tylko prezenty i choinka, ale przede wszystkim wspólna radość świętowania i dzielenia się z innymi. W radosnej atmosferze życzymy wszystkim wesołych świąt!
Uczniowie klasy VI, Va i Vb z wychowawczyniami i panią bibliotekarką.
Listopad w bibliotece
nie był mniej atrakcyjny, aniżeli wcześniejsze miesiące. Poza działaniami związanymi z obchodami Święta Niepodległości czytaliśmy, graliśmy, poznawaliśmy świat i język angielski z Alfikiem! Oczywiście wzbogaciliśmy się o kolejne dziesiątki pięknych książek zakupionych w ramach wsparcia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Klasy piąte pisały swoje „Niezwykłe opowieści o …”, a klasa szósta „łamała głowy” rozwiązując krzyżówki, rebusy i kalambury „Biura detektywistycznego Lassego i Mai”. Zwieńczeniem listopadowych chłodów były gorące Andrzejki! Staliśmy się bibliotecznymi magami i … wróżbom nie było końca! Już znamy imiona naszych przyszłych drugich połówek; wiemy, jaki zawód nas wyniesie ku bogactwu; mamy niemal pewność, że będziemy szczęśliwi i obdarzeni licznym potomstwem. Wróżby, wróżby, wróżby … Oby te dobre się spełniły.
„Sleeveface – niekonwencjonalny portret książki”.
– to tytuł wystawy, którą można oglądać w holu naszej szkoły. Została ona wypożyczona z biblioteki pedagogicznej w Zgierzu. Prezentowane prace są owocem konkursu przeprowadzonego wśród uczniów szkół powiatu zgierskiego. Oryginalność i piękno prac skłaniają do kreatywności i refleksji nie tylko nad książką.
Mikołajkowe świętowanie.
6 grudnia, w imieniny Mikołaja, odwiedził nas ten najsłynniejszy z Mikołajów – Mikołaj Święty. Jak przystało na solenizanta poczęstował wszystkich słodkościami i przypomniał, że w Wigilię odwiedzi w domach tylko grzeczne dzieci. Wielu uczniów, przygotowało się na to spotkanie, wkładając specjalne czapki mikołajowe, które tworzyły w szkole radosną atmosferę i przypomniały wszystkim, że święta tuż tuż…. Najchętniej do zabawy włączyły się klasy Vb, VI i IIIc gimnazjum.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO UDZIAŁU W AKCJI!!!
RADA WOLONTARIATU
WRAZ Z OPIEKUNEM
DZIEŃ ŚMIESZNEJ SKARPETY.
Zima zbliża się wielkimi krokami, dlatego Samorząd Uczniowski postanowił przypomnieć wszystkim, że pora już wyciągnąć z szafy swetry, czapki i szaliki oraz ciepłe SKARPETY. Piątek 30 listopada ogłoszono DNIEM ŚMIESZNEJ SKARPETY. Wielu uczniów podjęło wyzwanie i promowało w szkole ciekawe wzory na skarpetach, a tym samym zachęcało do dbania o odpowiedni ubiór w okresie zimy.
„Bajkowy Miś”.
W ramach obchodów Dnia Misia w grupie III świetlicowej został zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Bajkowy Miś”. Pierwsze miejsca zajęły: z kl. O b. Amelia Dytry, z klas pierwszych Łucja Gajda, a z klas drugich Milena Matuszczak.
Zajęcia konstrukcyjne.
Zajęcia konstrukcyjne prowadzone w świetlicy szkolnej maja na celu, aby dziecko poprzez zabawę, uczyło się i rozwijało. Budowało konstrukcje, zarówno te proponowane w instrukcji, jak i własnego pomysłu. W ten sposób uczniowie rozwijają myślenie logicznie, pobudzają swoją wyobraźnię, a dodatkowo wykazują się dużymi zdolnościami manualnymi. Nietuzinkowe kształty i szeroka gama kolorystyczna różnych rodzajów klocków sprzyja nauce barw i kształtów.
„DZIEŃ JABŁKA”.
W piątek 23 listopada 2018r. odchodziliśmy w naszej szkole „DZIEŃ JABŁKA”. W holu szkoły, nauczycielki p. Sylwia Werst i p. Patrycja Buczyńska – Wiśnik przygotowały stoisko, przy którym na każdej przerwie można było poczęstować się jabłkami różnych gatunków, świeżo wyciskanym z nich sokiem a następnie oddać swój głoś na najpyszniejsze jabłko. Można było również zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi jabłek, które umieszczone były na gazetkach przygotowanych przez uczniów klasy IIIb GIM. Rozstrzygnięcie konkursu na najpyszniejsze jabłko już wkrótce:) Smacznego:)
Marek Dąbrowski
Jabłko
Gdy jabłko z drzewa spadało
Tak o sobie pomyślało:
Jestem śliczne, nie paskudne.
Kiedy spadnę będę brudne.
Jam symbolem jest poznania.
Dla Adama do zjadania.
Mogę kwaśne być, soczyste
I gruszkowe, i mięsiste.
Natchnieniem Newtona jestem
I nadzieniem w smacznym cieście.
Jam jest Lobo, ja Kosztela.
Wilhelm Tell też do mnie strzelał.
Miasto zwane mym imieniem.
Jestem poetów natchnieniem.
Ze mnie cydry, ze mnie wina.
Gdym w tytule – pełne kina.
Jestem w szyi u mężczyzny.
Apple zwane z angielszczyzny.
I tak leci jabłko w dół,
Myśli: chyba pęknę w pół.
Spadło i się lekko toczy,
A że był to środek nocy,
Legło smutne obok płotka:
Będzie ze mnie szarlotka...
Filmowa lekcja historii…
13 listopada 2018 r. klasa III A gimnazjum pod opieką ks. Daniela Jarzębskiego i p. Anety Pęcherczyk-Wirowskiej, wybrała się do Cinema City w Łodzi, w celu obejrzenia filmu pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa. Produkcja ta, to opowieść o polskich asach przestworzy, inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Nikt nie latał tak jak oni. Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo. Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach, w których brali udział podczas Bitwy o Anglię, ale pokazuje również ich życie prywatne. Kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili”.
Uczniowie z dużym zaciekawieniem i podziwem śledzili losy bohaterów! Już nie możemy się doczekać kolejnego równie interesującego seansu filmowego.
Finał akcji „100 wyprawek na Kresy” i „100 zniczy na groby obrońców Ojczyzny”.
Pragniemy podzielić się z Państwem ogromnym sukcesem akcji "100 wyprawek dla polskich dzieci na Kresach na stulecie odzyskania niepodległości od uczniów z województwa łódzkiego" oraz 100 zniczy na groby obrońców Ojczyzny poległych na Kresach na stulecie odzyskania niepodległości od uczniów i harcerzy z województwa łódzkiego". Akcja objęta była Honorowym Patronatem przez Łódzkiego Kuratora Oświaty Pana dr Grzegorza Wierzchowskiego oraz IPN odział w Łodzi.
Dokładny opis wojewódzkiego finału, zdjęcia, linki do relacji mediów (tylko w TVP Łódź 3 było sześć relacji z wydarzenia) podajemy poniżej.
TRZY RELACJE z TVP Łódź 3.
https://www.youtube.com/watch?v=6Eb9fs1p2wo&t=18s
https://www.youtube.com/watch?v=CIpZF9_9SGg&t=15s
https://www.youtube.com/watch?v=nvH3A8KfXNM
https://www.radiolodz.pl/posts/48052-final-akcji-100-wyprawek-dla-polskich-dzieci-na-kresach
Jeszcze raz pragniemy podziękować Państwu za wsparcie okazane polskim uczniom z polskich szkół działających na Kresach i pamięć o bohaterach poległych za wolność Polski zamkniętą w symbolu znicza .
Renata Jagodzińska i Sylwia Werst z Wolontariatem Szkolnym
Dzień Zdrowego Śniadania.
8 listopada 2018r. uczniowie oddziału przedszkolnego Oa i Ob, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” .Dzieci wraz z wychowawcami, najpierw przygotowali, a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie. W przygotowaniach ochoczo wsparli nas rodzice uczniów. Dzięki nim na naszych szkolnych „stolikach śniadaniowych” znalazły się kolorowe kanapki i inne niesamowicie zachęcające przekąski. Oprócz tego przeprowadzono również pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby, mięsa i ciemny chleb zamiast bułek, a także picie wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zbyt zdrowe.
DRODZY RODZICE, UCZNIOWIE
Wiele razy dali państwo dowód na to, że wasze serca są otwarte na potrzeby drugiego człowieka. Mamy nadzieję, że i tym razem tak będzie.
Zbieramy artykuły spożywcze o długim terminie ważności, środki do higieny oraz środki do utrzymania czystości.
Część darów zostanie przeznaczona na szlachetną paczkę, a część dla kombatantów i dzieci z kresów wschodnich.
Dary przynosimy do 8 grudnia 2018 roku.
Za okazane serce gorąco dziękujemy.
Małgorzata Komorowska, Renata Jagodzińska
Kreatywnie na zajęciach kreatywnych.
Dwie godziny (zajęć kreatywnych) spędzone na intensywnej pracy i oto są... nasze arcydzieła, czyli –gry planszowe do lektur, które właśnie skończyliśmy omawiać na języku polskim.
Klasa V b podzielona na grupy pracowała nad planszówką „Chłopcy z Placu Broni”, a kl. V a tworzyła grę „W pustyni i w puszczy”. Oczywiście każda z grup opracowała też instrukcję do swojej gry.
Może ktoś zastanawia się nad tym, po co grać w gry planszowe w XXI wieku? Odpowiadamy: gra planszowa rozwija wyobraźnię, uczy współpracy, dobrej rywalizacji i zasad fair play, a przy tym pozwala się skutecznie odprężyć i naprawdę dobrze bawić. Planszówki są ponadczasowe i pozwalają spędzić mile czas. A te stworzone przez nas mają też walor edukacyjny –pozwalają utrwalić znajomość lektury i na dłużej ją zapamiętać (w końcu lektury obowiązkowe musimy dobrze znać, bo na ich podstawie będziemy pisali egzamin z języka polskiego w 8 klasie). Gry zostały przez nas „przetestowane" i zgodnie stwierdziliśmy, że cel został osiągnięty. Pragniemy zachęcić rówieśników do tworzenia własnych gier planszowych, które z całą pewnością rozwijają kreatywność, wyobraźnię, wdrażają do działań twórczych oraz kształcą umiejętność zgodnej współpracy z innymi –co było dla niektórych z nas nie lada wyzwaniem.
Uczniowie klasy Va zainspirowani powieścią Sienkiewicza tworzyli kartki z pozdrowieniami z podróży do Afryki. Niektórzy z nich wcielili się w postać Kalego i wysyłali pozdrowienia od niego skierowane do Stasia i Nel przebywających w Europie.
Pasowanie na ucznia
Wtorek 13 listopada był szczególnym dniem dla uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej Nr 2 w Strykowie. Po kilku tygodniach pobytu w szkole nastąpił wreszcie moment uroczystego pasowania na ucznia.
W sali gimnastycznej szkoły zgromadzili się zaproszeni goście: rodzice, pan dyrektor, pani wicedyrektor, uczniowie klas drugich i klasy trzeciej wraz z wychowawczyniami oraz gospodarze imprezy- klasa I a i I b z wychowawczyniami.
Na początek dzieci zaprezentowały się w programie artystycznym. Udowodniły, że już wiele umieją i zasługują na przyjęcie do grona społeczności szkolnej.
Potem nastąpiło uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.
Wreszcie pan dyrektor olbrzymią kredką dokonał symbolicznego pasowania dzieci na uczniów i złożył im serdeczne życzenia. Również od wychowawczyń uczniowie otrzymali gratulacje oraz pamiątkowe dyplomy i długopisy. Zostali też obdarowani prezentami przez starszych kolegów i koleżanki- uczniów klas drugich. Po powrocie do klas czekała na nich jeszcze jedna niespodzianka- słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Najmłodszym uczniom wszyscy życzymy wielu sukcesów, wspaniałych przyjaciół i samych radosnych chwil spędzonych w murach naszej szkoły.
Powodzenia!
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie